Reklama

Niedziela Legnicka

Pielgrzymka do wyjątkowego kościoła

Stowarzyszenie Miłośników Parafii Katolickiej w Uniegoszczy zorganizowało pielgrzymkę do kościoła św. Piotra w Bautzen.

Niedziela legnicka 33/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Bautzen

Jarosław Ludowski

Pamiątkowe zdjęcie w dwuwyznaniowej katedrze w Bautzen

Pamiątkowe zdjęcie w dwuwyznaniowej katedrze w Bautzen

Pomysłodawcą wyjazdu był nasz proboszcz ks. Jan Dziewulski, który wraz z proboszczem parafii Jagniątków ks. Andrzejem Płazą, podczas wspólnego wyjazdu w czerwcu br. odwiedzili ten kościół. Od miejscowego przewodnika dowiedzieli się jak bardzo wyjątkowa jest ta świątynia.

Bautzen

Nawiedzenie świątyni rozpoczęliśmy mszą św. Głównym celebransem był miejscowy wikariusz, a koncelebransami ks. Jan Dziewulski i ks. Józef Olechowski z Radostowa. W modlitwach polecaliśmy Bogu przywiezione w sercach intencje osobiste i naszych wspólnot parafialnych.

Po zakończonej Eucharystii miejscowy proboszcz przedstawił nam krótką historię kościoła i parafii: – Już w roku 1000. na miejscu dzisiejszej katedry św. Piotra, zbudowano pierwszy kościół parafialny, a w 1430 r. katedra otrzymała obecną formę. Jedną z wielu osobliwości katedry jest to, że istnieje ona od czasów reformacji jako symultaneum, tj. używana przez oba wyznania, chrześcijan katolickich i protestanckich do nabożeństw kościelnych, od roku 1524. Katedra jest kościołem parafialnym naszej parafii, która liczy około 4 tys. katolików – mówił proboszcz.

Po zwiedzenia starówki udaliśmy się do następnego miejsca, do klasztoru Marienthal niedaleko Zitau.

Marienthal

Historię klasztoru sióstr cysterek, przybliżyła p. Beata od 27 lat pracująca w tym miejscu. Klasztor został ufundowany w roku 1234, przez królową Kunegundę Czeską, jako dzieło pokutne za popełnione w jej rodzinie morderstwo. Tym czynem pokutnym było podarowanie majątku dla cysterek. W roku 1683 pożar dwukrotnie zniszczył zabudowania klasztorne, które odbudowano w stylu baroku czeskiego. 7 maja 1945 r. Ksieni i wspólnota sióstr uratowały klasztor przed wysadzeniem przez niemiecki oddział SS, a kilka dni później przed zniszczeniem ze strony Armii Czerwonej. Jak powiedziała nam przewodniczka, po wkroczeniu Rosjan, Ksieni udała się do dowódcy i poprosiła, aby poszedł z nią do kościoła. Tam pokazała mu obraz Matki Bożej mówiąc, że Rosjanie też wierzą w Maryję. Efektem tej prezentacji było to, że nie zniszczono klasztoru tylko zagrabiono inwentarz i opuszczono to miejsce.

Reklama

W roku 1992, założono Fundację Międzynarodowe Centrum Spotkań i wydzierżawiono wolnostojące zabudowania gospodarcze. Od tamtego czasu odbyło się w tym miejscu już wiele międzynarodowych spotkań, m.in. z udziałem przedstawicieli Unii Europejskiej, czy Europarlamentu.

Klasztor jest też stacją na „VIA SACRA” (świętej drodze), „Zittauer Jakobsweg”.

Warto też przypomnieć, że tego miejsca nie oszczędziła niestety powódź na Nysie Łużyckiej, która miała miejsce w 2010 r., tak samo wywołując zniszczenia po polskiej stronie.

Po zwiedzeniu kościoła i kaplicy pełni wrażeń wróciliśmy do naszych domów.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paragwaj: wstępny program wizyty papieża Franciszka

[ TEMATY ]

papież

podróże

pielgrzymka

Grzegorz Gałązka

W Paragwaju przedstawiono wstępny program wizyty papieża Franciszka w tym kraju w lipcu br. Jego podróż do Ameryki Południowej obejmie także Ekwador i Boliwię.

Papież spędzi w Paragwaju trzy dni: 10, 11 i 12 lipca. Pierwszego dnia Franciszek przyleci z Boliwii na lotnisko w stołecznym Asunción, gdzie powita go prezydent Horacio Cartes. Po odpoczynku w nuncjaturze papież odprawi w katedrze Mszę św. razem z paragwajskim duchowieństwem.

CZYTAJ DALEJ

Akwinata w komplecie

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 18-19

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

St. Thomas Aquinas (Reproduction), Sandro Botticelli (1444 – 1510)

Św. Tomasza z Akwinu najczęściej kojarzymy z Sumą teologii – dziełem napisanym w formie odważnych pytań, uporządkowanym według kwestii i artykułów wyjaśniających argumenty wysuwane przeciw chrześcijańskiej wierze.

Uchodził za człowieka nie koncentrującego się na sobie, ale kierującego słuchaczy w stronę argumentów, które przytaczał, bez emocjonalnego nacisku na inaczej myślących. W ciągu swego niemal 50-letniego życia św. Tomasz z Akwinu (1225-74) napisał wiele dzieł. Oprócz kazań komentował Pismo Święte, choć te aspekty jego aktywności – najczęściej z racji słabego dostępu do tekstów – pozostają nieznane. Przywrócenie ich do intelektualnego i duchowego obiegu przez przygotowanie tłumaczeń, dotarcie do oryginalnych tekstów (przez tzw. wydanie krytyczne), opatrzenie komentarzami – nie będzie jedynie prostym przywróceniem pamięci o tej wybitnej postaci z przeszłości. To szansa na wsłuchanie się w słowa mistrza sztuki myślenia, zaskakującego nieprzemijającą nowością, jak pisał o nim św. Jan Paweł II w encyklice Fides et ratio.

CZYTAJ DALEJ

UTALENTOWANY SALEZ

2023-01-27 19:07

GIO

Uzdolniona młodzież SALEZU

Uzdolniona młodzież SALEZU

Zespół Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu obchodził Dzień Patrona Szkoły. Święty Jan Bosco wyróżniony został w czasie Eucharystii, akademii, czy też Bosco Talent. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu, wpisanych w misję życia i powołania talentów, wciąż inspiruje i motywuje wszystkich związanych ze szkołami salezjańskim ludźmi.

Mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioł przewodniczył dyrektor wspólnoty salezjanów ks. Bolesław Kaźmierczak. To na jego ręce Samorząd Uczniowski liceum złożył podziękowanie za obecność i posługę salezjanów. W czasie kazania ks. Dawid Nowak, zwracając uwagę na znaczenie i rolę rąk w życiu człowieka, mówił: - Nasza szkoła to przestrzeń, w której nasze ręce mogą stać się rękami, które tworzą, które kochają, które pocieszają, które są rękami bożego człowieka. Tak jak ksiądz Bosko! Uroczystą liturgię, modlitwę i śpiew przeżywano w duchu dziękczynienia za wspaniały dar świętego patrona. Akademia, która była kolejnym punktem, stała się okazją niestandardowego przedstawienia przez licealistów postaci ks. Bosko. Podkreślono jego relację z mamą Małgorzatą, gdzie jej mądre, dzielne i pogodne wspieranie syna dało mu świetlaną przyszłość. Następnie świętowanie skoncentrowano na teletach. Na rozpoczęcie ich prezentacji dyrektor Salezu ks. Jerzy Babiak powiedział: -To, co najpiękniejsze, to co nas wszystkich bez wyjątku łączy z ks. Bosko, to talenty. Odkrywajmy je, rozwijajmy i dzielmy się nimi nie tylko teraz, ale przede wszystkim, potem w życiu dorosłym, w pracy, w powołaniu, zawsze. W pierwszym bloku swój występ zaprezentowały dwie bardzo utalentowane tancerki. Zofia Ćwiklinska, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Nadia Rosiak, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Półfinalistka Mam Talent. Zaraz po nich Salez Drumiline przedstawił swój powiększony skład oraz nowy repertuar. Ostatnim pełnym emocji i radości był finał Bosco Talent. Blisko 40 wyłonionych finalistów prezentowało przed jury swoje talenty. Wśród nich przeważały muzyczne, śpiew oraz gra na różnych instrumentach, a także sportowe, filmowe, plastyczne i graficzne. Występujący uczniowie zachwycali, wzruszali i potwierdzali, jak ważne jest, aby pamiętać o talentach oraz aby nimi żyć. Dla Salezu dzień Patrona Szkoły był nie tylko czasem wspomnienia, ale także czasem promocji wartości św. Jana Bosko oraz talentów. To jeszcze bardziej potwierdziło wyjątkowość, rangę i znaczenie Salezu w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję