Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nadbałtyckie debaty

O dydaktyce katechezy, o tym jak katechizować współcześnie, również w przestrzeni internetowej, rozmawiali na spotkaniu zakonni i świeccy katechetyci.

W Trzęsaczu odbyły się „XIX Nadbałtyckie Debaty Katechetyków Polskich”. Organizuje je Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego i Polskie Towarzystwo Teologiczne – Oddział w Szczecinie. Tematem dyskusji katechetyków był tegoroczny temat: „Inspiracje nowego Dyrektorium o katechizacji. Formacja katechetów – dydaktyka katechezy – media w służbie katechezy”.

Sesje

W Trzęsaczu księży profesorów, siostry zakonne i świeckich katechetyków powitał inicjator, organizator i koordynator debat – ks. inf. prof. Andrzej Offmański, który otworzył spotkanie, zachęcając do dyskusji i przemyśleń naukowych. Przez dwa dni miały miejsce III sesje debat, podzielone następująco: sesja I: Formacja katechetów – 1. Cel i kryteria formacji katechetów – ks. prof. dr hab. Zbigniew Marek – AFP Ignatianum; 2. Wymiary formacji katechetów – ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik – UKSW Warszawa; sesję koordynowała prof. dr hab. Anna Zellma – UWM Olsztyn; sesja II: Dydaktyka katechezy – 1. Kryteria głoszenia orędzia – ks. dr Marek Korgul – PWT Wrocław; 2. Metoda w katechezie – ks. lic. Piotr Pierzchała – WSD DWP Warszawa; sesję koordynował ks. dr hab. Andrzej Kielan – UP JP II Kraków; sesja III: Przekaz medialny katechezy – 1. Tworzenie przekazu medialnego w duchu misyjnym – ks. prof. dr hab. Jan Szpet UAM Poznań; 2. Przyjmowanie przekazu medialnego – ks. dr Krzysztof Łuszczek – US Szczecin; sesję koordynował ks. prof. dr hab. Roman Buchta – US Katowice.

Wnioski i uwagi

W czasie katechetycznych debat opartych o nowe Dyrektorium o katechizacji wysunęły się następujące wnioski, do dalszych analiz: trzeba zintensyfikować działania katechetów, aby tworzone projekty katechetyczne były aktualne i dostosowane pastoralnie do potrzeb słuchaczy, należy zwrócić uwagę na katechezę parafialną, w tym szczególnie skierowaną również do osób dorosłych. Szansą dla katechezy jest również obecność konspektów i scenariuszy katechez w przestrzeni internetu. Media powinny wspomagać proces dydaktyczny, ponieważ nic nie zastąpi osobistego spotkania z człowiekiem. Katechetycy zwrócili uwagę na potrzebę ewangelizowania tak, aby katecheza mogła trafiać na już po części zewangelizowany grunt.

Reklama

Refleksje

Wszystkie przemyślenia były oddawane Panu Bogu podczas modlitwy. Każdego dnia sprawowana była Msza św. Wyrażamy wdzięczność abp. Andrzejowi Dziędze za obecność i refleksję na temat stanu polskiej katechezy i inspirację do dalszych badań naukowych i sposobów docierania z Dobrą Nowiną do człowieka. Obecność na debatach przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski bp. dr. hab. Wojciecha Osiala z Łowicza, a także ks. dr. Pawła Płaczka – dyrektora Wydziału Wychowania Katolickiego ze Szczecina ubogaciły prowadzone dyskusje.

Debaty Katechetyczne organizowane praktycznie co roku, są źródłem inspiracji katechetycznych, a także pokazują, że warto się spotykać tutaj nad Bałtykiem i zapraszać katechetyków na Pomorze Zachodnie, do naszej archidiecezji, bo słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Szczecinie podczas pielgrzymki w 1987 r. na Jasnych Błoniach, że „ten wiatr, który wieje od Polskiego morza” – ufamy, będzie nadal źródłem inspiracji i powiewu Ducha Świętego, który prowadzi Kościół, w tym również sprawy związane z katechezą i nauczaniem religii w szkołach.

Za gościnę w Trzęsaczu dziękujemy Dyrektorowi Młodzieżowego Ośrodka Wypoczynkowego, ks. Norbertowi Sawickiemu i za możliwość spotykania się cyklicznie w tym miejscu nad pięknym, naszym Morzem Bałtyckim, które również jest źródłem inspiracji do katechetycznych przemyśleń i planów na przyszłość.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda do katechetów: w Duchu Świętym Bóg obdarował nas sobą

[ TEMATY ]

katecheci

abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

„W Duchu Świętym Bóg obdarował nas swoją przestrzenią osobową, pozwolił nam przeniknąć w swoją rzeczywistość, doświadczyć swojej bliskości” - mówił abp Tadeusz Wojda do blisko 400 katechetów duchownych i świeckich przybyłych do Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Archidiecezji Białostockiej na doroczny Zjazd Kolędowy. Jego tematem była potrzeba świadectwa i misji ewangelizacyjnej w Kościele i świecie, w związku z przeżywanym rokiem Ducha Świętego. Zaproszonymi prelegentami byli bp Marek Solarczyk z diecezji warszawsko-praskiej oraz ks. dr Krzysztof Gąsecki, wykładowca teologii dogmatycznej w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

W referacie pt. „Posłani w mocy Ducha Świętego” bp Marek Solarczyk odwoływał się do postaci biblijnych, które doświadczyły mocy działania Ducha Świętego: Zachariasza, Maryi, Elżbiety, Symeona. Odnosząc się do każdej z nich wskazywał, że moc Ducha Świętego wpisuje się i działa w życiu człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Liczne ofiary i poważne zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 07:29

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Co najmniej 568 osób zginęło w rezultacie trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, ktore nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo wschodnią Turcję i północną Syrię. Setki domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Trwa akcja ratunkowa.

Ofiary śmiertelne stwierdzono w prowincji Osmanija na południu kraju i Sanliurfa na południowym wschodzie - poinformowali gubernatorzy tych prowincji. Kolejne osoby zginęły - według lokalnych władz - w prowincji Urfa. Ofiary zginęły pod gruzami zawalonych domów.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież zapewnił o swej modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 14:28

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty, za pośrednictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina wystosował telegramy kondolencyjne na ręce nuncjusza apostolskiego w Turcji arcybiskupa Marka Solczyńskiego oraz nuncjusza apostolskiego w Syrii, kardynała Mario Zenariego w związku tragicznym trzęsieniem ziemi, które minionej nocy nawiedziło południową Turcję i północną Syrię. Pociągnęło ono za sobą co najmniej 1 400 ofiar śmiertelnych.

W telegramie skierowanym na ręce papieskiego przedstawiciela w Turcji kard. Parolin zapewnił o duchowej bliskości Ojca Świętego wobec wszystkich poszkodowanych. „Powierzając tych, którzy zginęli miłosierdziu Wszechmogącego, składa serdeczne kondolencje tym, którzy opłakują ich stratę. Jego Świątobliwość modli się również, aby personel ratunkowy był wspierany w opiece nad rannymi i w trwających działaniach pomocowych Bożymi darami męstwa i wytrwałości” – napisał watykański sekretarz stanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję