Reklama

Niedziela na lato

Archidiecezja gdańska

Msze św. ostatniej szansy

Z myślą o gościach przebywających na terenie archidiecezji na wakacjach sprawowane są Msze św. w niedzielne wieczory.

Niedziela na lato 32/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Gdańsk

commons.wikimedia.org

Bazylika Mariacka w Gdańsku

Bazylika Mariacka w Gdańsku

W trosce o potrzeby duchowe turystów i letników na terenie archidiecezji zaplanowano wiele Mszy św. tzw. ostatniej szansy, które sprawowane są w niedziele wieczorem. Na terenie samego Gdańska jest ich kilkanaście, m.in. w archikatedrze oliwskiej o godz. 20, na Starym Mieście – w bazylice Mariackiej o godz. 19 czy w parafii św. Mikołaja Ojców Dominikanów o godz. 21. W Sopocie w takiej Mszy św. można uczestniczyć m.in. w parafii św. Michała Archanioła o godz. 20 (dolny kościół) czy parafii św. Andrzeja Boboli o godz. 19. Na Helu Msze św. wieczorne są sprawowane o godz. 19 i 20. W Jastarni – przy kaplicy św. Rozalii w Borze i w Juracie – o godz. 20.30. W Jastrzębiej Górze – o godz. 21. W Redzie – w parafii św. Antoniego Padewskiego o godz. 20. Pełna lista obejmuje blisko sześćdziesiąt miejsc i jest dostępna na stronie: www.diecezja.gda.pl/msze-swiete-ostatniej-szansy-32719 .

2022-08-03 09:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Głódź: z nadzieją patrzymy na kierunki zmian w służbie zdrowia

[ TEMATY ]

abp Sławoj Leszek Głódź

Gdańsk

Katarzyna Cegielska

Zdajemy sobie sprawę, jak wiele w służbie zdrowie jest jeszcze do zrobienia. Z nadzieją patrzymy na podjęte kierunki zmian, mając przecież świadomość, że to proces długi, najeżony przeszkodami - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź, przewodnicząc w XXVI Światowy Dzień Chorego Mszy św. w kościele pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku Chełmie. Eucharystię transmitowała Telewizja Polonia.

Poniżej pełny tekst homilii:

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję