Reklama

Niedziela Podlaska

Obudzić większą gorliwość

O zbliżającym się III Diecezjalnym Kongresie Maryjnym z ks. kan. Romanem Kowerdziejem rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.

Niedziela podlaska 18/2022, str. VII

[ TEMATY ]

wywiad

kongres maryjny

Archiwum Kurii Diecezjalnej

Ks. kan. Roman Kowerdziej

Ks. kan. Roman Kowerdziej

Ks. Marcin Gołębiewski: W jaki sposób zrodził się pomysł zorganizowania kongresu Maryjnego i jaki jest jego cel?

Ks. kan. Roman Kowerdziej: W tym roku, 22 maja, w Lyonie we Francji odbędzie się beatyfikacja Pauliny Jaricot, założycieli i apostołki Żywego Różańca i Papieskich Dzieł Rozkrzewiania Wiary. W związku z tym wydarzeniem, zastanawialiśmy się w ramach duszpasterstwa Wspólnot Maryjnych i Papieskich Dzieł Misyjnych, jak przybliżyć postać bł. Pauliny wiernym oraz zainteresować jej misją i duchowością. Zorganizowanie Kongresu Diecezjalnego ze wspólnotową modlitwą i ciekawymi wykładami wydało się najlepszym sposobem, tym bardziej, że już dosyć dawno takiego wydarzenia nie było w naszej diecezji.

Obecny kongres jest trzecim w naszej diecezjalnej wspólnocie. Jak wyglądały dwa wcześniejsze i jaka była ich tematyka?

Pierwszy kongres miał miejsce w diecezjalnym sanktuarium Maryjnym w Ostrożanach w dniach 10-11 października 2003 r. Przebiegał on pod hasłem „Różaniec światłem na Trzecie Tysiąclecie”. Został zorganizowany wkrótce po stworzeniu struktur duszpasterstwa Kół Żywego Różańca w naszej diecezji. Biskup Antoni Dydycz powołał świecką osobę na diecezjalną moderatorkę KŻR – panią Renatę Przewoźnik. W ramach dekanatów zostały ustanowione dekanalne zelatorki, a w parafiach zelatorki parafialne. Podczas kongresu odbyło się pierwsze spotkanie nowych zelatorek dekanalnych i parafialnych z pasterzem diecezji.

Drugi kongres miał miejsce w Sokołowie Podlaskim w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w dniach 25-26 maja 2007 r. Odbył się pod hasłem „Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu”.

Reklama

Należy również wspomnieć o dwóch innych wydarzeniach. W związku z Rokiem Jubileuszowym, 23 września 2000 r. w konkatedrze w Sokołowie Podlaskim odbyło się Sympozjum Mariologiczne. Jego tematem było Posłannictwo wspólnot maryjnych w dzisiejszym Kościele. Gościem sympozjum był o. Szymon Niezgoda – misjonarz Różańca św. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wspólnot maryjnych naszej diecezji. Natomiast 15 września 2012 r. odbyło się Diecezjalne Sympozjum Różańcowe pod hasłem „Z Różańcem w Rok Wiary”. Trzeba pokreślić, że przypomniane kongresy oraz sympozja różańcowe cieszyły się dużym zainteresowaniem i frekwencją, szczególnie wśród członków wspólnot maryjnych naszej diecezji.

Jak można uczestniczyć w obecnym kongresie i dlaczego warto wziąć w nim udział?

Obecny III Diecezjalny Kongres Maryjny będzie odbywał się pod hasłem „Paulina Jaricot, Apostołka Żywego Różańca”. Został zaplanowany w terminie 13-14 maja br. Na pierwszy dzień kongresu pragniemy zaprosić duszpasterzy i liderów grup maryjnych i Kół Żywego Różańca oraz liderów wszystkich wspólnot i stowarzyszeń naszej diecezji. Drugi dzień kongresu jest spotkaniem otwartym dla wszystkich czcicieli Matki Bożej. W ramach kongresu przewidziane są następujące wykłady: Pokłosie Objawień Maryjnych w Gietrzwałdzie – ks. kan. dr hab. Krzysztof Bielawny, ojciec duchowny WSD w Elblągu, moderator Żywego Różańca Archidiecezji Warmińskiej; Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich – ks. dr Jacek Gancarek, moderator krajowy Żywego Różańca; Maryja Królowa Polski – ks. dr hab. Janusz Królikowski, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie; Bł. Paulina Maria Jaricot cała dla Kościoła, cała dla misji – ks. dr Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM; Różaniec duchowym zapleczem misji – ks. Mirosław Puchacz, dyrektor PDM Diecezji Drohiczyńskiej. Wykładowcy oraz tematy poruszane podczas kongresu gwarantują bogactwo ciekawych treści, które, jak ufamy, obudzą większą gorliwość w szerzeniu orędzia Maryjnego, umiłowaniu modlitwy różańcowej i kontynuowaniu misji Pauliny Jaricot.

Ks. kan. Roman Kowerdziejdiecezjalny duszpasterz Wspólnot Maryjnych, współorganizator kongresu.

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By obudzić większą gorliwość

Niedziela podlaska 22/2022, str. IV

[ TEMATY ]

kongres maryjny

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Kongres stał się doświadczeniem wspólnoty Kościoła

Kongres stał się doświadczeniem wspólnoty Kościoła

Taki cel przyświecał organizatorom III Diecezjalnego Kongresu Maryjnego, który miał miejsce w Drohiczynie. Stanowił on jednocześnie przygotowanie do beatyfikacji służebnicy Bożej Pauliny Jaricot.

Dwudniowy kongres w dniach 13-14 maja zgromadził nie tylko duchowieństwo, ale również liderów grup maryjnych, wspólnot i stowarzyszeń parafialnych oraz diecezjalnych, zelatorki i zelatorów Kół Żywego Różańca oraz czcicieli Matki Bożej. Ponad 400 osób uczestniczyło w spotkaniu, które miało zarówno charakter modlitewny, jak i naukowy.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Sukces ministra Ziobry w uruchomieniu elektronicznego dozoru skazanych

2023-01-31 17:35

[ TEMATY ]

sukces

skazany

Zbigniew Ziobro

PAP/Paweł Supernak

- Dzięki przepisom przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości coraz więcej skazanych odbywa kary poza więzieniami, w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Rozszerzamy działanie tego skutecznego systemu. Jego maksymalna dobowa pojemność wzrośnie do 10 tys. miejsc – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (31 stycznia br.) konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że system przeznaczony jest dla tych, którzy nie są sprawcami najcięższych przestępstw, nie są mocno zdemoralizowani, lecz popełnili w życiu błąd, który mają szansę naprawić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję