Reklama

Aspekty

Kapitał na nową posługę

Bardzo mile wspominam czas pracy w Niedzieli. Pozwolił mi odwiedzić wiele miejsc w diecezji i spotkać wielu wspaniałych ludzi – mówi biskup nominat Adrian Put, który podzielił się z nami wspomnieniami z pracy redakcyjnej w Aspektach.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 33/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Archiwum Aspektów

Bp Adrian Put z redaktorami Aspektów - Katarzyną Krawcewicz i Kamilem Krasowskim

Bp Adrian Put z redaktorami Aspektów - Katarzyną Krawcewicz i Kamilem Krasowskim

Kamil Krasowski: Od 11 lat pełni Ksiądz Biskup funkcję redaktora odpowiedzialnego Aspektów, czyli zielonogórsko-gorzowskiej edycji Tygodnika Katolickiego Niedziela. W jakich okolicznościach, przed laty, dowiedział się Ksiądz Biskup o nominacji na tę funkcję?

Bp Adrian Put: Było to dokładnie 2 lutego 2011 r. Pracowałem wówczas jako wikariusz w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. Przyjechał do nas na parafię bp Paweł Socha, który poinformował mnie, że bp Stefan Regmunt chciałby, bym podjął pracę w Niedzieli w charakterze redaktora odpowiedzialnego za Aspekty. Nie była to łatwa decyzja, bo w Gorzowie na parafii byłem dopiero drugi rok i bardzo dobrze mi się tam posługiwało. Pracowałem we wspaniałym zespole duszpasterskim, prowadziłem grupy parafialne, byłem katechetą w bardzo fajnej szkole, a przede wszystkim byłem w swoim rodzinnym mieście. I muszę przyznać, że to właśnie księża, z którymi pracowałem zachęcili mnie do przyjęcia nowych obowiązków. Tak też się stało. W czerwcu przeprowadziłem się do Zielonej Góry, gdzie znalazłem mieszkanie w gościnnych progach parafii św. Józefa Oblubieńca u ks. kan. Leszka Kazimierczaka i rozpocząłem pracę w Niedzieli.

Kto był Księdza poprzednikiem prowadzącym Aspekty i gdzie wówczas mieściła się siedziba redakcji?

Na stanowisku redaktora odpowiedzialnego zastąpiłem ks. Dariusza Gronowskiego, który został postulatorem procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Miał się zająć tą sprawą, stąd była potrzeba odciążenia go w redakcji. I to właśnie ks. Gronowski przyjął mnie bardzo serdecznie w zespole, zawiózł do Częstochowy i wprowadził w arkany pracy dziennikarskiej.

W tamtym okresie redakcja naszej edycji Niedzieli mieściła się w budynku obok kurii diecezjalnej przy pl. Powstańców Wielkopolskich 2. Mieliśmy tam do dyspozycji dwa pomieszczenia i sąsiadowaliśmy m.in. z redakcją terenową Gościa Niedzielnego.

Reklama

Jak wyglądało Księdza szkolenie, które przysposabiało do pracy redakcyjnej?

Szkolenie miało dwojaki charakter. Na samym początku wyjechałem na tydzień do siedziby Niedzieli w Częstochowie, gdzie pod okiem różnych redaktorów i kierowników działów przechodziłem szkolenie specjalistyczne związane z pracą dziennikarza. Później dodatkowe szkolenia prowadzili dla mnie wspominany już ks. Gronowski oraz red. Katarzyna Krawcewicz, która pracowała nad moim stylem i przekazała mi wiele ciekawych uwag. To oczywiście nie jest koniec kształcenia dziennikarza. Raz w roku mamy duże spotkania całej redakcji w Częstochowie i przy tej okazji najczęściej był prowadzony jakiś moduł szkoleniowy. Niektóre z nich były bardzo twórcze, inne miały za cel poszerzenie naszych kompetencji. Bardzo mile wspominam ten czas. Zresztą muszę przyznać, że Niedziela zawsze dbała o to, by nasze kompetencje dziennikarskie były jak najwyższe.

Jak wyglądały pierwsze miesiące pracy redakcyjnej i kto należał do Księdza współpracowników?

W pierwszym okresie musiałem się najpierw nauczyć funkcjonowania redakcji. Nawiązywałem także kontakty z innymi mediami, które działały na naszym terenie. Pierwszymi współpracownikami były red. Katarzyna Krawcewicz, która pracuje do dziś, oraz red. Anna Bensz-Idziak. Później przez rok pracowałem jeszcze z red. Aleksandrą Bąk, a od kilku lat z panem redaktorem.

Jakie teksty najczęściej pisał Ksiądz na łamach Aspektów?

Do zadań, które wypełnia każdy redaktor w naszej gazecie należy relacjonowanie bieżących wydarzeń z życia diecezji i Kościoła lokalnego, a także upowszechnianie ważnych, z punktu widzenia Kościoła informacji. Jest jednak w naszej pracy także miejsce na dłuższe teksty i tutaj, nie ukrywam, zawsze bardzo chętnie pisałem o dziejach naszej diecezji. Lokalna historia Kościoła to prawdziwa skarbnica tematów i motywów, które starałem się opisać i przybliżyć naszym Czytelnikom.

Reklama

O jakie nowe doświadczenia wzbogaciła Księdza praca w redakcji Aspektów?

Pozwoliła mi bardzo dobrze poznać diecezję. Jej przeszłość i teraźniejszość. Te 11 lat, a szczególnie pierwszy okres pracy w latach 2011-16 pozwoliły mi odwiedzić bardzo wiele miejsc w diecezji i spotkać wielu wspaniałych ludzi. Te doświadczenia są kapitałem, który zabieram ze sobą w nowy okres posługi.

W jednym z wywiadów wspomniał Ksiądz, że przez ostatnie 11 lat Tygodnik Katolicki Niedziela był istotną częścią Księdza życia i posługi. Jak teraz będzie wyglądała ta relacja, zwłaszcza, gdy chodzi o Aspekty?

Praca w mediach, a szczególnie w mediach katolickich wymaga nie tylko dobrego warsztatu dziennikarskiego, ale także nieustannego podnoszenia swoich kompetencji. Nie da się na dłuższą metę redagować, nawet diecezjalnej edycji tygodnika, jeśli nie czyta się lub nie śledzi tego, co dzieje się w Kościele powszechnym, jak zmieniają się media i otaczający nas świat. To doświadczenie stało się istotną częścią mojego życia i posługi przez 11 lat. A jak to będzie wyglądało teraz? Jak zawsze będę czytał i pisał, na ile czas i obowiązki mi pozwolą. No i oczywiście, na ile pozwolą mi redaktorzy Aspektów.

Czego Księdzu życzyć na czas posługi biskupiej?

Bym zawsze słuchał Pana Boga i zawsze był wierny Kościołowi świętemu. To wystarczy. Wszystko inne będzie konsekwencją tych dwóch rzeczywistości.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święcenia biskupie ks. Piotra Przyborka 20 sierpnia, a ks. Adriana Puta - 13 sierpnia

Święcenia biskupie ks. Piotra Przyborka, odbędą się w sobotę, 20 sierpnia o godzinie 10.00 w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku. Natomiast ks. Adrian Put otrzyma święcenia biskupie w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze w sobotę 13 sierpnia, podczas Mszy św. o godz. 12.00.

Ks. Piotr Przyborek, dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii oraz Szkoły Biblijnej, został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej 6 lipca 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Lwów: przypomniano postać ks. Henryka Mosinga – kapłana i naukowca

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Dr Mosing był nie tylko utalentowanym naukowcem, który był bezpośrednio zaangażowany w tworzenie szczepionki przeciw tyfusowi. Był także kapłanem i przez wiele lat prowadził działalność misyjną i duszpasterską – przypomniał metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki podczas sympozjum zorganizowanego 30 listopada przez Instytut Epidemiologii i Higieny.

Arcybiskup Mokrzycki przypomniał o posłudze tego wybitnego naukowca, jako „człowieka wielkiego miłosierdzia”. „Nie można, bowiem zapominać o takich osobach jak ks. dr Henryk Mosing. Nie wolno nam zapominać o wybitnych pedagogach i naukowcach, bo to oni są dzisiaj fundamentem naszej działalności. … Analizując życie Henryka Mosinga, możemy bez cienia wątpliwości stwierdzić, że przeżył je godnie, czyniąc dobro jako lekarz i jako kapłan. Cieszę się, że Instytut Epidemiologii co roku organizuje sympozjum. Niech jego postać stanie się dla nas wzorem, aby słowa Jezusa, który pragnie być naszą nagrodą w wieczności za wszelkie dobro, jakie czynimy bliźnim, spełniły się w naszym życiu. Dziękując za to naukowe spotkanie, wszystkim błogosławię i życzę łask Bożych w służbie bliźnim” – powiedział abp Mokrzycki.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Targi Wydawców Katolickich

2022-12-02 07:57

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich

Z inicjatywy Stowarzyszenia Wydawców Katolickich i we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II od 2 do 4 grudnia w gmachu KUL odbędą się już po raz 23. Targi Wydawców Katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję