Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Czas refleksji i zadumy

Po dwuletniej przerwie w kościele Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym ponownie odbył się koncert pieśni pasyjnej i pokutnej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 17/2022, str. VI

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Joanna Ferens

Chór z sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju

Chór z sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju

Trwając w skupieniu i zadumie wielkopostnej wysłuchano pięknych pieśni mówiących o męce i śmierci Jezusa Chrystusa, w oczekiwaniu na Jego chwalebne Zmartwychwstanie. Jest to koncert organizowany w niedzielę poprzedzającą Niedzielę Palmową, który stał się już lokalną tradycją.

Zrozumieć historię Zbawienia

Dyrygent chóru parafialnego z Korytkowa Dużego i pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju Jerzy Odrzywolski podkreśla, że koncert jest okazją do wyciszenia i zadumy nad męką i śmiercią Chrystusa. – Wielki Post to także czas nawrócenia i pokuty. Z kolei muzyka i śpiew stanowią ważny element liturgii i nabożeństw w całej tradycji Kościoła. Piękno pieśni wielkopostnych dodatkowo podkreśla znaczenie liturgii, która uświęca człowieka i pozwala doświadczyć obecności Boga. Pieśni pasyjne i pokutne, w sposób prosty i obrazowy uczą nas rozumieć historię zbawienia. Dlatego też właśnie w tym czasie w Korytkowie Dużym odbywa się koncert pieśni pasyjnej i pokutnej, który skłania do refleksji. Muzyka chóralna, łagodna i spokojna wprowadza w nas nastrój zamyślenia. Uczestnictwo w tym koncercie pozwala nam głębiej wejść w rozważanie Męki Pańskiej i lepiej przygotować się do świąt wielkanocnych. Chóry biorące udział w koncercie prezentują utwory, które nie są szczególnie znane i śpiewane na co dzień, przez co ubogacają nas i dają szansę poznać zupełnie inny, nieznany dotąd repertuar pieśni pasyjnych i pokutnych. Cieszymy się, że nasz koncert gromadzi liczną publiczność, dzięki czemu coraz większa ilość wiernych łączy się z nami na wspólnym rozważaniu Męki Pańskiej – wyjaśnił.

Uczą nas czegoś nowego

Swoją wdzięczność za organizację koncertu wyraził Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj. – Koncert pieśni pasyjnej i pokutnej to wydarzenie, które od wielu lat gromadzi w świątyni w Korytkowie Dużym wiele osób chcących nie tylko posłuchać przepięknych utworów w chóralnym wykonaniu, ale przede wszystkim pomodlić się i zadumać nad męką i śmiercią Jezusa Chrystusa. Pieśni pasyjne i pokutne, które mamy okazję wysłuchać są niecodzienne i mało znane, dlatego uczą nas czegoś nowego. Pokazują, jak twórcy tych utworów postrzegali i rozumieli historię naszego zbawienia. Bardzo się cieszę, że ten koncert tak pięknie się rozwija, że dołączają coraz to nowe chóry i dzięki temu możemy wspólnie jeszcze piękniej przeżywać okres Wielkiego Postu – podkreślił.

Reklama

– Był to koncert, który miał na celu przede wszystkim popularyzację pięknych pieśni pasyjnych i pokutnych, a także prezentację i możliwość spotkania się lokalnych zespołów chóralnych. Jest to również okazja do wyciszenia i zadumy nad męką i śmiercią Chrystusa. Muzyka chóralna sama w sobie jest niezwykle wartościowa, wzruszająca i przejmująca, a ta o tematyce Męki Pańskiej dodatkowo przenika nas swoją treścią i głębią, i właśnie taki charakter mają pieśni wykonywane przez chóry ziemi biłgorajskiej. Muzyka chóralna, łagodna i spokojna wprowadza w nas nastrój zamyślenia. Uczestnictwo w tym koncercie pozwala nam głębiej wejść w rozważanie Męki Pańskiej i lepiej przygotować się do świąt wielkanocnych – podkreślała Celina Skromak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju.

W koncercie wystąpiły chóry ziemi biłgorajskiej: chór Męski Ziemi Biłgorajskiej „Echo”, chór „CORDIS” z parafii WNMP w Biłgoraju, chór parafii św. Jana Nepomucena we Frampolu, Chór „Cantate Deo” z parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, chór parafii Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym oraz Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej.

Na wydarzenie zaprosili chór Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, parafia Matki Bożej Bolesnej i OSP w Korytkowie Dużym.

2022-04-19 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misterium Pasyjne

Koncert w Filharmonii Częstochowskiej, uświetniający święta Zmartwychwstania Pańskiego, miał mieć swoją premierę już trzy lata temu. Z różnych względów nie doszedł do skutku.

Teraz 8 kwietnia melomani Częstochowy mogli delektować się swoistą materią muzyczną i maestrią wykonania. – Jest to wyjątkowe wydarzenie, szczególnie repertuarowe, ponieważ w Filharmonii Częstochowskiej takie koncerty nie zdarzają się co dzień. Koncert jest wyjątkowy również ze względu na kompletną obsadę. Atrakcją, oprócz muzyki będzie multimedialny charakter wydarzenia; całość zostanie ubogacona światłem i obrazami, tak by rzeczywiście stworzyć atmosferę misterium. Chociaż sama muzyka jest bardzo emocjonalna i poruszająca w wielu miejscach, to nie zabraknie, na zasadzie przeciwwagi, ciszy, spokoju. Będzie więc czas na kontemplację i medytację – wyjaśniał charakter wydarzenia Dariusz Madejski z Filharmonii Częstochowskiej tuż przed rozpoczęciem koncertu.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: przebaczenie, wspólnota i misja źródłami pokoju

2023-02-01 10:32

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wybierzmy bycie świadkami przebaczenia, obrońcami we wspólnocie, ludźmi w misji pokoju w świecie” - powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na lotnisku „Ndolo” w stolicy Demokratycznej Republiki Konga – Kinszasie.

Bandeko, bobóto [Bracia i siostry, pokój]

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

2023-02-01 13:09

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

jasełka

siostry zmartwychwstanki

Maciej Orman/Niedziela

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Jak zaznaczyła dyrektor s. Agata Sidoruk, celem przedstawienia była refleksja nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Małgorzata Łapeta, wychowawczyni kl. II a, która przygotowała jasełka m.in. we współpracy z Anną Urbaniak, wychowawczynią kl. II b, zwróciła uwagę, że łączą one w sobie tradycję i współczesność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję