Reklama

Niedziela w Warszawie

Wszystko od Edmunda

Przy Kokosowej 12 starają się robić wszystko dla Boga, „a wobec takiego celu bardzo maluczkimi przedstawiają się przeszkody, choćby najdotkliwsze”. Tak mówił bł. Edmund Bojanowski, patron parafii, która w codziennym duszpasterstwie podąża śladami swojego duchowego opiekuna.

Niedziela warszawska 28/2022, str. V

[ TEMATY ]

patron

bł. Edmund Bojanowski

Archiwum/https://kompi1964.smugmug.com/Wolica

Ks. Adam Zelga wśród parafian

Ks. Adam Zelga wśród parafian

Patron to niewątpliwie powód do kontemplacji nad parafią i jej charyzmatem. Jak mówi ks. Adam Zelga, proboszcz, wszystko tutaj wynika z patrona. Kościół znajduje się w centralnym pasie wybranym przez niego w stolicy. Od Zespołu Szkół Przymierza Rodzin przy ul. Grzegorzewskiej aż po Świątynię Opatrzności Bożej, gdzie można go spotkać w Panteonie Sławnych i Świętych Polaków.

Na miarę słabości

Pierwsza z funkcjonujących wspólnot powstała z inicjatywy wiernych i jest skoncentrowana na kulcie Bożego Miłosierdzia. W parafii widnieje także wyjątkowy wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia Wiernie Towarzyszącej Cierpiącym, z wkomponowanym fragmentem II wieży WTC z Nowego Jorku.

– Parafia wiedzie ku zbawieniu udowadniając, że horyzont czasu i przestrzeni jest tylko niedouczonym wyobrażeniem, jak obrót słońca wokół ziemi. Czynimy to na miarę... naszych słabości. Niestety, coraz więcej ludzi woli żyć mitem, że ten horyzont istnieje, jak w starożytności i średniowieczu myślano, że słońce krąży wokół ziemi – wskazuje ks. Adam.

Wszystkie wspólnoty są bardzo czynne. Jedne bardziej duchowo jak np.: Equipes Notre Dame i Kościół Domowy, Koła Żywego Różańca, Grupa Modlitewna św. Juana Diego, wspólnota adoracji Najświętszego Sakramentu. Inne – w sposób bardziej aktywny, jak np. Rycerze Kolumba, Szafarze Nadzwyczajni Komunii św. czy grupa „muzyczna” z Dorotą Wyszkowską, Martą Balą, Agatą Wróbel i zespołem GAR. Prowadzone są także warsztaty pisania ikon. Szczególnie owocnym dziełem duszpasterskim są projekty oświatowe: Szkoła Specjalna „Krok po Kroku” dla dzieci z autyzmem, przedszkole integracyjne „Ziarenko” oraz Przedszkole Aniołów Stróżów prowadzone przez Siostry Służebniczki Śląskie, córki duchowe bł. Edmunda.

Chodź do nas!

Do aktywnego zaangażowania na rzecz wspólnoty parafialnej Dorotę Wyszkowską zainspirował jej patron. Pielęgniarka, organistka, socjolog, żona i mama, dzieli się ofiarnie swoimi talentami.

Reklama

– Błogosławiony Edmund był dla mnie przez wiele lat nieznany. Przez „przypadek” znalazłam się na jego beatyfikacji. A w 2000 r. zamieszkałam na Ursynowie w parafii pod jego patronatem. Jego wspomnienie przypada w dzień moich imienin. A gdy usłyszałam, że prowadzone będą „wieczorki edmundowe”, to było jak hasło: „Chodź do nas!”. Nie mogłam więcej opierać się takiemu wezwaniu – opowiada parafianka, która wieczorami posługuje na Ursynowie jako organistka a od czasu pandemii z wielką ofiarnością pomaga w zakrystii.

Z kolei Leszek Goreń pełni w parafii posługę nadzwyczajnego szafarza, lidera Rycerzy Kolumba, współprowadzi także Kino Mundek. – Oddaję Bogu moje całe życie z wdzięczności za bezgraniczną Jego miłość do mnie. Z wdzięczności bierze się służba, a służyć Bogu to służyć innym, a więc też parafii. Kościół to nie kino, gdzie tylko „biorę udział”, ale całkowite podporządkowanie się Jego woli w moim życiu – podkreśla mężczyzna.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Małgorzata z Gorzkowa

Z Gorzkowa pochodził trzeci w historii rektor Akademii Krakowskiej – biskup wileński Mikołaj, a na przykościelnym cmentarzu pochowana jest Zofia z Zakrzeńskich, żona majora Dobrzańskiego „Hubala”, który wsławił się bohaterską walką z Niemcami. Ta mała miejscowość może być dumna z bogatej historii, a przede wszystkim z jej mieszkańców, którzy złotymi zgłoskami zapisali się w ludzkiej pamięci

Obecny kościół pw. św. Małgorzaty został wybudowany w 1758 r. dzięki staraniom Józefa Mieroszewskiego, margrabiego krakowskiego. Jednak pierwsza wzmianka o istniejącym kościele w tej miejscowości pochodzi z 1326 r. „W 1325-7 r. w Kazimierskim dekanacie stał już kościół w Gorzkwi, którego plebanem był Wincenty, a po nim w tym czasie Mikołaj” – zanotował ks. Jan Wiśniewski, który sto lat temu wizytował parafię w Gorzkowie. Niestety nie wiemy, pod jakim wezwaniem była świątynia i z czego wykonana, ale można domniemywać, że podobnie jak obecna, wybudowana była z drewna modrzewiowego, z którego w tym czasie budowano kościoły. Pod datą 1595 – ks. Wiśniewski zapisał, że „Kościół był drewniany pod wezwaniem św. Małgorzaty”. Czy jednak był to pierwotny kościół, czy też kolejny – nie wiadomo. Obecny, który niedawno obchodził 250-lecie swojego powstania, jest dobrze zachowany, ma kształt podłużnego czworokąta, zakończonego prezbiterium. W rokokowym ołtarzu głównym znajduje się barokowy krucyfiks, nad nim niewielki obraz św. Małgorzaty, patronki parafii. Dwa boczne ołtarze – późnobarokowe przedstawiają kolejno: św. Józefa i Matkę Bożą z Dzieciątkiem zwaną Piaskową, w metalowej sukience z początku XVII wieku (wota świadczą o tradycji szczególnego kultu). Polichromia jest bardzo ozdobna, malowidła przypominają te z kościoła z Zalipia, w których przeważają motywy roślinne. Źródła podają, iż przed wojną w 1930 r. malował ją Władysław Cholewiński. Wrażenie szczególnego uroku potęgują malowidła ścienne, według tradycji – uczniów ze szkoły Mehoffera.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję