Reklama

Kościół

Nowy, ale dobrze nam znany

Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła nominację na biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. Adriana Puta, proboszcza parafii św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze i redaktora naszego tygodnika.

Niedziela Ogólnopolska 28/2022, str. 21

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Bożena Sztajner/Niedziela

Biskup nominat Adrian Put

Biskup nominat Adrian Put

Biskup nominat urodził się 4 listopada 1978 r. w Szczecinie. Studiował w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu, a święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Adama Dyczkowskiego 22 maja 2004 r. Jako wikariusz pracował w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubsku oraz w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim. W 2015 r. został proboszczem parafii św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze, a w 2021 r. – proboszczem zielonogórskiej parafii konkatedralnej. W 2015 r. uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Od młodości formował się w Ruchu Światło-Życie, w którym obecnie pełni funkcję moderatora diecezjalnego.

Z Niedzielą związany jest od 1 września 2011 r., kiedy to został mianowany redaktorem odpowiedzialnym Aspektów – dodatku ukazującego się w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. – Kiedy się dowiedziałem, że mam podjąć pracę w Aspektach – edycji Tygodnika Katolickiego Niedziela, byłem mocno zaskoczony, dlatego że wcześniej nie miałem właściwie doświadczenia pracy w prasie katolickiej. Jedynym wyjątkiem było współredagowanie pisma oazowego Betfage, ale to w zupełnie innej skali i na zupełnie innym poziomie – opowiada biskup nominat. – Byłem więc mocno zaskoczony, ale też przelękniony, czy dam sobie radę. Wtedy pojechałem do Częstochowy na tygodniowe szkolenie. A kolejne przeszkolenie przeszedłem już pod okiem redaktorów naszej diecezjalnej edycji; oni zwracali mi uwagę na takie sprawy, jak liczba znaków w tekście, styl pisania itd. To wszystko sprawiło, iż nabrałem przekonania, że jednak podołam powierzonemu zadaniu.

Przez 11 lat artykuły ks. Puta ukazywały się nie tylko w dodatku diecezjalnym, ale i na stronach ogólnopolskich, a w ostatnim czasie – również w Niedzieli Plus. – Początki pracy w Niedzieli były też dla mnie poszukiwaniem swojej przestrzeni, tego, o czym chcę pisać. Pewną podstawą są artykuły, w których relacjonuje się bieżące wydarzenia, podaje informacje. Dość szybko się okazało, że bardzo mnie ciekawi odkrywanie diecezji i dzielenie się tym z czytelnikami na naszych łamach – wspomina. – To była taka moja przestrzeń, moja rzeczywistość: zgłębianie dziejów naszej diecezji. Bardzo często odbywało się to w taki sposób, że jeśli znajdowałem gdzieś ślad jakiejś ciekawostki, to po prostu jechałem w dane miejsce, żeby zgłębić temat. I to też jest pewne doświadczenie, które dała mi Niedziela: poznania diecezji od praktycznej strony, ale nie tyle wydarzeń, ile jej duchowego dziedzictwa; żywej historii Kościoła, która toczy się na naszych oczach. To jest chyba najważniejsze, co zabieram ze sobą z pracy w tygodniku – doświadczenie żywego Kościoła, który objawia się w dziejach i objawia się w nas – podsumowuje biskup nominat.

„Niedziela” ma szczęśliwą rękę – już trzeci kapłan z naszych redakcyjnych szeregów dostępuje godności biskupiej. Kolejny raz dużo w związku z tym tracimy, ale i wiele zyskujemy. Tracimy świetnego redaktora, szefa „Aspektów” – zielonogórsko-gorzowskiej edycji naszego tygodnika, i wytrawnego dziennikarza, ale zyskujemy zaprzyjaźnionego z nami hierarchę, który doskonale zna zarówno wagę, jak i problemy katolickich mediów.
Życzymy Księdzu Biskupowi Nominatowi Bożego błogosławieństwa w pasterskiej posłudze. Mamy nadzieję, że pozostanie Ksiądz Biskup nie tylko naszym wiernym czytelnikiem i życzliwym recenzentem, ale i stałym publicystą. Nasze łamy są zawsze otwarte, a redakcja – niezmiennie gościnna.
Ks. Jarosław Grabowski – redaktor naczelny „Niedzieli” wraz z zespołem redakcyjnym

2022-07-05 12:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczeciński wątek bp. Adriana Puta

Niedziela szczecińsko-kamieńska 35/2022, str. II

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Archiwum prywatne autora

Bp Adrian Put przez 11 lat był redaktorem Aspektów

Bp Adrian Put przez 11 lat był redaktorem Aspektów

Z wielką radością w naszej archidiecezji przyjęliśmy nominację ks. Adriana Puta na biskupa pomocniczego zielonogórsko-gorzowskiego.

Uroczystość sakry biskupiej odbyła się w sobotę 13 sierpnia w Zielonej Górze. Ksiądz Adrian Put urodził się 4 listopada 1978 r. w Szczecinie. We wrześniu 1990 r. wraz z rodziną przeprowadził się do Gorzowa Wielkopolskiego. W okresie dzieciństwa i młodości był zaangażowany w posługę liturgiczną, jako ministrant i lektor. Formował się również w Ruchu Światło-Życie. Po maturze wstąpił do Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 2004 r. w Gorzowie Wielkopolskim z rąk bp. Adama Dyczkowskiego. 1 września 2011 r. został mianowany redaktorem odpowiedzialnym Aspektów – zielonogórsko-gorzowskiej edycji Tygodnika Katolickiego Niedziela.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - kończy się faza grupowa

2022-12-02 07:06

PAP/EPA/Georgi Licovski

W piątek zakończy się faza grupowa piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Z grup G i H pewne awansu są już Brazylia i Portugalia, a na dwa ostatnie wolne miejsca w fazie pucharowej apetyt ma wciąż sześć drużyn.

"Canarinhos" od 2002 roku czekają na szósty tytuł mistrza świata. Tegoroczny turniej zaczęli z wysokiego pułapu, pokonując na inaugurację Serbię 2:0, a następnie Szwajcarię 1:0. Mają komplet punktów i w ostatnim spotkaniu z Kamerunem zagrają w rezerwowym składzie, co trener Tite już zapowiedział piłkarzom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję