Reklama

Niedziela Częstochowska

Pokolenie Z

Generacja Z – to społeczeństwo, które palcem w telefonie umie klikać szybciej niż mrugnąć okiem.

Niedziela częstochowska 38/2022, str. I

[ TEMATY ]

KSM

KSM parafii św. Stanisława Kostki w Częstochowie

Młodzi też zaglądają do papierowego wydania Niedzieli

Młodzi też zaglądają do papierowego wydania Niedzieli

To osoby urodzone po 1996 r., wychowane w czasach powszechnego dostępu do internetu. W Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu pytamy, czy dziś umieją się też odnaleźć w papierowej rzeczywistości.

Młodzi, także ci „zahaczający” wiekiem o pokolenie Y, telefony, komputery, tablety i inne tego typu gadżety mają we krwi. Kciuki wyrobione codziennym klikaniem w komórce, oczy bolące od patrzenia w monitor, a w słuchawkach ulubiona muzyka czy audiobook. Dzisiejszy świat taki już jest – niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie. Czy w tym cyfrowym świecie młodzi ludzie odnajdują jeszcze papierową formę przekazu informacji? Jak się okazuje – tak.

Lokalnie

– My, młodzi, żyjący przy Kościele, lubimy i chcemy wiedzieć, co słychać u innych wspólnot, co się dzieje w parafiach, jakie przedsięwzięcia są podejmowane. To lokalne patrzenie na Kościół, jednak bardzo ważne, bo działając tu – w Częstochowie i okolicach, możemy czerpać skądś inspirację, dlatego bardzo pomocna jest dla nas edycja częstochowska Niedzieli. Dostajemy jak na dłoni informacje o tym, czym żyje nasz najbliższy Kościół, ale też dowiadujemy się o wydarzeniach, w których możemy się odnaleźć – mówi należąca do KSM-u, ale i uczęszczająca na spotkania wspólnotowe organizowane przez Małe Siostry Niepokalanego Serca Maryi 21-letnia Magda. Wbrew pozorom, młodzież lubi „wziąć coś do ręki” i zajrzeć do trochę innego świata niż ten, który jest im znany. I choć papierowe egzemplarze nie tylko gazet, ale i książek nie są już tak popularne jak kiedyś, ciągle jest o co i o kogo w tej materii walczyć. – Jesteśmy pokoleniem obrazkowym. Jak widzimy coś, co od razu rzuca się w oczy, automatycznie po to sięgamy. Wielu z nas po niedzielnej Eucharystii zatrzymuje się jeszcze na chwilę w zakrystii, nie tylko po to, żeby porozmawiać, ale właśnie by spojrzeć, co ciekawego jest w Niedzieli. To już taka tradycja. Wiemy, że Niedziela w kościele jest, więc zatrzymujemy się nad tym, nierzadko też zanosimy tygodnik dziadkom – dodaje Magda.

Globalnie

W Kościele żaden młody nie skupia się jedynie na swojej małej ojczyźnie. Młodzież podczas wspólnotowych spotkań porusza tematy nie tylko związane z wiarą, ale stara się też odpowiadać na trudne pytania dotyczące Kościoła. – Gdzie szukać odpowiedzi na różne nurtujące pytania, jak nie w katolickich źródłach, tym bardziej kiedy są nam tak bliskie i tak znane – pyta retorycznie nasza rozmówczyni. – Bliżej nam do mediów cyfrowych, nie ma co ukrywać, ale wersja papierowa jest nam także dobrze znana. Jesteśmy w Kościele, więc wiemy, co się dzieje i co dziś jest na czasie. Dlatego sięgajmy do papierowej wersji Niedzieli i bądźmy blisko dzięki portalowi www.niedziela.pl! – zachęca.

2022-09-13 14:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezentacja książki KSM-owskie DNA

[ TEMATY ]

książka

młodzi

KSM

KSM

Książka „KSM-owskie DNA"

Książka „KSM-owskie DNA

Asystent Generalny KSM: Książka „KSM-owskie DNA" to nasz program.

„KSM-owskie DNA" jest książką, która przypomina czym jest Stowarzyszenie, jaki jest cel naszego działania i dokąd zmierzamy. To nasz program. Z okazji 30. rocznicy reaktywacji KSM chcę przypomnieć młodzieży i księżom asystentom o naszej tożsamości, zainspirować ich do działania i dalszej pracy nad rozwojem Stowarzyszenia – podkreślił ks. dr Andrzej Lubowicki, Asystent Generalny KSM.

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski 8 grudnia godz. 12.00-13.00

Niewielu w Polsce słyszało o objawieniach Matki Bożej w Montichiari-Fontanelle, choć przyjęło się już w licznych parafiach nabożeństwo zwane Godziną Łaski. Przypada ono w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia od godziny 12 do 13. U jego początków są właśnie objawienia Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari

O niewielkim miasteczku w północnej Italii, u podnóża Alp, 20 km od Brescii, zrobiło się głośno tuż po II wojnie światowej. Wówczas to, w roku 1946, najpierw w Montichiari, a potem - w następnych latach - w położonej nieco na uboczu dzielnicy Fontanelle Matka Boża wielokrotnie ukazała się Pierinie Gilli, pielęgniarce z miejscowego szpitala. Dzięki tym objawieniom miasteczko zupełnie zmieniło swój charakter, m.in. w górującym nad okolicą starym zamku, zwanym obecnie Zamkiem Maryi, ulokowano ośrodek dla ludzi chorych i starych, natomiast przy źródle w Fontanelle - według życzenia Maryi - powstał ogromny ośrodek leczniczy z basenami z leczącą wodą z poświęconego przez Najświętszą Pannę źródła.

CZYTAJ DALEJ

Ustroń: Caritas pomaga trzem rodzinom poszkodowanym w wyniku wybuchu gazu

2022-12-09 09:49

Adobe.Stock

Caritas bielsko-żywiecka kontynuuje pomoc dla poszkodowanych w wyniku tragedii, do której doszło 4 grudnia br. w Ustroniu-Polanie. W wyniku wybuchu gazu zginęło dwóch mężczyzn. Trzy rodziny straciły dach nad głową. Poszkodowani zamieszkali w mieszkaniach komunalnych i potrzebują podstawowych rzeczy do życia.

W spotkaniu burmistrza Ustronia Przemysława Korcza z rodzinami dotkniętymi katastrofą uczestniczył także dyrektor Caritas diecezjalnej ks. Robert Kurpios, który przekazał poszkodowanym pierwszą pomoc w postaci produktów żywnościowych oraz odzież, środki higieniczne i artykuły chemiczne, o jakie poprosiły ofiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję