Reklama

Niedziela Świdnicka

Katecheci u św. Jacka w Legnicy

Planowana od 3 lat pielgrzymka do miejsca wydarzenia eucharystycznego odbyła się. Wzięło w niej udział kilkuset katechetów z diecezji świdnickiej.

Niedziela świdnicka 19/2022, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

katecheci

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Katechetki podczas procesji z darami

Katechetki podczas procesji z darami

Punktem kulminacyjnym wyprawy do Legnicy była Msza św. w sanktuarium, której 23 kwietnia przewodniczył bp Marek Mendyk.

Chodzi o relację

– Jezus uczy nas służby. Jeśli chcemy wyróżniać się we wspólnocie, musimy nauczyć się „umywać innym nogi”, niezależnie od tego jakie tytuły będą posiadali i jakie będą pełnili funkcje. To jest wyznacznik naszej miłości do Jezusa. Jakość i poziom służby będzie zależał od jakości i poziomu relacji z Jezusem. I nie chodzi tu o jakąkolwiek służbę, ale o takie służenie, w którym żywa będzie się stawała obecność Jezusa. Aby służyć tak jak On służy, trzeba się zanurzyć w Jego życiu i Jego miłości – podkreślił biskup w homilii, dodając, że relację z Jezusem buduje się przez słuchanie słowa.

Zmartwychwstanie to dar

Odnosząc się do przypisanej na ten dzień Liturgii Słowa zauważył, że tekst pierwszego czytania został niejako podporządkowany potędze faktu uzdrowienia i tego, co Piotr i Jan usłyszeli i zobaczyli. Tekst Ewangelii przywoływał kilka epifanii Jezusa.

Reklama

– Żywa obecność Jezusa uwolniła Apostołów z zatwardziałości ich serca i przekształciła w ludzi prawdziwej wiary. Poprzez fakt podkreślenia niewiary uczniów, co jest typowe dla całej Ewangelii św. Marka, ewangelista pragnie zaznaczyć, że zmartwychwstanie nie jest owocem ludzkiej wyobraźni lub też zbiorowej sugestii uczniów Mistrza z Nazaretu, ale darem Ojca dla Tego, który stał się posłuszny aż do śmierci dla zbawienia całej ludzkości. Na koniec zmartwychwstały Pan posyła swoich uczniów na cały świat, aby kontynuowali Jego dzieło i prowadzili ewangelizacyjną działalność razem z Panem – przypomniał biskup.

Posłani

Zachęcał, by również dla katechetów spotkanie z Chrystusem było uwalniające. – W każdym słowie i w codziennej Eucharystii jestem pociągany przez Jezusa, abym stanął po Jego stronie, nauczył się rezygnować z miłości własnej i cierpliwie słuchać. Wtedy więcej jest w nas Jego mocy, więcej motywacji do życia, więcej pokoju i radości. Dzisiaj Jezus staje przed nami i mówi jak wtedy do uczniów: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” – zakończył, cytując słowa Jezusa.

Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele zebranych w legnickim kościele św. Jacka odczytali akt zawierzenia Matce Najświętszej i złożyli życzenia solenizantom – bp. Markowi Mendykowi i ks. prał. Markowi Korgulowi, dyrektorowi Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej, który zorganizował wyjazd do sanktuarium. Pielgrzymi mogli też poznać historię cudu eucharystycznego i wyniki przeprowadzonych nad nim badań.

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie katechetów

Niedziela szczecińsko-kamieńska 24/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

katecheza

katecheci

Tomasz Kogut

"Pielgrzymka wiary" do sanktuarium w Brzesku

W tym roku szkolnym świętujemy ważne dla naszej Ojczyzny i Kościoła katolickiego w Polsce jubileusze: 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz 25-lecie powrotu katechezy do polskiej szkoły. Włączając się w ogólnopolskie obchody rocznic tych ważnych wydarzeń, środowisko szkolne i katechetyczne archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wyrażało swoją radość i wdzięczność Bogu podczas wspólnego świętowania w sobotę 21 maja 2016 r.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję