Reklama

Niedziela Łódzka

Młodzi duchem, młodzi sercem

Najpiękniejsze jest to, kiedy wyjeżdżasz z domu bez żadnych oczekiwań, a dostajesz wygodne łóżko, lodówkę wypełnioną po brzegi jedzeniem i... ogrom miłości – mówi Natalia z archidiecezji łódzkiej.

Niedziela łódzka 32/2022, str. I

[ TEMATY ]

Europejskie Spotkanie Młodych

Archiwum Młodzi WDoMu

Licznie zgromadzona młodzież archidiecezji łódzkiej

Licznie zgromadzona młodzież archidiecezji łódzkiej

Europejskie Spotkanie Młodych odbywa się od 28 grudnia do 1 stycznia, jednak w tym roku, ze względu na pandemiczne obostrzenia, zostało zorganizowane w okresie letnim. Turyn zgromadził ponad 1,5 tys. młodzieży z Europy, a Polacy stanowili ok. 30% uczestników.

Okres wakacyjny to dla młodzieży archidiecezji łódzkiej czas rekreacji i licznych wyjazdów. W repertuar letnich podróży wpisał się wyjazd do wioski Taizé we Francji, który poprzedzony został czasem spędzonym na Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé, które w tym roku, wyjątkowo, odbyło się w czasie wakacji. – Młodzi z naszej archidiecezji do Turynu dotarli 2 dni przed rozpoczęciem spotkania, by wziąć w nim udział jako wolontariusze i wesprzeć braci w organizacji oraz przyjęciu ludzi. Czas ESM to przede wszystkim spotkanie z Chrystusem w drugim człowieku, który zupełnie obcym osobom otwiera drzwi swojego domu i przyjmuje ich na czas trwania spotkania. – Najpiękniejsze jest to, kiedy wyjeżdżasz z domu bez żadnych oczekiwań, będąc przygotowanym jedynie na kawałek podłogi, mając w plecaku karimatę i śpiwór, a dostajesz klucze do mieszkania, wygodne łóżko, lodówkę wypełnioną po brzegi jedzeniem, codziennie świeże bułki na śniadanie i do tego ogrom miłości, który odczuwasz w każdej chwili spędzonej z osobą, która cię przyjmuje. Nawet mimo dzielącej was bariery językowej – mówi Natalia.

Europejskie Spotkanie Młodych jest dobrą okazją nie tylko do nawiązania nowych relacji, ale przede wszystkim do poznania lokalnych wspólnot. Parafia św. Marii Goretti gościła łódzką młodzież, która aktywnie włączyła się w przygotowany program. – Pierwszego dnia zostaliśmy zaproszeni do ośrodka prowadzonego przez Caritas dla migrantów. Obecnie znaczną część osób przebywających w nim stanowią kobiety z dziećmi z Ukrainy. Mieszkańcy ośrodka przez 18 miesięcy mogą tam mieszkać, uczyć się języka włoskiego i przygotowywać do życia we włoskich realiach. Drugiego dnia mieliśmy okazję spotkać się z księdzem pracującym w lokalnym więzieniu, który opowiedział nam o tym, jaką różnicę dostrzega między szczerością więźniów, a ich zupełną nieznajomością prawdy o nich samych – dodaje rozmówczyni.

Reklama

Nie mogło także zabraknąć czasu na wspólną Eucharystię dla polskich uczestników w katedrze turyńskiej pod przewodnictwem bp. Adama Baba z archidiecezji lubelskiej. To tam znajduje się grób bł. Pier Giorgio Frassatiego oraz Całun Turyński. Tydzień w wiosce Taize upłynął na modlitwach, wprowadzeniach biblijnych, spotkaniach w grupach oraz pracy. Popołudniami odbywały się warsztaty, a jednym z prowadzących był metropolita łódzki. – Z ogromną wdzięcznością mogę powiedzieć, że tradycyjnie był z nami w Taizé nasz abp Grzegorz Ryś. Mieliśmy wiele okazji do rozmów i do zadawania pytań – szczególnie podczas spotkania dla Polaków, będących w tym tygodniu w Taizé – podsumowuje Natalia.

Wszelkie informacje dotyczące spotkań młodzieży można znaleźć na Facebooku Taizé Łódź oraz Łódź Piotrowa – Młodzi WDoMu.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W 2018 r. ponad 3 tys. chrześcijan zginęło za wiarę

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

prezydent

prześladowania

chrześcijanin

Europejskie Spotkanie Młodych

Pomoc Kościołowi w Potrzebie/www.pkwp.org

W 2018 r. ponad 3 tys. chrześcijan na świecie oddało swoje życie za wiarę. To więcej niż w 2017 r. Papież Franciszek wiele razy przypominał, że dziś więcej jest męczenników, niż w pierwszych wiekach.

Z dorocznego raportu Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” wynika, że aktualnie około 300 mln chrześcijan doznaje prześladowań, a w 38 krajach są oni dyskryminowani. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy obecnego roku w samej tylko Nigerii prawie 500 chrześcijan zginęło z rąk radykalnych islamistów.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego życzyłem komuś zła?

2023-01-07 14:50

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 14-29.

Piątek, 3 lutego 2023. Św. Błażeja, biskupa i męczennika, św. Oskara, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do władz Sudanu Południowego: przybywam jako pielgrzym pojednania

2023-02-03 18:00

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/CIRO FUSCO

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

„Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju, drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później” - stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie.

Ojciec Święty podkreślił także ekumeniczny charakter swej pielgrzymki, odbywanej wspólnie z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welby oraz moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. Zaznaczył, że jest ona reakcją na „krzyk całego ludu, który z wielką godnością opłakuje doświadczaną przemoc, nieustanny brak bezpieczeństwa, dotykające go ubóstwo i szalejące klęski żywiołowe”. Życzył, aby na tej ziemi zakiełkował „pokój, który będzie owocował, niczym ziarna, będące w ziemi zalążkiem życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję