Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Na wzór Prymasa Tysiąclecia

Przedstawiciele Akcji Katolickiej diecezji zamojsko-lubaczowskiej wzięli udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 28/2022, str. I

[ TEMATY ]

Częstochowa

pielgrzymka

Akcja Katolicka

Archiwum autora

Przed częstochowską katedrą

Przed częstochowską katedrą

Pielgrzymkę zorganizował asystent parafialny Akcji Katolickiej przy parafii katedralnej ks. dr Robert Strus. W wyjeździe uczestniczyli także członkowie Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, którzy w tym samym terminie pielgrzymowali na Jasną Górę. Pielgrzymom towarzyszyło hasło: „Z zawierzeniem bł. Prymasa idziemy do Maryi”.

W drodze do Częstochowy odwiedziliśmy Święty Krzyż, a po południu dotarliśmy na Jasną Górę. W Sali Papieskiej pielgrzymów powitała prezes KIAK Urszula Furtak. Następnie odbyły się konferencje wygłoszone przez ks. prof. Pawła Bortkiewicza i prof. Grzegorza Kucharczyka, które miały dla nas wymiar formacyjny poprzez pogłębienie naszej wiedzy chrześcijańskiej i nauczania Kościoła.

Po zakończeniu konferencji poświęconych nauczaniu Prymasa Tysiąclecia uczestnicy spotkania przeszli pod pomnik bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Modlitwę wstawienniczą poprowadził bp Marek Mendyk, krajowy asystent Akcji Katolickiej.

Reklama

O godz. 20 w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej uczestniczyliśmy we Mszy św., której przewodniczył bp Marek Mendyk. Po Eucharystii odbył się Apel Jasnogórski z rozważaniami bp. Mendyka.

Drugi dzień pielgrzymki rozpoczęliśmy o godz. 9.30 w archikatedrze częstochowskiej, gdzie przywitali nas abp Wacław Depo, bp Marek Mendyk i prezes zarządu KIAK Urszula Furtak. Podczas spotkania działaczom Akcji Katolickiej wręczono medale „Za Dzieło Apostolstwa”. Następnie z archikatedry alejami Najświętszej Maryi Panny pielgrzymi udali się w modlitewny przemarsz na Jasną Górę. Krzyż, baner Akcji Katolickiej w Polsce, sztandary Akcji Katolickiej i orkiestra poprowadziły nas na Jasnogórski Szczyt.

Uwieńczeniem naszej pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył i wygłosił homilię abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W homilii arcybiskup podkreślił, że członkowie Akcji Katolickiej powinni się wzajemnie umacniać oraz wypraszać potrzebne łaski tak, jak Maryja z Apostołami w Wieczerniku. Podkreślił, że zasadniczym celem Akcji Katolickiej jest nie tylko dawanie świadectwa, ale też stała formacja, modlitwa i „wprowadzanie Boga w nasz ludzki świat”. Zaznaczył, że członkowie Akcji Katolickiej powinni być świadomi faktu wspólnotowego przeżywania wiary w jej aspekcie społecznym. – Z bł. Kardynałem Stefanem do Maryi – to jest nasza droga – powiedział na zakończenie. Eucharystię zakończyliśmy odmówieniem Aktu Zawierzenia Akcji Katolickiej Matce Bożej.

Umocnieni w wierze, ubogaceni przeżyciami, upewnieni, że Maryja wspiera nas w naszym staraniu, abyśmy potrafili uczynić z naszego apostolskiego działania dzieło prawdziwie podobające się Bogu, wróciliśmy do naszych domów.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert przy świecach

[ TEMATY ]

Częstochowa

koncert

Grzegorz Gadacz/Niedziela

Pierwszy w tym sezonie artystycznym „Koncert przy świecach” odbył się w piątek 12 października w Kościele Rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie. Usłyszeć można było: "Koncert skrzypcowy A-dur KV 219" Wolfganga Amadeusa Mozarta, "Serenadę na smyczki" Dag Wirena oraz "Suitę z czasów Holberga op.40" Edwarda Griega. Wystąpiła Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej na czele z Magdaleną Ziarkowską - koncertmistrzem i dyrygentem.

"Na początek było klasycznie, natomiast potem tylko i wyłącznie muzyka skandynawska. Postarałam się, żeby ten repertuar do siebie pasował, dlatego dwa utwory kameralne właśnie ze Skandynawii, a na koniec coś niejako z przytupem" - tłumaczyła Magdalena Ziarkowska.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do modlitwy za parafie: ich drzwi muszą stać otworem

2023-01-30 16:37

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Parafie to nie kluby dla nielicznych, które dają określoną przynależność społeczną. Ich drzwi muszą stać otworem dla wszystkich. Papież Franciszek mówi o tym w intencji modlitewnej na luty, w której zachęca do modlitwy za parafie.

Intencji towarzyszy film przygotowany przez Światowej Sieci Modlitwy Papieża przedstawiający różne wymiary życia parafialnego w wielu zakątkach świata.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję