Reklama

Głos z Torunia

Razem w Sercu Boga

– Te warsztaty były odpowiedzią na moje modlitwy – to chyba jak dotąd najkrótsze tak mocne świadectwo, jakie usłyszeliśmy.

Niedziela toruńska 29/2022, str. VII

[ TEMATY ]

rekolekcje

Agnieszka Komorowska

Rekolekcje w kameralnym gronie pozwalają lepiej usłyszeć siebie nawzajem

Rekolekcje w kameralnym gronie pozwalają lepiej usłyszeć siebie nawzajem

Tajemnicy ukrytej w tych słowach zapewne nigdy nie odkryjemy, ale te i inne słowa przekonują po raz kolejny, jak nagląca jest potrzeba ewangelizacji i formacji małżeństw. Właśnie dlatego, nawet zupełnie spontanicznie, potrafimy zdecydować się na organizację kolejnej Kany. Owocem tej decyzji były kameralne warsztaty, które odbyły się w dniach 25-26 czerwca w gościnnych progach domu rekolekcyjnego oo. franciszkanów na toruńskim Podgórzu.

Powrócić do początku

Jak każde wydarzenie organizowane przez Przymierze Miłosierdzia, warsztaty Kana nie są typowymi rekolekcjami. Jest to czas przygotowany przez małżonków dla małżonków, wydarzenie potwierdzające fakt, że nastaje w Kościele czas świeckich, którzy we współpracy z kapłanem prowadzą innych świeckich do serca Kościoła, a przede wszystkim – do samego Serca Boga (jest to zresztą zawołanie naszej wspólnoty: jesteśmy razem w Sercu Boga! ). Jest to czas świadków, a zarazem czas mocnego, bezpośredniego działania Ducha Świętego.

Także i tym razem przekonaliśmy się, że silne doświadczenie pewnych prawd jest potrzebne każdemu, bez względu na staż małżeński. To naprawdę zachwycające, jak Duch Święty zaprasza każdego we właściwym momencie, współpracując z nami i przejmując kontrolę nad naszym pragnieniem ewangelizacji. – To było bardzo potrzebne zatrzymanie, czas na refleksję – zauważył Darek, uczestnik warsztatów – Bo gdzie dziś znajdziesz kogoś, z kim porozmawiasz na ważne tematy? W pracy? Kluczowe okazuje się żywe świadectwo, otwartość, jaka jest możliwa w atmosferze wspólnoty. Otwartość rodzi otwartość, a nawet pozwala na odrobinę szaleństwa (ale nie będziemy zdradzać naszych sekretów!). Ważne, że, jak mówi inna z osób uczestniczących, można powrócić do początku wspólnej historii, do pierwszego zachwytu, odświeżyć pamięć o tym, co gubi się w codzienności.

Boże zwycięstwo

Reklama

Czas przeżywany we wspólnocie daje możliwość przejrzenia się w sobie nawzajem jak w lustrze, co prowadzi do krzepiącego spostrzeżenia: „które małżeństwo jest poukładane?”. Ale to nie wszystko! Jak zauważyła Ewa, „te warsztaty pokazują, że nie jesteśmy sami z problemami, że wszyscy tak mają – i że ze wszystkim można wygrać z mocą Bożą”. Faktycznie, dla wielu Kana stała się początkiem takiego zwycięstwa. Uczestnicy ostatnich warsztatów przed pandemią dziś głoszą razem z nami i dają świadectwo, że konkretne postanowienie będące owocem tego czasu zapoczątkowało „powrót do normalności”.

I to jest piękna puenta – najwyższy już czas, żeby harmonia życia dana nam przez Boga stała się normalnością w życiu rodzin. O to się modlimy i o to zabiegamy. I dlatego nie ograniczamy się do warsztatów organizowanych raz na jakiś czas. Staramy się spotykać w każdym miesiącu w ramach Niedzieli dla Rodzin. Chcemy, żeby były to spotkania otwarte, dlatego zapraszamy do śledzenia naszej strony na facebooku (@przymierzemilosierdziatorun) i do bezpośredniego kontaktu. Wierzymy, że tylko żywe spotkanie z Chrystusem ma moc przemiany rzeczywistości. Wierzymy i wiemy – bo widzimy na własne oczy cuda Bożego miłosierdzia.

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje na wodzie

Niedziela częstochowska 37/2015, str. 7

[ TEMATY ]

rekolekcje

Archiwum KSM

S. Millena Banach podczas spływu kajakowego

S. Millena Banach
podczas spływu kajakowego

O wakacyjnym wypoczynku organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z s. Milleną Banach, józefitką, rozmawia Elżbieta Pisarczyk

ELŻBIETA PISARCZYK: – Czy można mówić o rekolekcjach na wodzie?

CZYTAJ DALEJ

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

„Wyraziłem oburzenie takimi insynuacjami i podkreśliłem, że nic nie może zachwiać spójności i jedności wielonarodowego narodu rosyjskiego” - powiedział ambasador.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję