Biskup nominat urodził się 4 listopada 1978 r. w Szczecinie. Studiował w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu, a święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Adama Dyczkowskiego 22 maja 2004 r. Jako wikariusz pracował w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubsku oraz w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim. W 2015 r. został proboszczem parafii św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze, a w 2021 r. – proboszczem zielonogórskiej parafii konkatedralnej. W 2015 r. uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Od młodości formował się w Ruchu Światło-Życie, w którym obecnie pełni funkcję moderatora diecezjalnego.
Z Niedzielą związany jest od 1 września 2011 r., kiedy to został mianowany redaktorem odpowiedzialnym Aspektów – dodatku ukazującego się w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. – Kiedy się dowiedziałem, że mam podjąć pracę w Aspektach – edycji Tygodnika Katolickiego Niedziela, byłem mocno zaskoczony, dlatego że wcześniej nie miałem właściwie doświadczenia pracy w prasie katolickiej. Jedynym wyjątkiem było współredagowanie pisma oazowego Betfage, ale to w zupełnie innej skali i na zupełnie innym poziomie – opowiada biskup nominat. – Byłem więc mocno zaskoczony, ale też przelękniony, czy dam sobie radę. Wtedy pojechałem do Częstochowy na tygodniowe szkolenie. A kolejne przeszkolenie przeszedłem już pod okiem redaktorów naszej diecezjalnej edycji; oni zwracali mi uwagę na takie sprawy, jak liczba znaków w tekście, styl pisania itd. To wszystko sprawiło, iż nabrałem przekonania, że jednak podołam powierzonemu zadaniu.
Przez 11 lat artykuły ks. Puta ukazywały się nie tylko w dodatku diecezjalnym, ale i na stronach ogólnopolskich, a w ostatnim czasie – również w Niedzieli Plus. – Początki pracy w Niedzieli były też dla mnie poszukiwaniem swojej przestrzeni, tego, o czym chcę pisać. Pewną podstawą są artykuły, w których relacjonuje się bieżące wydarzenia, podaje informacje. Dość szybko się okazało, że bardzo mnie ciekawi odkrywanie diecezji i dzielenie się tym z czytelnikami na naszych łamach – wspomina. – To była taka moja przestrzeń, moja rzeczywistość: zgłębianie dziejów naszej diecezji. Bardzo często odbywało się to w taki sposób, że jeśli znajdowałem gdzieś ślad jakiejś ciekawostki, to po prostu jechałem w dane miejsce, żeby zgłębić temat. I to też jest pewne doświadczenie, które dała mi Niedziela: poznania diecezji od praktycznej strony, ale nie tyle wydarzeń, ile jej duchowego dziedzictwa; żywej historii Kościoła, która toczy się na naszych oczach. To jest chyba najważniejsze, co zabieram ze sobą z pracy w tygodniku – doświadczenie żywego Kościoła, który objawia się w dziejach i objawia się w nas – podsumowuje biskup nominat.
„Niedziela” ma szczęśliwą rękę – już trzeci kapłan z naszych redakcyjnych szeregów dostępuje godności biskupiej. Kolejny raz dużo w związku z tym tracimy, ale i wiele zyskujemy. Tracimy świetnego redaktora, szefa „Aspektów” – zielonogórsko-gorzowskiej edycji naszego tygodnika, i wytrawnego dziennikarza, ale zyskujemy zaprzyjaźnionego z nami hierarchę, który doskonale zna zarówno wagę, jak i problemy katolickich mediów.
Życzymy Księdzu Biskupowi Nominatowi Bożego błogosławieństwa w pasterskiej posłudze. Mamy nadzieję, że pozostanie Ksiądz Biskup nie tylko naszym wiernym czytelnikiem i życzliwym recenzentem, ale i stałym publicystą. Nasze łamy są zawsze otwarte, a redakcja – niezmiennie gościnna.
Ks. Jarosław Grabowski – redaktor naczelny „Niedzieli” wraz z zespołem redakcyjnym
Pomóż w rozwoju naszego portalu