Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wiary ojców naszych dochować

Strażacy ochotnicy ziemi lubaczowskiej pielgrzymowali do Nowin Horynieckich.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 22/2022, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

ochotnicza straż pożarna

Adam Łazar

Poświęcenie samochodu strażackiego

Poświęcenie samochodu strażackiego

To tu, w uroczym zakątku Roztocza, w miejscu objawień Matki Bożej w 1636 r. strażacy i ich najbliżsi 15 maja modlili się, dziękowali i prosili o potrzebne łaski podczas Eucharystii sprawowanej w ich intencji. Wraz z 20 pocztami sztandarowymi stawili się na niej strażacy w galowych mundurach. Z miejsca zbiórki, w defiladowym przemarszu – prowadzonym przez druha Andrzeja Osucha i młodzieżową dętą orkiestrę strażacką z Majdanu Sieniawskiego – przeprowadził ich na miejsce wspólnotowej modlitwy przy ołtarzu polowym obok kaplicy „na wodzie” zbudowanej przez ojców franciszkanów. Strażaków, ich rodziny i gości powitał gospodarz tego miejsca, proboszcz franciszkańskiej parafii w Horyńcu Zdroju o. Bogdan Klóska. Mszy św. przewodniczył kapelan strażaków ks. Sławomir Szewczak. Homilię wygłosił ks. Piotr Ciećkiewicz, który przez 25 lat w różnych miejscach, w tym i w pow. lubaczowskim, był kapelanem strażaków, a obecnie jest proboszczem w Niemstowie. Podczas Mszy św. strażacy odnowili ślubowanie, zobowiązując się „wiary ojców naszych dochować, życia i mienia naszych braci ze wszystkich sił bronić, cnoty rycerskie naszego patrona św. Floriana naśladować, dla dobra Ojczyzny ze wszystkich sił pracować”.

Następnie uczestnicy uroczystości przenieśli się do Horyńca Zdroju. Spod remizy strażackiej defilowali strażacy ze swoimi pocztami sztandarowymi po całym mieście, by zatrzymać się na zbiórkę przed plenerową sceną w parku zdrojowym. Po odegraniu hymnu państwowego przez młodzieżową orkiestrę dętą z Majdanu Sieniawskiego pod przewodnictwem kapelana Michała Rydzika, gości i zebranych powitał prezes Powiatowego Zarządu Oddziału OSP w Lubaczowie Leszek Król. Powiatowy Dzień Strażaka w Horyńcu Zdroju połączony był z jubileuszem 130 lat istnienia straży w tej miejscowości, przekazaniem tej jednostce nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i jego poświęceniem. Historię OSP w Horyńcu przedstawił Mateusz Soliszewski.

26 maja 1935 r. komitet założycielski OSP w Horyńcu na czele z prezesem Ludwikiem Mederem złożył do Wojewody Lwowskiego za pośrednictwem starosty powiatu Lubaczowskiego, oficjalny wniosek o rejestrację stowarzyszenia. Wśród założycieli był ks. Kalikst Figura – przełożony klasztoru ojców franciszkanów. W latach 60-tych wybudowana został remiza strażacka. Decyzją komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej z dniem 6 kwietnia 1995 r. jednostka OSP w Horyńcu została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2006 r. został nadany jej nowy sztandar, a zarząd główny nadał jej Złoty Znak Związku. W latach 2012-14 został przeprowadzony remont remizy. Jednostka OSP z Horyńca uczestniczyła w wielu akcjach ratowniczych, m.in. w czasie powodzi w powiecie ropczycko-sędziszowskim i mieleckim. Aktualnie jednostka liczy 32 wyszkolonych strażaków. Nowy samochód poświęcił kapelan ks. Sławomir Szewczak. Listy pochwalne otrzymali wyróżniający się strażacy z poszczególnych jednostek OSP. W okolicznościowych wystąpieniach podziękowanie strażakom za służbę i życzenia przekazali posłowie na Sejm RP – Teresa Pamuła i Mieczysław Kasprzak, starosta lubaczowski Zenon Swatek oraz członek zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Urodziny Chomicza na Chomiczówce

O tym żarliwym patriocie, oddanym działaczu społecznym i kreatorze polskiego ochotniczego ruchu strażackiego, pamiętają parafianie z Chomiczówki. Tak świętowali 140. urodziny Bolesława Chomicza

Wspólne świętowanie rozpoczęła Msza św. w kościele Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce, której przewodniczył bp Jacek Jezierski z Elbląga.

CZYTAJ DALEJ

Gromnica - świeca nieco zapomniana

[ TEMATY ]

święto

Ofiarowanie Pańskie

BOŻENA SZTAJNER

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

Wprawdzie wilki zagrażające ludzkim sadybom zostały wytrzebione, ale na ich miejsce pojawiły się inne zagrożenia. Dziś trzeba prosić Matkę Bożą Gromniczną, by broniła przed zalewem przemocy i erotyzacji płynących z ekranów telewizyjnych i kolorowych magazynów, przed napastliwością sekt, przed obojętnością na los bliźnich, przed samotnością, przed powiększającą się falą ubóstwa, przed zachłannością, przed bezdomnością i bezrobociem, przed uleganiem nałogom pijaństwa, narkomanii, przed zamazywaniem granic między grzechem a cnotą, przed zamętem sumień.

CZYTAJ DALEJ

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-02 22:37

o. Filip Czub OFM

Na modlitwie zebrali się przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów

Na modlitwie zebrali się przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów

    - Tylko wewnętrznie przemienieni, nawróceni, będziemy znakiem dla innych. Tylko wtedy wypełnimy nasze powołanie – mówił o. Teofil Czarniak OFM podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice kalwaryjskiej z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów.

    Uroczysta Msza św. rozpoczęła się od procesji ze świecami oraz poświęcenia gromnic. Na początku Eucharystii wszystkich zebranych w bazylice przywitał o. Gracjan Kubica OFM, kustosz sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję