Reklama

Niedziela Świdnicka

Jezus Miłosierny chroni nas

Rok temu obok kościoła w Lutomii Dolnej powstał mural Jezusa Miłosiernego. Co się zmieniło od tego czasu w niewielkiej miejscowości pod Świdnicą?

Niedziela świdnicka 17/2022, str. I

[ TEMATY ]

Jezus Miłosierny

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Niezwykły mural z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego w Lutomii Dolnej

Niezwykły mural z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego w Lutomii Dolnej

Od kiedy na czele parafii Przemienienia Pańskiego stanął nowy proboszcz ks. kan. dr Marek Wasztyl, z roku na rok widać wielkie postępy w życiu duchowym i gospodarczym wspólnoty. Sami mieszkańcy dostrzegają, że wraz z młodym proboszczem nastała zmiana. Wierni podziwiają pomysły i zaangażowanie ks. Marka, który objął parafię w czerwcu 2018 r., zastępując na urzędzie przechodzącego na emeryturę ks. kan. Bogdana Deronia.

Imponujące dzieło

Warto podkreślić zagospodarowanie przykościelnego ogrodu, który wcześniej zaniedbany i zarośnięty chaszczami, dzięki pomysłowi ks. Wasztyla, przeszedł metamorfozę. Dziś na terenie ogrodu znajduje się piękna droga krzyżowa, grota Matki Bożej z Lourdes i grób Pański, a także pomnik św. Jana Pawła II. Całość dopełniają obiekty małej architektury, jak ławeczki czy fontanna. Największą uwagę zwraca jednak mural Jezusa Miłosiernego. Imponujące dzieło wzbudza ciekawość przyjezdnych i cieszy miejscowych parafian. – Jezus Miłosierny nie tylko nam błogosławi, ale i chroni nas – powiedział Niedzieli Świdnickiej ks. kan. Marek Wasztyl, wyjaśniając, że mural był inspirowany wizerunkiem Jezusa Miłosiernego w tzw. wersji wileńskiej. – Podczas prac, spierałem się z wykonawcą projektu, że bardziej podoba mi się wersja łagiewnicka Jezusa Miłosiernego, bo w niej Jezus ma rękę bardziej uniesioną do błogosławieństwa. On jednak mi odpowiedział, że ręka Jezusa wileńskiego nie tylko błogosławi, ale nas przygarnia do Jego serca. I te oczy, one nie są skierowane w dal jak w wersji łagiewnickiej, ale kiedy wejdziesz pod ten mural, to te oczy patrzą na ciebie – tak mi tłumaczył – podkreślił proboszcz.

Pobożność wzrasta

– Patrząc na Jezusa, który góruje nad naszą miejscowością, czujemy się i jesteśmy bezpieczni. Jak porównuję sytuację, kiedy przyszedłem do parafii, a teraz, zwłaszcza poprzez te wizualne znaki, bo mamy jeszcze mural Jezusa Zmartwychwstałego i Matki Bożej Fatimskiej, to 40% mieszkańców systematycznie uczestniczy w niedzielnej Mszy św., gdzie średnia w regionie wynosi ok. 15%-20% – wyjaśnia ks. Wasztyl, dodając, że wierni bardzo dbają o parafię i są z niej dumni. Chętnie uczestniczą w okolicznościowych nabożeństwach sprawowanych w ogrodzie, jak Koronka do Bożego Miłosierdzia, nabożeństwa majowe, czy ostatnio Drogi Krzyżowe.

Zdaniem proboszcza mural z Lutomii Dolnej, nad którym pracowało czterech wrocławskich artystów, jest największym wizerunkiem Jezusa Miłosiernego w Polsce. – Sama głowa ma półtora metra, dłonie niewiele mniej, a cała postać ma dziewięć metrów. Stodoła, na której jest namalowany, stoi dodatkowo na wzniesieniu, co jeszcze bardziej potęguje wrażenie monumentalności – podkreśla.

2022-04-19 09:31

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości 90. rocznicy objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego w Łagiewnikach i Waszyngtonie

[ TEMATY ]

Jezus Miłosierny

Święta Faustyna

90. rocznia objawień s. Faustynie

Fot. Janusz Rosikon/Rosikon Press

22 lutego przypada 90. rocznica objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego. W krakowskich Łagiewnikach i w Waszyngtonie odbędą się z tej okazji specjalne wydarzenia.

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, przed cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i przy grobie św. Siostry Faustyny, odbędzie się spotkanie młodych i czcicieli Bożego miłosierdzia na wieczorze uwielbienia. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19:00.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Lwów: dobroczynna pizza od Szkotów

2023-02-03 18:51

[ TEMATY ]

Lwów

Szkocja

pizza

Adobe.Stock.pl

Organizacja SIOBHAN'S TRUST karmiła ubogie dzieci w szkockich szkołach. Od początku wojny organizacja przyjechała na Ukrainę, aby docierać do bombardowanych miast oraz uchodźców. W dużych furgonetkach przygotowują ciepła pizzę. 2 lutego wolontariusze Joe Roberts z Anglii i Finn Riddell ze Szkocji przy kościele św. Jana Pawła II we Lwowie zgromadzili uchodźców mieszkających w parafialnym domu i w całym mieście.

Dystrybucja żywności odbywa się w miłej atmosferze, z zasadami sztuki kulinarnej. Rozdali ponad 130 porcji pizzy: smacznej, wegetariańskiej, ciepłej, prosto z pieca. Wybrzmiała szkocka muzyka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję