Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pełnoletnie żonkile

W bielskim kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 20 czerwca podsumowano 18. edycję Pól Nadziei. Modlitwę w intencji osób zaangażowanych w to dzieło oraz jego beneficjentów poprowadził bp Piotr Greger.

Niedziela bielsko-żywiecka 27/2022, str. I

[ TEMATY ]

Bielsko‑Biała

bp Piotr Greger

Pola Nadziei

MR

W bielskim kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

W bielskim kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Drodzy nauczyciele, katecheci, kochani uczniowie! Chcę wam dzisiaj podziękować za to, że coraz bardziej kształtujecie postawę ludzi, dla których wyobraźnia miłosierdzia nie jest pustym hasłem. Czujecie odpowiedzialność za tych, którzy są naznaczeni szczególnym krzyżem bólu i cierpienia – zaznaczył bp Piotr Greger. – Jest wiele rzeczy, które świadczą o człowieku, które sprawiają, że kogoś nazywamy wielkim. Ale takim prawdziwym wyróżnikiem naszego człowieczeństwa jest to, kiedy pomagamy komuś innemu. Zwłaszcza takiemu człowiekowi, który nic nie może, który jest zupełnie zależny od nas – stwierdził ks. Józef Figiel salwatorianin, prowincjał Polskiej Prowincji Salwatorianów.

Pola Nadziei działają w Bielsku-Białej od 2004 r. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na los osób nieuleczalnie chorych, które są u kresu swego życia oraz pozyskiwanie funduszy na działalność hospicyjną. Na utrzymanie hospicjum św. Jana Pawła II potrzeba rocznie 4,5 mln zł. NFZ pokrywa 60% tych kosztów, resztę musi zabezpieczyć Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne (SHH), które zawiaduje obiektem. W minionym roku utrzymanie jednego pacjenta kosztowało 135 tys. zł. – W naszym hospicjum znajduje się 28 łóżek dla chorych. Pobyt dla pacjentów jest nieodpłatny więc możemy liczyć tylko na ludzi dobrej woli i wielkiego serca. Przyjmujemy pacjentów w różnym wieku, na krótszy lub dłuższy okres czasu – przypomniała Grażyna Chorąży, prezes SSH. Od początku swojego funkcjonowania bielskie hospicjum przyjęło 700 pacjentów w hospicjum stacjonarnym oraz 130 w hospicjum domowym (działa ono od 3 lat).

W programie Pola Nadziei 2021/ /2022 aktywnie wzięło udział 48 szkół z Bielska-Białej, powiatu bielskiego i gmin: Porąbka, Czechowice-Dziedzice, Skoczów. Efekt ich zaangażowania zmaterializował się kwotą 128 tys. zł. Do tej inicjatywy dołączyło również pięć parafii salwatoriańskich ze Stanów Zjednoczonych. Dzięki operatywności lekarki Barbary Pieczuro udało się tam zebrać 14 tys. dol. 18. edycję Pól Nadziei zwieńczyło wręczenie okolicznościowych pucharów tym placówkom edukacyjnym, które zaangażowały się w pomoc na rzecz hospicjum.

2022-06-29 06:16

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Mikołaj mówi o tożsamości

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Bielsko‑Biała

Monika Jaworska

Co roku do sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu na tydzień przed odpustem parafialnym zjeżdżają pielgrzymki z poszczególnych parafii różnych dekanatów naszej diecezji. W tym roku najbardziej aktywne pielgrzymowanie rozpoczęło się już w sobotę 30 listopada br., kiedy to do Pierśćca przybyły setki osób, w tym ponad 70 grup Apostolstwa Dobrej Śmierci naszej diecezji, archidiecezji krakowskiej i katowickiej. A potem od poniedziałku poszczególne parafie dekanatów nawiedzały sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

2023-02-01 17:27

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Wstrząsające świadectwa doznanych okrucieństw złożyły ofiary wojny z Butembe Beni, z Gomy, z Bunii oraz z Bukavu i Uviry. Mówiły o zabijaniu najbliższych na ich oczach, o obcinaniu rąk, o gwałceniu kobiet, zamienianiu ich w niewolnice seksualne, zmuszane także do kanibalizmu. Dziękowały też za pomoc, jakiej doświadczyły ze strony Kościoła w powrocie do normalnego życia. Pod krzyżem Chrystusa składały narzędzia zbrodni: maczety, lance, noże, młotki, matę, na której dokonywano gwałtów, mundur rebelianckiego żołnierza, którego widok wciąż budzi ich lęk. Modliły się o przebaczenie oprawcom i prosiły Boga o wybaczenie początkowej nienawiści wobec nich. Papież błogosławił te osoby, brał za ręce lub kikuty rąk, ocierał łzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję