Reklama

Aspekty

Gorzów

Musimy ciągle pamiętać

Na cmentarzu komunalnym 6 kwietnia odbyły się uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 16/2022, str. II

[ TEMATY ]

Katyń

zbrodnia katyńska

LUW Gorzów

Wojewoda podkreślił, że o Zbrodni Katyńskiej musimy dzisiaj szczególnie mówić i pamiętać

Wojewoda podkreślił, że o Zbrodni Katyńskiej musimy dzisiaj szczególnie mówić i pamiętać

Uroczystości poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy w katedrze. Następnie na cmentarzu komunalnym odbył się uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym. – Przedstawiciele wojska, policji, duchowieństwa różnych wyznań i cywilów zostali pomordowani bez wyroków i z naruszeniem praw i konwencji cywilizowanego świata. Odpowiedź dlaczego tak się stało dają słowa niewygłoszonego w 2010 r. przemówienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Chciał on powiedzieć wtedy, że Katyń zawsze będzie ostrzegał i przypominał, że jeśli są systemy totalitarne, których zamiarem jest imperializm i szowinizm, to zawsze może dojść do zniewolenia, do niszczenia ludzi i narodów. Te słowa są dziś dramatycznie aktualne – mówił wojewoda lubuski Władysław Dajczak. – Rosyjski imperializm i jego szowinistyczne zamiary sprawiają, że z niedowierzaniem patrzymy na obrazy z Ukrainy. Przerażające zdjęcia i relacje z Buczy brzmią dramatycznie zwłaszcza dziś. Z tego miejsca chcę dzisiaj powiedzieć, że musimy o tym pamiętać i musimy o tym mówić. Musimy przed tym ciągle przestrzegać – dodał wojewoda.

Przypomnijmy, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. O zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat 13 kwietnia 1943 r. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. /Kras.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest porozumienie w sprawie Pomnika Katyńskiego w Jersey City

[ TEMATY ]

Katyń

pomnik

wikipedia.org

Pomnik Katyński zostaje na wybrzeżu Jersey City! Fulop odda polskiej społeczności w dzierżawę teren, na którym znajdzie się monument

Społeczność polska otrzyma na 99 lat w dzierżawę teren, na którym znajduje się Pomnik Katyński - poinformował na konferencji prasowej burmistrz Jersey City.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję