Reklama

Niedziela Przemyska

Nasze życie jest misją

Oddają krew, propagują dawstwo organów i szpiku, chętnie dzielą się zdobytym doświadczeniem z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Niedziela przemyska 29/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Honorowi Dawcy Krwi

strażacy

Zdzisław Wójcik

W bazylice archikatedralnej strażacy uczestniczyli w dziękczynnej Mszy św.

W bazylice archikatedralnej strażacy uczestniczyli w dziękczynnej Mszy św.

Strażacki klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Płomyk” powstał 10 marca 1987 r. przy ówczesnej Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Przemyślu. Ten rodzinny klub skupia w swoich szeregach także żony, córki i synów strażaków. „Płomykowa” rodzina rośnie. W chwili powstania liczyła dwadzieścia osiem osób, obecnie jest ich osiemdziesiąt dziewięć.

Dary serca

„Płomykowcy” oddali chorym 1078 litrów ratującego życie daru. Wielokrotnie uczestniczyli też w akcjach „Na ratunek”. Przez ostatnie 21 lat otrzymane po oddaniu krwi czekolady ofiarowywali przy okazji pogadanek i prezentacji sprzętu pożarniczego wychowankom różnych placówek na terenie miasta i powiatu. Łącznie przekazali 4265 czekolad, to jest 426,5 kg słodyczy. Co czwarty członek klubu jest zarejestrowany jako potencjalny dawca szpiku kostnego, a co drugi wypełnił „Oświadczenie woli”.

Do grona zasłużonych krwiodawców należy ponad 50% klubowiczów. W 2000 r. klubowi został nadany sztandar, którego głównym fundatorem był śp. Wojciech Inglot. W 2008 r. klub został wyróżniony Odznaką Honorową PCK III stopnia, a w 2017 r. – brązowym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa. Co dziesiąty strażak, który należy do grona „Płomykowców”, otrzymał odznakę Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu, przyznawaną przez Ministra Zdrowia.

Edukacja

Strażacy skupieni w klubie przy okazji wizyt w przedszkolach, szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych prezentowali słuchaczom sprzęt pożarniczy oraz wygłaszali pogadanki na temat bezpieczeństwa nie tylko pożarowego. Łącznie wygłosili ponad 250 prelekcji. Od 19 lat wspólnie z Grupą Ratownictwa PCK „PRZEMYŚL” uczestniczą w spotkaniach edukacyjnych z okazji Światowego Dnia Chorego, Dnia Dziecka, mikołajek, które są prowadzone dla dzieci przebywających na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu.

Reklama

„Płomykowcy” od 18 lat propagują dawstwo organów i szpiku. Od 9 lat członkowie klubu zbierają plastikowe nakrętki od butelek i przekazują je koordynatorowi akcji. Zebrane środki są przeznaczane m.in. na zakup potrzebnego sprzętu dla chorych dzieci. Dotychczas zebrali 1045 kg nakrętek.

Klubowicze wielokrotnie uczestniczyli wraz ze sztandarem „Płomyka” w ogólnopolskich, archidiecezjalnych i podkarpackich pielgrzymkach HDK PCK do Częstochowy, Niepokalanowa i Kalwarii Pacławskiej, podczas których dziękowali Panu Bogu za dar zdrowia, a tym samym możliwość ofiarowania cząstki swojej krwi potrzebującym.

Osiągnięcia

Członkowie „Płomyka” otrzymali za swoją wieloletnią działalność Brązo we Krzyże Zasługi. Wyróżnieni zostali także Kryształowym Sercem, odznakami honorowymi PCK różnych stopni, odznaką Zasłużony dla RCKiK w Rzeszowie. W 2007 r. w II edycji ogólnopolskiego programu „Strażacy w honorowym krwiodawstwie” jeden z „Płomykowców” zdobył zaszczytne II miejsce w kategorii „najaktywniejszy strażak indywidualny”, a tym samym został wicemistrzem Polski w promocji tej idei.

W 2010 r. „Płomykowiec” Daniel Dryniak uratował wędkarza dryfującego na krze po rzece San w Przemyślu; odniósł poważne obrażenia. W latach 2002-12 z pomocą Bożą i dobrych ludzi członek klubu Zdzisław Wójcik wraz z paniami z PCK: w Przemyślu – Krystyną Lachowicz i Jarosławiu – Ewą Załęską, w hołdzie Janowi Pawłowi II wznieśli niezwykły pomnik. Dla uczczenia 85 lat jego świętego życia założyli na terenie ośmiu powiatów woj. podkarpackiego osiemdziesiąt pięć klubów HDK PCK, w tym trzydzieści trzy strażackie. Do klubów należy 2228 osób, które oddały ok. 12 tys. l krwi.

W szeregach „Płomyka” są: zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego st. bryg. Daniel Dryniak i komendant miejski PSP w Przemyślu st. bryg. Bogusław Szczurko.

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2022

W bazylice archikatedralnej w Przemyślu strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie z ochotniczych straży pożarnych powiatu przemyskiego uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w ich intencji, której przewodniczył ks. prał. Mieczysław Rusin, kapelan strażaków archidiecezji przemyskiej.

Reklama

Dzień później w KM PSP w Przemyślu odbył się uroczysty apel z okazji powiatowych obchodów Dnia Strażaka. Podczas uroczystości strażacy zostali awansowani na wyższe stopnie służbowe oraz odznaczeni. Apel był połączony z 35-leciem działalności klubu HDK PCK „Płomyk”, którego prezesem od początku jest Zdzisław Wójcik. W związku z jubileuszem członkom klubu wręczone zostały odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi różnych stopni. Uroczystości swoją obecnością zaszczyciło wielu zacnych gości.

Nie musisz być silny i bogaty

Po 35 latach działalności „Płomyka” wiele dobra stało się udziałem strażaków krwiodawców. „Aby komuś pomóc, nie musisz być silny i bogaty. Wystarczy być dobrym człowiekiem. Im więcej osób chętnych do oddawania krwi, tym więcej szans na ratunek dla potrzebujących. Warto o tym pamiętać” – od zawsze tę maksymę, stale aktualną, powtarza prezes Wójcik.

Ufam, że przez kolejne lata „Płomyk” nadal będzie dobrze służył potrzebującym, bo patron krwiodawców św. o. Maksymilian Maria Kolbe powiedział: „Miarą wartości człowieka są jego czyny”.

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strażacy z Dobromierza uczcili swojego patrona

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

strażacy

Dobromierz

Ks. Grzegorz Umiński

Msza w intencji strażaków z Dobromierza

Msza w intencji strażaków z Dobromierza

Bp Ignacy Dec już wielokrotnie modlił się w intencji strażaków należących do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Dobromierz.

Także i w tym roku na zaproszenie tamtejszego proboszcza i zarazem kapelana strażaków ks. kan. Andrzeja Walerowskiego bp senior przewodniczył 25 kwietnia br. Mszy św. z okazji zbliżającego się wspomnienia św. Floriana, patrona strażaków.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchowieństwa Sudanu Pd: bądźcie świadkami i orędownikami (dokumentacja)

2023-02-04 09:28

Do bycia wielkodusznymi Pasterzami i świadkami, prorokami bliskości, którzy towarzyszą ludziom, orędownikami z podniesionymi rękami zachęcił Ojciec Święty duchowieństwo Sudanu Południowego. W katedrze św. Teresy w Dżubie Franciszek spotkał się z biskupami, kapłanami, diakonami, osobami konsekrowanymi i seminarzystami.

Drodzy Bracia Biskupi, Kapłani i Diakoni,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję