Reklama

Niedziela w Warszawie

Droga, która umacnia

O tym, co zrobić, aby jak najlepiej przeżyć pielgrzymkę, o doświadczeniu braterstwa i duchowych owocach pielgrzymowania z ks. Mateuszem Gawarskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niedziela warszawska 29/2022, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Archiwum MG

Ks. Mateusz Gawarski

Ks. Mateusz Gawarski

Łukasz Krzysztofka: Rozpoczęły się zapisy na Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną na Jasną Górę, której hasłem są słowa: „Syn was wyzwoli”. Dlaczego właśnie ten cytat inspirowany Ewangelią wg św. Jana?

Ks. Mateusz Gawarski: Ponieważ jest w nim mowa o prawdzie. Dzisiaj żyjemy w świecie, w którym z prawdą przebić się jest naprawdę ciężko. Żyjemy w jakimś zakłamaniu, jesteśmy manipulowani, często się gubimy, nie potrafimy rozróżnić, co jest dobre, a co złe. Dlatego chcemy w Synu Maryi i w Synu Bożym, czyli w Jezusie Chrystusie widzieć Tego, który jest Prawdą i który nas wyzwala z doświadczenia niemocy, ciemności wynikającej z trudności rozpoznania prawdziwego dobra i prawdy.

Obecnie żyjemy również w bardzo trudnym czasie – najpierw bojąc się o swoje zdrowie i życie, a teraz jesteśmy zaniepokojeni wojną i tym, co się dzieje na Wschodzie...

Wielu ludziom towarzyszy po prostu lęk, niepokój i na to wszystko jest rozwiązanie – Ktoś, kto nas wyzwala, wyciąga z naszych leków i niepokojów. Chcemy rozpoznać Wyzwoliciela w osobie naszego jedynego Pana Jezusa Chrystusa. Podstawowym źródłem zła na świecie i tego, co jest związane często z cierpieniem, są po prostu nasze ludzkie grzechy, błędne wybory, często brak miłości. Ze stanu grzechu, ciemności i grobu pragnie nas wyprowadzać, wyzwalać właśnie Jezus Zmartwychwstały, który podaje nam rękę. Na WAMP chcemy to hasło rozważać po to, żeby za Jezusem iść i słuchać Jego głosu.

Pielgrzymka będzie przebiegała tak jak przed pandemią?

W tym roku organizujemy wszystko tak, jak to było jeszcze przed pandemią. Nie ma już ograniczeń, czy restrykcji, które by uniemożliwiały organizację pielgrzymki, jak 2 lata temu. Mamy nadzieję, że to się uda. Liczymy też, że ludzie w pewnym sensie stęsknieni pielgrzymowania, doświadczenia żywej wspólnoty Kościoła, rekolekcji w drodze odpowiedzą na zaproszenie i szczególnie młodzi pójdą z nami do Częstochowy, do Matki Bożej.

Reklama

Czy po pielgrzymce inaczej żyje się w codzienności?

Zdecydowanie tak. Kiedy pamiętamy o tym, że jesteśmy pielgrzymami, którzy idą w ciągu całego swojego życia w kierunku nieba. Pielgrzymka to okazja do weryfikacji tego, czy idę w dobrym kierunku. To doświadczenie żywej wiary, miłości, również radości i spontaniczności. Na pielgrzymim szlaku jest możliwość podzielenia się swoją wiarą, dania świadectwa, głębszych rozmów na postojach czy w czasie drogi. To też może umocnić wiarę uczestników, którzy czasem głęboko wierzą, ale i poszukują, czy są w momencie zadawania pytań albo już nawet kryzysu wiary. Pielgrzymka jest okazją, żeby wiarę umocnić i na nowo ożywić.

Pielgrzymuje się we wspólnocie, którą tworzą nie tylko sami pielgrzymi, ale także spotykani po drodze ludzie...

Warto zwrócić uwagę na fakt, że pielgrzymka to doświadczenie żywego Kościoła. W grupie mówimy do siebie: bracie, siostro podczas całej drogi. Można poznać wielu wspaniałych młodych ludzi, nawiązać nowe znajomości i doświadczyć braterstwa, wzajemnej pomocy w grupie, w której się idzie. Otrzymujemy też bardzo dużo miłości i wsparcia od ludzi dobrej woli na pielgrzymim szlaku, którzy witają pielgrzymów i wspierają. Doświadczenie ich konkretnej, praktycznej miłości wobec nas też daje dużo do myślenia. Ludzie, którzy sami często nie mają wiele, ale tym się dzielą – wystawiają na ulice garnki z pomidorówką, robią kompoty, częstują ciastem. Niesamowite jest doświadczenie braterstwa, wspólnoty Kościoła, który tworzą wszyscy ludzie na pielgrzymce.

Co jest najważniejsze w dobrym przygotowaniu się do pielgrzymki?

Przede wszystkim modlitwa. Zachęcam wszystkich, żeby modlić się o dobre owoce pielgrzymki. Warto się już wcześniej „nastroić”, żeby Boga na ten czas zaprosić, by dni wędrówki nie zmarnować. Bo można również przejść w jakimś sensie płytko pielgrzymkę, nie angażując serca i umysłu. A chodzi o to, żeby mieć otwartość serca w tym czasie na różne momenty, wydarzenia i doświadczenia, przez które będzie do nas mówił Bóg w czasie naszej drogi.

Reklama

Jak można się zapisać na WAPM?

Prowadzimy formularz zgłoszeniowy przez stronę www.wapm.waw.pl , link jest też na Facebooku. W formularzu trzeba się zarejestrować, określić przede wszystkim, w której grupie chciałoby się pójść. Można też znaleźć opisy i krótką charakterystykę poszczególnych grup. Każda ma swój charyzmat i specyfikę. Potem w dniach 2-4 sierpnia przyjść na Krakowskie Przedmieście na podwórko przy kościele akademickim św. Anny, aby tam dokonać wpłaty i odebrać pakiet pielgrzyma. Następnie już dzień przed wyruszeniem albo wczesnym porankiem dnia wymarszu pojawić się z dużym bagażem – z namiotem, śpiworem – i ten bagaż zostawić na odpowiednim samochodzie bagażowym. Mały, podręczny plecak pielgrzym zabiera ze sobą.

A jeśli ktoś nie może wybrać się fizycznie na pielgrzymkę?

Wtedy może zostać pielgrzymem duchowym i pozostać w łączności z pielgrzymami idącymi na Jasną Górę. Można włączyć się w specjalny program, gdzie na każdy dzień dla tematu „Syn was wyzwoli” zostały przygotowane piękne, głębokie konferencję duszpasterza akademickiego ks. Mateusza Milczarka ze św. Anny. Będziemy starali się zdawać relacje ze szlaku. Mamy nadzieję, że uda się też pewne rzeczy transmitować na żywo.

Czy można dołączyć tylko na kilka dni?

Tak, są specjalne pakiety, jest nieco inny koszt, aby umożliwić ludziom, którzy nie mogą pójść na całość pielgrzymki przejście pewnych etapów. Serdecznie zapraszamy, aby przejść nawet 2-3 dni. To także może wiele zmienić i dać dużo dobrych owoców. Są także zniżki dla rodzin. Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej młodych ludzi mogło pielgrzymować razem z nami. Nie ma ograniczeń wiekowych ani w dół, ani w górę. Oczywiście większość uczestników naszej pielgrzymki to młodzi ludzie, ale wszystkich serdecznie zapraszamy. W tym roku w sposób szczególny naszych braci i siostry z Ukrainy. Do zobaczenia na pielgrzymim szlaku!

Ks. Mateusz Gawarski - duszpasterz akademicki, rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie, brat przewodnik Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej na Jasną Górę

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymkowa gra

Niedziela legnicka 29/2022, str. II

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Plansza gry pielgrzymkowej

Plansza gry pielgrzymkowej

Wystarczą pionki i kostka, a można poznać trasę na Jasną Górę.

Ksiądz Dominik Słowiński z Jeleniej Góry stworzył grę planszową o legnickiej pieszej pielgrzymce do Częstochowy. Zasady są proste. Trzeba pokonywać kolejne etapy wędrowania, a na wybranych polach odpowiadać na pytania dotyczące np. Pisma Świętego, wiary i oczywiście samej pielgrzymki. – Sam byłem już 15 razy uczestnikiem pielgrzymki. Zaczynałem od pracy w służbach porządkowych, a potem jako kleryk, diakon i ksiądz. Tak więc stworzona przeze mnie gra, oparta jest na osobistych doświadczeniach – mówi ks. Dominik. – Grę tworzą punkty/miejsca, w których pielgrzymka się zatrzymuje, a między nimi są pola, po których się wędruje, a każde zatrzymanie przenosi nas do historii związanych z Jasną Górą, czy też odpowiedzi na pytania z zakresu katechezy. Już zaprezentowałem ją moim uczniom na katechezie i widziałem, że spotkało się to z ich zainteresowaniem, dlatego zaproponowałem ją także ks. przewodnikowi, do wykorzystania podczas tegorocznej jubileuszowej pielgrzymki – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień budowania relacji z Bogiem?

2023-01-07 14:59

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 30-34.

Sobota, 4 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Lwów – Dzień Życia Konsekrowanego i 125. rocznica posługi bł. Bernardyny Jabłońskiej

2023-02-03 21:10

[ TEMATY ]

Lwów

albertynki

Bernardyna Maria Jabłońska

Wikipedia/Archiwum sióstr Albertynek

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

W Dniu Życia Konsekrowanego – 2 lutego i w 125. rocznicę rozpoczęcia posługi zakonnej przez bł. Bernardynę Jabłońską jej duchowe uczennice, albertynki Hieronima, Radosława i Dorotea odnowiły śluby zakonne w kościele św. Jana Pawła II we Lwowie. Symbolicznie, gdy odmawiały one modlitwę wyrażającą oddanie się na służbę Bogu w najuboższych, stała przy nich romska mama z kilkudniowym synem Grigorijem. Pochodzi ona z nieustannie niszczonego przez Rosjan miasta Bachmut w Donbasie i od pewnego czasu mieszka w parafialnym Domu św. Jana Pawła II.

Albertynki budują we Lwowie dom dla bezdomnych kobiet. Posługują w caritasowej kuchni dla ubogich, szukają ich na ulicach miasta, odwiedzają ich w domach. Od początku wojny pomagają licznym uchodźcom. Gdy tysiącami przybywali oni na dworzec, siostry rozdawały im jedzenie i pomagały w znalezieniu schronienia. W parafii św. Jana Pawła II mieszkają uchodźcy, dlatego ten kościół stał się miejscem odnowienia ślubów. Siostra Hieronima przedstawiła historię obecności swego Zgromadzenia we Lwowie, sięgającą 1892 roku oraz charyzmat i misję ich powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję