Reklama

Niedziela w Warszawie

Nowolipki i duch Muranowa

Serce stolicy wymaga wyjątkowej troski duszpasterskiej. Parafia św. Augustyna na Muranowie podejmuje to wyzwanie od ponad 120 lat! Dziś szczególny rys jej duchowości wyznaczają wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej, do których należy tutaj aż kilkaset osób.

Niedziela warszawska 39/2022, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Ks. prał. Walenty Królak od 30 lat pełni posługę proboszcza w parafii św. Augustyna na Nowolipkach

Ks. prał. Walenty Królak od 30 lat pełni posługę proboszcza w parafii św. Augustyna na Nowolipkach

To „itinerarium formacji katolickiej ważnej dla społeczeństwa i czasów dzisiejszych”, jak nazwał Neokatechumenat św. Jan Paweł II, przynosi zdumiewające owoce.

– Każdy z księży opiekuje się dwiema wspólnotami. W tym roku zostało wyświęconych czterech neoprezbiterów, którzy na Drodze odkryli swoje powołanie. To wielki prezent dla mnie na 30-lecie mojej posługi w parafii – mówi ks. prał. Walenty Królak, proboszcz parafii.

Bierzmowanie to nie koniec!

Jedną z posług podejmowanych od 2017 r. przez wspólnoty jest przygotowanie młodych do bierzmowania, które nie kończy się jedynie na bierzmowaniu. Małżeństwa, które chcą podjąć pracę z młodymi, wchodzą we współpracę z duszpasterzami. Cykl spotkań trwa 6 lat.

– To kosztuje ich dużo wysiłku. Młodzi ludzie są często w bardzo trudnych sytuacjach, niektórzy pochodzą z rozbitych czy zagrożonych narkomanią rodzin. Tych rodzin mamy kilkadziesiąt, a chętnych więcej niż możemy obsłużyć! – podkreśla proboszcz.

W formację młodych zaangażowanych jest ok. 40 małżeństw, którzy są we wspólnotach Drogi Neokatechumenalnej od 10, 20 lub ponad 30 lat.

– Celem „Postcresimy” jest przyprowadzenie do Chrystusa ludzi młodych, w wieku 12-13 lat i towarzyszenie im aż do momentu ukończenia szkoły średniej. Chcemy zapewnić im środowisko, w którym będą formowani oraz będą mieli też kontakt z rówieśnikami, którzy mają podobne cele i chcą być w Kościele – podkreśla Janusz Charczuk, który wraz z żoną Ewą odpowiada za kurs Postcresima w parafii.

Spotkania odbywają się co tydzień w piątkowy wieczór. Do każdej 7 czy 8-osobowej grupy przydzielone jest małżeństwo prowadzących, nazywanych chrzestnymi. To w ich domach spotykają się młodzi.

Podejmując dany temat w miesiącu, np. cnotę, grzech główny itd.,, młodzi poznają, co mówi o tym Pismo Święte, nauczanie Kościoła, ale też sami mają okazję podzielić się swoimi przemyśleniami i odkryciami. W rytm spotkań wpisany jest także czas na wspólny posiłek oraz coroczny obóz letni.

Reklama

– Nasi młodzi co miesiąc spowiadają się. To bardzo konkretny owoc formacji – podkreśla pan Janusz. – Następnie młodzi przyciągają kolejnych – rodzeństwo czy kolegów. My sami, doświadczając tego, że Kościół nam pomaga, chcemy odpowiadać na Boże zaproszenie do służby młodym w pogłębianiu ich i naszej formacji chrześcijańskiej – dodaje pan Janusz.

Zawsze otwarty

Zainteresowani życiem Muranowa i historią kościoła wkrótce będą mieli okazję zapoznać się z książką przygotowaną przez parafianina Wojciecha Szotę.

Jak podkreśla ksiądz proboszcz – w życiu parafialnym niezwykle ważne jest codzienne duszpasterstwo: Msza św. z dobrą homilią, codzienne dyżury w konfesjonale, cierpliwa posługa chorym.

– To nie są żadne nowe formy, nie trzeba szukać sensacji. Z ludźmi trzeba rozmawiać, zauważyć, ciepło przywitać się, nie uciekać od razu na plebanię. Oni na to czekają, cieszą się, że ksiądz zauważył. Ważne są także relacje między nami księżmi – wspólne rozmowy, spotkania przy stole. Tutaj każdy ma się czuć jak w domu – dodaje kapłan.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobrzy ludzie z Lubczy

Niedziela kielecka 48/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Lubcza

T.D.

Trwa remont kościoła w Lubczy

Trwa remont kościoła w Lubczy

Niewielka parafia w dekanacie wodzisławskim prowadzi wyłącznie własnymi siłami prace remontowe przy kościele Matki Bożej Częstochowskiej.

Zaniedbana elewacja, widoczna z daleka, nie była dobrą wizytówką parafii, więc wspólnie z parafianami zdecydowaliśmy o remoncie. Kościół nie jest zabytkowy, więc nie mamy żadnego dofinansowania, wszystko robimy sami, ale dobrzy ludzie, moi parafianie, nigdy nie zawiedli – mówi proboszcz – ks. kan. Stanisław Gil.

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-12-08 07:44

[ TEMATY ]

Fatima

Rosja

Pius XII

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj, w uroczystość 8 grudnia przypada 80. rocznica aktu dokonanego przez Piusa XII, w którym Kościół świadomie wypełnił prośbę Matki Bożej. Czyn papieża jest dla nas gwarancją, że przesłanie z Fatimy zostało skierowane przez samego Boga. Prośba Maryi jest skierowana także do każdego z nas – powiedział Family News Service dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w sanktuarium na Krzeptówkach ks. dr Krzysztof Czapla SAC, znawca przesłania z Fatimy, w 80. rocznicę uroczystego aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Maryja w 1917 r. zapowiedziała, że przyjdzie, aby prosić o poświęcenie Rosji. W 1929 r. wyjaśniła, że to papież w jedności z biskupami całego świata żeby uratować Rosję, ma ją poświęcić Niepokalanemu Sercu Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie w spawie przeniesienia pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:23

[ TEMATY ]

oświadczenie

Karol Porwich/Niedziela

W imieniu Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, oświadczam, że decyzja o przeniesieniu pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, została podjęta nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody Księdza Arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach.

Zgodnie z obowiązującym statutem Wielki Kanclerz reprezentuje Stolicę Apostolską i inne władze kościelne wobec Uniwersytetu oraz Uniwersytet wobec Stolicy Apostolskiej, a w sprawach szczególnej wagi także wobec władz państwowych. Podjęcie tak ważnej decyzji wbrew wyraźnemu stanowisku Wielkiego Kanclerza należy uznać za wysoce niepokojące.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję