Reklama

Niedziela Łódzka

Wszyscy jesteśmy braćmi

W centrum Łodzi powstało miejsce łączące wszystkich ludzi – klubokawiarnia Fratelli tutti.

Niedziela łódzka 29/2022, str. I

[ TEMATY ]

klubokawiarnia Fratelli tutti

Archiwum Stowarzyszenia Dom Wschodni

Goście klubokawiarni

Goście klubokawiarni

Klubokawiarnia rozpoczęła działalność 4 czerwca, przy ul. Piramowicza 11/13 dzięki staraniom Stowarzyszenia Dom Wschodni – Domus Orientalis. Jest ona przestrzenią spotkania dla wszystkich, którzy podzielają sposób myślenia o drugim człowieku zgodny ze stwierdzeniem: „inny, nigdy obcy”.

– Tworząc stowarzyszenie, którego misją jest, m.in. współdziałanie na rzecz jedności chrześcijan, szybko zrozumieliśmy, że u podstaw chrześcijaństwa leży po prostu powszechne braterstwo – mówił podczas otwarcia klubokawiarni prezes Stowarzyszenia, ks. Przemysław Szewczyk. – Dlatego to miejsce ma w nazwie „wszyscy braćmi”, by było znakiem jedności dla ludzi, którzy mają różne wyznania, przekonania i doświadczenia życiowe, pochodzą z różnych krajów i kultur. Chcemy stworzyć miejsce, w którym każdy będzie się czuł u siebie.

Już pierwszego wieczoru na jednej scenie wystąpili wykonawcy z Ukrainy, Portugalii, Syrii i Konga. Nie zabrakło dobrej kawy i pomysłów na wspólne inicjatywy, które wchodzą w życie. W ramach cyklu Poznaj świat przez rozmowę odbywają się spotkania z ludźmi z różnych zakątków naszego globu. Zaproszeni goście opowiadają swoją historię, mówią o kulturze, a często dają również okazję do posmakowania specjałów kuchni swojego kraju. Jednym z pierwszych gości był pochodzący z Iraku Sam, który od 5 lat mieszka w Polsce. Osoby odwiedzające klubokawiarnię dowiedziały się dlaczego jego narodowym językiem nie jest arabski, a aramejski oraz dlaczego w Iraku zostało zaledwie tysiąc chrześcijan.

Kobiety kobietom to kolejny pomysł realizowany w klubokawiarni we współpracy z grupą Ukrainian Center. Odbyło się już kilka spotkań integrujących kobiety z Polski i Ukrainy. Podczas pierwszego z nich, wolontariusze Domu Wschodniego opowiedzieli o misji pomocowej na Ukrainie, a dla zgromadzonych wystąpił zespół studencki Głośne szepty z Politechniki Lubelskiej, wykonujący ukraińskie pieśni ludowe. Odbyły się już warsztaty nt. bezpieczeństwa kobiet w Łodzi, współorganizowane z przedstawicielami policji oraz warsztaty twórcze, ukierunkowane na wyrażanie swoich emocji poprzez malarstwo.

Reklama

Fratelli tutti jest miejscem wydarzeń kulturalnych i towarzyskich, warsztatów, wykładów i inicjatyw, których celem jest budowanie więzi między ludźmi. To również miejsce poważnych dyskusji i poszukiwania możliwości wsparcia działań pomocowych Domu Wschodniego na Bliskim Wschodzie, w Afryce i na Ukrainie.

– Oddajemy do waszej dyspozycji przestrzeń, w której można się po prostu spotkać. Niczego tu nie sprzedajemy, to nie jest działalność komercyjna, nie chcemy zarabiać na tym miejscu – tłumaczy ideę Fratelli tutti ks. Szewczyk. – Z ofiarowanych datków będziemy uzupełniać to, czego nie może zabraknąć w kawiarni: kawy, herbaty, wody, soków. To miejsce będzie żyło, jeśli będzie chcieli się tu spotykać z przyjaciółmi i inspirować spotkania międzykulturowe.

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Prezentacja Jezusa /Wikipedia

Starotestamentowe prawodawstwo zawiera polecenie, do którego posłusznie zastosowali się Maryja i Józef: „Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu”. W każdym pokoleniu Izraelitów żywa była pamięć o ocaleniu pierworodnych podczas wyjścia z Egiptu. Świadomość, że pierworodni chłopcy są absolutną własnością Boga, sprawiała, iż 40 dni po narodzinach byli Mu ofiarowywani w specjalnym obrzędzie. Jeżeli przyszli na świat w Jerozolimie czy jej sąsiedztwie, ten obrzęd odbywał się na terenie świątyni jako miejscu szczególnej obecności Boga. „Wykupienie” pierworodnego łączyło się z „oczyszczeniem” matki. Benedykt XVI napisał: „Maryja nie potrzebuje oczyszczenia po urodzeniu Jezusa: narodzenie to przynosi oczyszczenie świata. Jest jednak posłuszna Prawu i właśnie w ten sposób służy spełnieniu się obietnic” (Jezus z Nazaretu).

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi

2023-02-02 18:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Witając papieża w katedrze Matki Bożej Kongijskiej, arcybiskup Kinszasy kard. Fridolin Ambongo zauważył, iż jest to okazja do dziękczynienia, w imieniu całego Kościoła, duchowieństwu i osobom zakonnym, za dzieło ewangelizacji, jakie pełnią oni w tym kraju, często w warunkach trudnych, a nieraz wręcz niebezpiecznych. A przybycie tutaj Ojca Świętego daje szczególny powód do nadziei oraz snucia planów na przyszłość z większym przekonaniem i oddaniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję