Wkoszalińskim Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się konferencja naukowa pod hasłem „50 lat Kościoła koszalińsko-kołobrzeskiego”. Uczestniczyli w niej: przedstawiciele ośrodków naukowych z całego kraju, biskupi, księża, klerycy, samorządowcy oraz studenci teologii.
Pierwsza część konferencji dotyczyła czasów poprzedzających utworzenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w 1972 r. Prelegenci mówili o historii katolicyzmu na Pomorzu, odwołując się do spuścizny po biskupstwie kołobrzeskim powstałym na zjeździe gnieźnieńskim oraz do historii diecezji pomorskiej ze stolicą w Kamieniu, która istniała aż do czasów reformacji. Dwa ostatnie wystąpienia tej części dotyczyły historii Kościoła na Pomorzu w czasach komunizmu. – Jeśli mamy Panu Bogu dziękować za minione 50 lat, warto się dowiedzieć, co na tych ziemiach było wcześniej. Dlatego próbujemy nawiązać do początków historii chrześcijaństwa na Pomorzu Środkowym – powiedział ks. dr Tadeusz Ceynowa, dyrektor Archiwum Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz pracownik naukowy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, który podjął się organizacji konferencji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Obok przedstawicieli Uniwersytetu Szczecińskiego w konferencji wzięli udział naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i z Polskiej Akademii Nauk. Prelegenci występujący w drugiej części mówili o historii ostatniego półwiecza związanego z istnieniem na tych ziemiach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Naukowe spotkanie w WSD nieoficjalnie rozpoczęło świętowanie obchodzonego w tym roku jubileuszu 50-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Główne uroczystości jubileuszowe są zaplanowane na 25 czerwca w Koszalinie oraz 18 września w Skrzatuszu.