Reklama

Niedziela Legnicka

Lubań

Przed beatyfikacją

Do udziału w tym ważnym wydarzeniu zaprosiła parafia wraz z proboszczem ks. Krzysztofem Żmigrodzkim oraz burmistrz miasta Arkadiusz Słowiński.

Niedziela legnicka 27/2022, str. II

[ TEMATY ]

beatyfikacja

siostry elżbietanki

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Grób siostry męczenniczki na cmentarzu w Lubaniu (środkowy)

Grób siostry męczenniczki na cmentarzu w Lubaniu (środkowy)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W przededniu uroczystości beatyfikacji Sióstr Elżbietanek, męczennic, a wśród nich s. Marii Sabiny (w świecie: Anna Thienel), elżbietanki z Lubania, które zaplanowano w archikatedrze wrocławskiej 11 czerwca, w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubaniu odbyło się modlitewne czuwanie.

Wydarzenie rozpoczęło się wykładem Janusza Kulczyckiego, który przypomniał historię zgromadzenia Sióstr Elżbietanek w tym mieście. Przedstawił też postacie kandydatek na ołtarze, wraz z s. M. Sabiną Thienel, która została zamordowana 1 marca 1945 r. a jej doczesne szczątki, spoczywają jeszcze na starym cmentarzu w Lubaniu. Po wykładzie uroczystej Mszy św. przewodniczył ks Piotr Kot, rektor legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego i on też wygłosił homilię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Eucharystii i słowie burmistrza miasta odbyło się modlitewne czuwanie animowane przez Wspólnotę Miłości Ukrzyżowanej, która powstała w Szczecinie. Przy tej okazji, Wspólnota dokonała także swojej autoprezentacji.

Grób zamordowanej przez żołnierza Armii Sowieckiej siostry, można nawiedzić na starym cmentarzu w Lubaniu. Odnowiony grobowiec, znajduje się wśród grobów zmarłych Sióstr Magdalenek.

Na terenie diecezji legnickiej znajdują się ponadto groby: s. Marii Adeli (Klara Schramm) w Godzieszowie i s. Marii Rosarii (Elfrieda Schilling) w Nowogrodźcu.

2022-06-29 06:16

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otwarcie procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka

Niedziela toruńska 42/2013, str. 3

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jerzy Szelążek

W niedzielę 6 października w kościele pw. św. Jakuba w Toruniu miała miejsce uroczysta sesja otwarcia procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka, ordynariusza diecezji łuckiej na Wołyniu oraz założyciela Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Wydarzenie to rozpoczęła uroczysta Msza św. o godz. 13, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił biskup toruński Andrzej Suski. Po Eucharystii nastąpiło formalne otwarcie procesu beatyfikacyjnego. Po przedstawieniu sylwetki bp. Adolfa Piotra Szelążka przez postulator procesu s. Hiacyntę Augustynowicz miało miejsce zaprzysiężenie Trybunału powołanego do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego na etapie diecezjalnym. Trybunał został powołany dekretem biskupa toruńskiego 18 września br. W jego skład wchodzą: ks. Mariusz Stasiak – delegat Księdza Biskupa, ks. Miłosz Wardziński – promotor sprawiedliwości, ks. Andrzej Piontkowski – notariusz i s. Dawida Prusińska – notariusz pomocniczy. Na koniec spotkania odmówiono modlitwę o beatyfikację sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka.
CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: Wielki Piątek to nie teatr

– W każdej Eucharystii Jezus oddaje swoje życie za nas. To nie jest teatr, to jest zaproszenie – powiedział abp Wacław Depo. W Wielki Piątek metropolita częstochowski przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

W homilii hierarcha przypomniał, że „Chrystus zbawił nas nie za cenę czegoś przemijającego – złota czy srebra, ale za cenę swojej Krwi, męki i śmierci, abyśmy mieli życie wbrew prawu śmierci”.
CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem: Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

2025-04-19 10:37

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję