Reklama

Wiadomości

Paczka dla kombatanta

Walczyli o to, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce i mówić w ojczystym języku. Dziś możemy im się odwdzięczyć.

O bohaterach walk o niepodległość naszej ojczyzny pamięta Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Z okazji świąt Wielkanocnych fundacja wspólnie ze Stowarzyszeniem im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego przygotowała paczki świąteczne dla kombatantów z Warmii i Mazur oraz z Podlasia. Tym symbolicznym i bardzo miłym dla samych obdarowanych gestem młode pokolenie pragnie podziękować za ich patriotyzm, męstwo oraz poświęcenie. Akcję patronatem honorowym objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Młodzi pamiętają

Historie wielu kombatantów są gotowymi scenariuszami na filmy. Każdy życiorys niesie ze sobą bogactwo doświadczeń, które może się stać inspirujące dla młodego pokolenia Polaków. Dlatego organizatorzy tego przedsięwzięcia zaprosili do współpracy przedstawicieli różnych środowisk, tworząc wielopokoleniową sztafetę transmisji wartości patriotycznych. W tym roku obok Ministerstwa Aktywów Państwowych – którego udział w akcji stał się już tradycją – wydarzenie wsparły: władze województwa podlaskiego, 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Odra-Niemen. Co pozwala pozytywnie myśleć o przyszłości? Fakt, że w akcji wzięły także udział lokalne stowarzyszenia oraz szkoły. Uczniowie napisali do kombatantów listy oraz kartki z życzeniami, które zostały dołączone do paczek. Ten, mogłoby się wydawać, drobny gest ma ogromne znaczenie dla samych obdarowanych; w ten sposób młodzi pokazują, że wysiłek bohaterów historii nie poszedł na marne i owocuje w postaci nowego pokolenia, niosącego w sercach wartości patriotyczne. – Ogromnie cieszy fakt, że po raz kolejny w przedsięwzięcie angażuje się młode pokolenie, będące w oczach kombatantów spełnieniem ich marzeń i nadziei z czasów młodości, którą im zabrano – zauważyła Anna Szczepańska, prezes Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. – Spotkania z żołnierzami Polskiego Państwa Podziemnego, bohaterami, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce, to prawdziwy zaszczyt i chwile, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci – dodała pani prezes.

Reklama

W domach bohaterów

W tym roku do kombatantów trafiło ponad 100 świątecznych paczek, które przyniosły uśmiech obdarowanym. Spotkania wielkanocne z bohaterami historii są przyczynkiem do wzruszeń, a także wymiany doświadczeń, gdyż uczestniczą w nich przedstawiciele różnych pokoleń. Osoby, które szczęśliwie nigdy nie doświadczyły wojen ani prześladowań, poprzez te spotkania uzyskują unikalną możliwość usłyszenia od bezpośrednich uczestników tamtych wydarzeń opowieści o walkach o wolną ojczyznę. Przekaz żywych świadków historii jest najlepszą lekcją patriotyzmu i znaczy dużo więcej niż niejeden podręcznik. W ramach najnowszej edycji akcji odwiedzono bohaterów kampanii wrześniowej, powstańców warszawskich, żołnierzy Armii Krajowej, WiN, ZWZ oraz rodziny zesłane na Sybir. W przekazaniu pierwszych paczek udział wzięli przedstawiciele organizatorów: podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka, prezes Fundacji PGNiG Karolina Dłuska oraz prezes Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego Anna Szczepańska. – Doświadczenia kombatantów, którzy ofiarowali swoje życie w walce o niepodległą Polskę, stanowią dla nas wyjątkowe dziedzictwo. Chcemy pielęgnować pamięć o wszystkich, dzięki których odwadze i poświęceniu możemy dziś żyć w wolnej ojczyźnie. To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogłem osobiście odwiedzić naszych bohaterów m.in. w Elblągu, wręczyć im świąteczne upominki, złożyć życzenia, ale przede wszystkim przekazać słowa wdzięczności za ich męstwo i poświęcenie w służbie Rzeczypospolitej. Cieszę się, że jako Ministerstwo Aktywów Państwowych po raz kolejny mogliśmy włączyć się w akcję organizowaną przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza – zaznaczył Andrzej Śliwka.

Reklama

To zobowiązuje...

PGNiG od wielu lat angażuje się w działania pomocowe dla środowisk kombatanckich. Obecna akcja jest ważnym elementem realizacji tej społecznej misji. – Spotkania z kombatantami oraz możliwość przekazania świątecznych paczek bohaterom to dla naszej fundacji wyjątkowy czas. Możemy osobiście podziękować za ich patriotyczną postawę, męstwo i poświęcenie dla ojczyzny. Nasza fundacja, nasza firma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w swojej nazwie ma wpisaną polskość – to zobowiązuje. Pielęgnowanie pamięci o historii Polski i jej bohaterach jest jednak nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim niezwykle ważnym przywilejem. Ma to istotny udział w przekazywaniu dobrych wzorców młodym pokoleniom – powiedziała Karolina Dłuska, prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Docenić bohatera

– To jest prawdziwa Polska. Prawdziwa Polska dba o swoich ludzi i takiej Polski będziemy bronić zawsze! Ja także broniłem, chociaż nie miałem jeszcze 18 lat; cały czas byłem w partyzantce. Teraz mamy prawdziwą Polskę, którą ja i moja rodzina kochamy, ukochaną ojczyznę i Wojsko Polskie. Pamiętam jak w 1940 r., gdy się znalazło orzełka, to się go całowało... Za okupacji. Teraz mamy prawdziwą Polskę i młode pokolenie Polaków, które zna historię i wie, że ojczyzna to wartość nadrzędna. Dziękuję wam za to, że o mnie pamiętacie, że mogę na was liczyć – powiedział por. Wacław Gębka, żołnierz Armii Krajowej, odbierając wielkanocną paczkę. Pomoc takim osobom, jak por. Gębka jest naszym moralnym obowiązkiem i zadaniem na kolejne lata. Grupa Kapitałowa PGNiG, począwszy od 2016 r., w ramach programu „Rachunek Wdzięczności” kieruje do kombatantów realne wsparcie w postaci dofinansowania opłat za gaz; trafia ono m.in. do Powstańców Warszawskich. W ten sposób w praktyce PGNiG docenia bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę.

2022-04-26 11:37

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paczki dla kombatantów z okazji Święta Niepodległości

400 kombatantów, w tym Powstańcy Warszawscy, z okazji Narodowego Święta Niepodległości otrzymają paczki, które dostarczą wolontariusze Fundacji Cultura Memoriae.

Paczki będą zawierać polskie produkty żywnościowe o długim terminie ważności. Przekazane zostaną najbardziej potrzebującym kombatantom - osobom samotnym, często potrzebującym wsparcia materialnego. Lista adresatów została ustalana ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa, Związkiem Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Klubem Byłych Więźniarek KL Ravensbrück. Sponsorem "Paczki dla Kombatanta" jest Fundacja PGE. Patronat honorowy nad projektem objął Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

CZYTAJ DALEJ

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-02 22:37

o. Filip Czub OFM

Na modlitwie zebrali się przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów

Na modlitwie zebrali się przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów

    - Tylko wewnętrznie przemienieni, nawróceni, będziemy znakiem dla innych. Tylko wtedy wypełnimy nasze powołanie – mówił o. Teofil Czarniak OFM podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice kalwaryjskiej z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów.

    Uroczysta Msza św. rozpoczęła się od procesji ze świecami oraz poświęcenia gromnic. Na początku Eucharystii wszystkich zebranych w bazylice przywitał o. Gracjan Kubica OFM, kustosz sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję