Reklama

Aspekty

Człowiek modlitwy

W zielonogórskiej konkatedrze 13 sierpnia odbyły się święcenia biskupie ks. Adriana Puta.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 34/2022, str. I

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Karolina Krasowska

Jako swoje zawołanie biskup Adrian przyjął słowa In unum congregare

Jako swoje zawołanie biskup Adrian przyjął słowa In unum congregare

Głównym konsekratorem był nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, , a współkonsekratorami – abp Andrzej Dzięga i bp Tadeusz Lityński. Wraz z nowym biskupem modliła się jego rodzina, a także kapłani i wierni naszej diecezji, szczególnie członkowie Ruchu Światło-Życie, w którym ks. Adrian Put formuje się od młodości.– Drogi księże Adrianie, polecamy cię Bożej opiece. Życzymy, aby posługa, którą masz za chwilę podjąć, przynosiła dobre owoce. Polecamy cię opiece Matki Bożej z Rokitna, u której sam szukałeś opieki, zwłaszcza po otrzymaniu wiadomości o ogłoszeniu papieskiej nominacji – powiedział nuncjusz. – Niech twoja posługa przyczyni się do szerzenia królestwa Bożego na ziemi.

Homilię wygłosił bp Tadeusz Lityński. – Twoja posługa musi się wzorować na stylu życia Tego, który „nie przyszedł, aby Mu służono, ale aby służyć i oddać swe życie na okup za wielu”. Wymagać to będzie od ciebie nieustannego upodabniania się do Jezusa, pozostawania z Nim w zażyłości, tak aby być zawsze Jego żywą ikoną. I na wzór Jezusa musisz być człowiekiem modlitwy, być nią sam przesycony i obejmować nią każdego człowieka. Duchowa i modlitewna więź z Chrystusem winna zawsze być dla Ciebie źródłem, z którego wypływa wszelkie działanie – powiedział pasterz diecezji do nowego biskupa. I dodał: – Drugim filarem twojego posługiwania będzie słowo Boże, odczytywane przy Tobie, przepowiadane przez ciebie dla wiernych. Ono bowiem pomaga nam zrozumieć, jakie są zamiary Boże względem każdego z nas.

Ksiądz Adrian Put 28 czerwca został przez papieża Franciszka mianowany biskupem pomocniczym naszej diecezji ze stolicą tytularną Furnos Minore. Jako swoje zawołanie przyjął słowa In unum congregare (Zgromadzić w jedno).

Relację z obrzędu święceń biskupich i galerię zdjęć znajdziecie na stronie aspekty.niedziela.pl oraz na naszym profilu facebookowym.

2022-08-16 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Sanktuarium w Jakubowie uroczyście dziękowano za Jubileuszowy Święty Rok Jakubowy

[ TEMATY ]

Jakubów

Sanktuarium św. Jakuba

Jubileuszowy Rok Jakubowy

Bp Adrian Put

ks. Stanisław Czerwiński

Michał Wieczorek

Zakończenie Roku Jakubowego w diecezjalnym sanktuarium św. Jakuba Starszego

Zakończenie Roku Jakubowego w diecezjalnym sanktuarium św. Jakuba Starszego

18 listopada 2022 r. w Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie zebrani wierni i księża wraz z biskupem Adrianem Putem dziękowali Panu Bogu za dar Jubileuszowego Roku Jakubowego.

Głównym wydarzeniem diecezjalnych uroczystości była Eucharystia pod przewodnictwem bpa Adriana Puta, podczas której wprowadzono do kościoła relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. Róży Czackiej. Kustosz i proboszcz ks. kan. Stanisław Czerwiński łączy dziękczynienie za Rok Jakubowy z wdzięcznością Panu Bogu za zakończenie drugiego etapu prac przy odbudowie domu parafialnego po pożarze.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: amerykański augustianin prefektem Dykasterii ds. Biskupów

2023-01-30 15:46

Adobe Stock

Ojciec Święty przyjął rezygnację przedstawioną, ze względu na osiągnięty limit wieku (78 lat), przez kard. Marca Ouelleta z urzędu prefekta Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Jego następcą mianował biskupa Roberta Francisa Prevosta, dotychczasowego biskupa Chiclayo w Peru, nadając mu jednocześnie tytuł arcybiskupa. Obejmie on urząd 12 kwietnia 2023 r. – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Robert Francis Prevost urodził się w Chicago w USA 14 września 1955 roku. W 1973 roku ukończył niższe seminarium Zakonu Świętego Augustyna. Uzyskał licencjat z matematyki na Villanova University w 1977 r. Wstąpił do augustianów 1 września 1977 r., pierwsze śluby zakonne złożył 2 września 1978 r., a śluby wieczyste 29 sierpnia 1981 r. W następnym roku uzyskał tytuł magistra teologii w Catholic Theological Union w Chicago.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję