Reklama

Aspekty

To nasze zadanie

W Jakubowie odbędą się uroczystości odpustowe ku czci patrona parafii.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 30/2022, str. I

[ TEMATY ]

Bractwo św. Jakuba

Karolina Krasowska

Kustosz sanktuarium ks. kan. Stanisław Czerwiński z członkami Bractwa św. Jakuba w Jakubowie

Kustosz sanktuarium ks. kan. Stanisław Czerwiński z członkami Bractwa św. Jakuba w Jakubowie

Tegoroczne uroczystości przypadają w trwającym w Kościele Jubileuszowym Roku Jakubowym, który decyzją Ojca Świętego Franciszka został przedłużony o rok. Główne uroczystości odpustowe w sanktuarium św. Jakuba Apostoła Starszego w Jakubowie zaplanowano na 24 lipca. Rozpoczną się one uroczystą sumą odpustową pod przewodnictwem biskupa seniora Pawła Sochy, który w czasie Eucharystii dokona poświęcenia figury Matki Bożej Fatimskiej. – Nazywamy ją Matką Bożą pielgrzymującą. Poświęcona figura będzie bowiem odwiedzać kościoły filialne w naszej parafii, oczywiście głównym miejscem będzie nasze sanktuarium. Biskup poświęci koronę Matki Bożej i różaniec, które nałoży na figurę. W ten sposób rozpocznie się pielgrzymowanie Maryi w parafii i mamy nadzieję, że przyniesie ono piękne duchowe owoce – mówi ks. kan. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium. Figurę ufundowali członkowie wspólnoty Żywego Różańca z całej parafii. Po odpustowej Mszy św. odbędzie się pierwsza procesja z figurą Matki Bożej i Najświętszym Sakramentem wokół sanktuarium. Figura przybywa do parafii w 40. rocznicę podpisania Aktu Europejskiego przez św. Jana Pawła II. – Figura jest wyraźnym znakiem Roku Jubileuszowego, ale też związku kultu Matki Bożej z kultem św. Jakuba, który jest wyrażony w objawieniach Maryi Apostołowi, które miały miejsce 1982 lata temu, w 40 r. n.e., w 7 roku życia Kościoła. Jeszcze za życia Maryja objawiła się św. Jakubowi w Saragossie. Niesiona na rękach aniołów zstąpiła z nieba na ziemię na kolumnie i powiedziała św. Jakubowi, że w tym miejscu ma zbudować kościół. Dlatego do dzisiejszego dnia jest czczona w Hiszpanii jako Madonna del Pilar, czyli Madonna na kolumnie. Dzisiaj my, którzy czcimy św. Jakuba, też mamy troszczyć się o świątynie. To nasze zadanie, które mamy spełniać dziś, kiedy widzimy, że w Europie kościoły są niszczone i zamieniane na sklepy, dyskoteki, i inne miejsca użytku publicznego. W tym kontekście to wołanie Matki Bożej do św. Jakuba nabiera dla nas szczególnego znaczenia – kończy ks. kan. Czerwiński.

2022-07-19 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja Roku św. Jakuba w diecezji toruńskiej

Mszą św. w toruńskim kościele pw. św. Jakuba zainaugurowano 25 stycznia w diecezji toruńskiej Rok Compostelański.

Homilię wygłosił ks. Piotr Roszak, kapelan Drogi św. Jakuba w diecezji toruńskiej, zwracając uwagę na trzy aspekty bramy, przez którą przeszli wierni, udający się na Eucharystię w kościele stacyjnym: były to otwartość, wiara i pokuta. Rok św. Jakuba wzywa nas do przyjmowania w naszym życiu "daru niespodziewanego współpielgrzyma", ponieważ niejednokrotnie jest to język, którym Bóg chce do nas przemawiać. Droga wiary, choć niełatwa, nieprzewidywalna, nie pozwalająca się ograniczyć do prostego "kopiuj-wklej", jest "kompasem, który pozwala nam przejść i dotrzeć do końca". Wreszcie podążającemu drogą wiary potrzebna jest pokuta, która nie jest kalkulacją, ale rozpaleniem serca.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

2023-01-07 15:27

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Strażnicy pamięci

2023-02-06 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W jorcajt, czyli w rocznicę śmierci w tradycji żydowskiej, odbyło się upamiętnienie dr. Wiktora Ziege na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi przy ul. Brackiej 40.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję