Reklama

Głos z Torunia

Idź i głoś

250 młodych ludzi, należących do duszpasterstw redemptorystowskich w 12 różnych krajach Europy, m.in. we Francji, Czechach, Słowacji, Hiszpanii, Irlandii, Portugalii, Włoszech, Niemczech i Albanii przez kilka wakacyjnych dni oblegało Toruń.

Niedziela toruńska 34/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Europejskie Spotkanie Młodych

Paulina Widlak

Młodzież z całej Europy jednoczyła się na wspólnej modlitwie

Młodzież z całej Europy jednoczyła się na wspólnej modlitwie

Europejskie Dni Młodzieży Redemptorystowskiej pod hasłem: „Go&Share – Idź i głoś” odbyły się w dniach 27-31 lipca w parafii św. Józefa w Toruniu.

Koncertowo

Wydarzenie zainaugurowała Msza św. pod przewodnictwem redemptorysty o. Janusza Soka, przełożonego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Liturgię uświetniła również ponad 60-osobowa Or_kiestra. Po Mszy św. odśpiewano Apel Jasnogórski, a następnie odbył się koncert uwielbieniowy.

Całe spotkanie było poświęcone charyzmatowi redemptorystowskiemu, czyli głoszeniu Dobrej Nowiny, kerygmatowi i Kościołowi jako wspólnocie. Każdego dnia odbywały się modlitwy, Eucharystia, katechezy głoszone w grupach, dyskusje. Nie zabrakło również czasu na integrację.

Europa w kościołach

Głównym miejscem wydarzenia była parafia św. Józefa, ale młodzież odwiedziła także inne toruńskie świątynie. W czwartek odbyła się pielgrzymka różańcowa do katedry Świętych Janów, gdzie Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. Zwieńczeniem czwartkowego dnia były wspólne tańce.

Nie zapomniano także o wizycie w toruńskim sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji oraz w pobliskim Parku Pamięci czy kampusie Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. W sanktuarium wybrzmiała modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego w różnych językach, co było szczególnym doświadczeniem jedności wspólnotowej. Odbył się także Wieczór Miłosierdzia, podczas którego uczestnicy adorowali Jezusa w Najświętszym Sakramencie i mieli okazję do pojednania.

Kolejne dni wypełnione były modlitwą, ale także warsztatami medialnymi, podczas których poruszano temat, jak korzystać z mediów społecznościowych w ewangelizacji. Uczestnicy nauczyli się tańca celtyckiego, a wieczorem odbyła się prezentacja poszczególnych duszpasterstw redemptorystowskich Europy.

Wspomnień czas

Młodzi z toruńskiego duszpasterstwa redemptorystów bardzo owocnie wspominają ten czas. – Szczególnie wzruszającym momentem na tego typu wydarzeniach jest dla mnie modlitwa „Ojcze nasz”, kiedy każdy modli się w swoim języku tą jedną modlitwą, znaną każdemu na całym świecie. Jest to dla mnie piękny moment świadectwa, jak bardzo jesteśmy zjednoczeni w Chrystusie – opowiada Julia. – Podziwiam radość wielu narodowości, ich otwartość. Myślę, że powinniśmy się od nich uczyć pozytywnego nastawienia i prostoty w miłości do Boga i w codziennym życiu.

Reklama

Paulina z toruńskiego duszpasterstwa Redemptorystów bardzo się cieszy, że jest częścią tej wielkiej redemptorystowskiej rodziny. – Razem z nią jestem posłana, aby nieść Chrystusa dalej. Myślę, że to był piękny czas dzielenia się wiarą, swoim świadectwem i wspólnym charyzmatem. Teraz tylko czas wyruszyć dalej i podzielić się wiarą z innymi.

– Tak się złożyło że poszedłem wieczorem do parafii św. Józefa na koncert Or_kiestry z okazji Europejskich Dni Młodzieży Redemptorystowskiej – wspomina Stefan. – Wchodząc, poczułem się, jakbym stanął przed chórem anielskim, który uwielbia Stwórcę. Już po pierwszych brzmieniach na twarzy pojawił się uśmiech. Pieśni uwielbienia poruszyły serce i nóżką tupałem do rytmu, lekko nucąc.

EDMR sprawiły radość wielu osobom, a następnym razem młodzież redemptorystowska spotka się w Dublinie.

2022-08-16 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Europejskie Spotkanie Młodych

Niedziela sandomierska 2/2020, str. I

[ TEMATY ]

Taize

Wrocław

bp Krzysztof Nitkiewicz

Europejskie Spotkanie Młodych

Ks. Wojciech Kania

Bp Nitkiewicz z młodzieżą z naszej diecezji w Hali Stulecia we Wrocławiu

Bp Nitkiewicz z młodzieżą z naszej diecezji w Hali Stulecia we Wrocławiu

Od 28 grudnia 2019 r. do 1 stycznia 2020 r. we Wrocławiu odbyło się 42. Europejskie Spotkanie Młodych (ESM) organizowane przez Wspólnotę z Taizé.

Do stolicy Dolnego Śląska przyjechało ponad 15 tys. młodych w wieku od 18 do 35 lat z prawie 70 krajów, w tym młodzież z naszej diecezji, którą w Hali Stulecia odwiedził bp Krzysztof Nitkiewicz. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem: „Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni”.

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Lwów: dobroczynna pizza od Szkotów

2023-02-03 18:51

[ TEMATY ]

Lwów

Szkocja

pizza

Adobe.Stock.pl

Organizacja SIOBHAN'S TRUST karmiła ubogie dzieci w szkockich szkołach. Od początku wojny organizacja przyjechała na Ukrainę, aby docierać do bombardowanych miast oraz uchodźców. W dużych furgonetkach przygotowują ciepła pizzę. 2 lutego wolontariusze Joe Roberts z Anglii i Finn Riddell ze Szkocji przy kościele św. Jana Pawła II we Lwowie zgromadzili uchodźców mieszkających w parafialnym domu i w całym mieście.

Dystrybucja żywności odbywa się w miłej atmosferze, z zasadami sztuki kulinarnej. Rozdali ponad 130 porcji pizzy: smacznej, wegetariańskiej, ciepłej, prosto z pieca. Wybrzmiała szkocka muzyka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję