Reklama

Niedziela Legnicka

Chojnów

Powiat legnicki zaprasza

Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Letnich Koncertów Organowych w powiecie legnickim.

Niedziela legnicka 31/2022, str. II

[ TEMATY ]

Chojnów

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

W Chojnowie zainaugurowano koncerty organowe

W Chojnowie zainaugurowano koncerty organowe

Koncert inauguracyjny odbył się w niedzielę 10 lipca w chojnowskiej farze. Gościem wieczoru był prof. Wolfgang Seifen z Berlina. Ten utytułowany muzyk zasłynął z improwizacji, czego przykładem były wykonane przez niego tego wieczoru utwory: Fantazja symfoniczna i fuga (w stylu niemiecko-romantycznym); Cantilene (w stylu późnoromantycznym) i Symfonia na Grand Orgue. Trzeba przyznać, że opanowanie instrumentu, organista tytularny w kościele Pamięci Cesarza Wilhelma w Berlinie, jest najwyższej klasy. Każdy mógł się o tym przekonać, gdyż gra artysty była transmitowana na żywo i widoczna na ustawionym w kościele ekranie. Słuchacze mogli natomiast przekonać się, że także i dzisiaj powstają nowe kompozycje organowe.

Organizatorzy zawiesili wysoko poprzeczkę.

To także radość Grzegorza Gapskiego, organizatora tych wydarzeń w powiecie, który przyznaje, że robi to już od siedmiu lat. – Przez te siedem lat, udało się zrobić wiele wspaniałych rzeczy, począwszy od generalnego remontu „duszy” pięknych i zabytkowych organów kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła, czyli mechanizmu, a skończywszy na nagraniu pierwszej płyty z muzyką klasyczną powiatu legnickiego.

Kolejny koncert zaplanowano na 21 sierpnia o godz. 19 w tym samym miejscu.

2022-07-26 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed poświęceniem ołtarza

Niedziela legnicka 49/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Chojnów

Ks. Stanisław Szupieńko

Ołtarz wpisuje się w bogate wnętrze wyposażenia i prezbiterium kościoła

Ołtarz wpisuje się w bogate wnętrze wyposażenia i prezbiterium kościoła

8 grudnia odbędzie się poświęcenie nowego ołtarza dla kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie. Z autorem projektu, ks. dr. Stanisławem Szupieńko, rozmawia ks. Piotr Nowosielski.

Ks. Piotr Nowosielski: Chojnów to miasto o długiej historii sięgającej średniowiecza. O znaczeniu miasta w historii świadczą zachowane zabytki. Co obecnie wyróżnia to miasto?

Ks. Stanisław Szupieńko: Nie wchodząc w szczegóły należy podkreślić, że Chojnów posiada wiele walorów, a ozdobą miasta były od dawna i są obecnie dwa kościoły parafialne. Pierwszym z nich jest monumentalna fara miejska, obecnie nosząca wezwanie Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jest to ważny zabytek architektury gotyckiej na Śląsku. Drugi chojnowski okazały kościół został zbudowany w latach 1909-11 i otrzymał wezwanie Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia wzywa nas do otwarcia naszych oczu i serca

2023-01-07 14:36

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 1-6.

Środa, 1 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Na Moskala!

2023-02-01 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W domu kultury Stary Młyn w Zgierzu otworzono wystawę czasowąj „Na Moskala! W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Odbyła się także debata historyczna „Powstanie Styczniowe w regionie — patriotyzm wczoraj i dziś”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję