Reklama

Niedziela Małopolska

Dobry pomysł

Obierając ją za patronkę, prosimy ją o odwagę naszych serc i umysłów – powiedział metropolita krakowski w sieprawskim sanktuarium.

Niedziela małopolska 40/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Bł. Aniela Salawa

Biuro Prasowe AK

Tadeusz Pitala dziękuje abp. Markowi Jędraszewskiemu za oficjalne przekazanie ważnej dla gminy informacji

Tadeusz Pitala dziękuje abp. Markowi Jędraszewskiemu za oficjalne przekazanie ważnej dla gminy informacji

W minione miesiące czciciele bł. Anieli Salawy upamiętnili 140. rocznicę jej urodzin, 30. rocznicę beatyfikacji oraz 100. rocznicę śmierci. Jedną z inicjatyw, wpisujących się w świętowanie tych wydarzeń, było ogłoszenie błogosławionej patronką gminy Siepraw.

Idea

– Pomysł zrodził się kilka lat temu, w czasie rozmowy z ks. prał. Piotrem Kluską, ówczesnym kustoszem sanktuarium bł. Anieli Salawy – wspomina Tadeusz Pitala, wójt gminy Siepraw. Przyznaje, że samorządowi zależało na godnym upamiętnieniu rodaczki. – Uważałem, że bł. Aniela Salawa jest odpowiednią patronką samorządu, który przecież ma wobec lokalnej społeczności służebną rolę – wyjaśnia wójt. Dodaje, że dyskusja trwała kilka lat, ale uważał, że warto pomysł zrealizować. Ze wspomnień Tadeusza Pitali wynika, iż po konsultacji z radnymi gminy, a ich stanowisko w tej sprawie było jednomyślne, gmina Siepraw, wspólnie z parafią, wystąpiła do metropolity krakowskiego o ustanowienie patronatu. Wójt przyznaje, że po spełnieniu wszystkich warunków abp Marek Jędraszewski odniósł się pozytywnie do prośby, ale zgodnie z procedurami sprawa musiała się oprzeć o Stolicę Apostolską.

O tych staraniach dowiedział się ks. Paweł Zięba, od 2021 r. proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Sieprawiu. – Pomyślałem, że to bardzo dobry pomysł, aby kult bł. Anieli Salawy szerzył się także za pośrednictwem samorządu – przyznaje proboszcz. Dodaje, że bardzo mu zależało, aby oficjalną, ważną wiadomość z Watykanu metropolita krakowski przekazał mieszkańcom gminy osobiście.

Dekret

I tak się stało. W 141. rocznicę urodzin bł. Anieli abp Jędraszewski przybył do Sieprawia. Z dokumentu, który został odczytany w czasie Mszy św., wynika, że: „Duszpasterze i wierni Gminy Siepraw otaczają szczególnym i nieprzerwanym kultem błogosławioną Anielę Salawę, dziewicę z Trzeciego Zakonu Świętego Franciszka, która swoje życie poświęciła pracy jako służąca i która, choć sama dotknięta rozlicznymi schorzeniami, z największym zaangażowaniem troszczyła się o chorych. Dlatego też jego Ekscelencja Arcybiskup Marek Jędraszewski, wsłuchując się we wspólne prośby, także ze strony władz świeckich, zatwierdził wybór bł. Anieli Salawy dziewicy na patronkę u Boga tej Gminy, a następnie pismem z dnia 13 stycznia 2022 roku poprosił, aby wybór ten oraz wyrażona aprobata zostały zatwierdzone, zgodnie z przepisami dotyczącymi ustanawiania patronów. Zatem Kongregacja do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, mocą uprawnień udzielonych jej przez papieża Franciszka, po rozpatrzeniu sprawy i uznawszy, że wybór oraz wyrażona aprobata dokonały się zgodnie z przepisami prawa, przychyla się do prośby i zatwierdza wybór błogosławionej Anieli Salawy, dziewicy na patronkę u Boga Gminy Siepraw…”.

Reklama

W wygłoszonej homilii metropolita krakowski nawiązał do błogosławionej sieprawianki, podkreślając: – Widziała ludzką nędzę, której chciała służyć i w tej służbie upatrywać wypełnianie woli Bożej. Zwracając się nie tylko do obecnych na uroczystości mieszkańców gminy Siepraw, przekonywał, że bł. Aniela uczy, jak zachować się w czasach niełatwych – naznaczonych wojną czy inflacją. A kończąc homilię, zaznaczył: – Obierając ją za patronkę, prosimy ją o odwagę naszych serc i umysłów, by móc wraz z nią i za nią wołać do Jezusa: wspomóż nas swoją łaską!

Zobowiązanie

Moich rozmówców zapytałam, do czego ten patronat zobowiązuje mieszkańców gminy. – Myślę, że przykład błogosławionej rodaczki wymaga, abyśmy także w samorządzie kierowali się zasadami moralnymi, zgodnie z którymi żyła Aniela Salawa – stwierdza Tadeusz Pitala. Zwraca też uwagę na jej patriotyczną postawę życiową i niesienie pomocy potrzebującym żołnierzom, zarówno polskim, jak i jeńcom wojennym.

Z kolei ks. Paweł Zięba stwierdza: – Ten patronat jest okazją, aby upowszechnić kult bł. Anieli, sprawić, że jej piękna postawa życiowa stanie się bliska jak największej liczbie osób. Jej przykład powinien nas inspirować do czynienia dobra, do służenia innym. Zauważa, że zapewne nie poradzimy wszystkim problemom, które dostrzegamy, ale: – Możemy tak, jak bł. Aniela towarzyszyć potrzebującym, dać im wsparcie – przekonuje proboszcz i dodaje: – Proszę zauważyć, że sama obecność ubogiej, schorowanej służącej dawała otuchę chorym, cierpiącym. I tę postawę warto upowszechniać.

2022-09-27 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiona z Sieprawia

Jest patronką ojczyzny, tercjarzy franciszkańskich, służących, studentów, nieuleczalnie chorych oraz chorych na stwardnienie rozsiane. Jej atrybutem jest różaniec.

Sto lat temu, 12 marca 1922 r., zmarła Aniela Salawa. Jej ostatnie chwile życia doczesnego opisał redemptorysta o. Franciszek Świątek w książce pt. W blaskach Anioła. Bł. Aniela Salawa. Autor przypomina, że na 4 dni przed śmiercią przeniesiono ją (cierpiącą z powodu chorób płuc, gardła, krtani, raka żołądka i rozsianego stwardnienia rdzenia kręgowego) z maleńkiego pomieszczenia w suterenie do szpitalika św. Zyty. Umierająca nie mogła mówić, 11 marca odzyskała jednak głos, ożywiła się i nabrała niezwykłego blasku. Z zachowanych relacji wynika, że przed śmiercią zobaczyła Matkę Bożą. W niedzielę 12 marca w 1922 r. około południa, gdy przyjęła Komunię św., jej twarz bardzo się zmieniła. Anna – jej rodzona siostra zapamiętała, że oczy Anieli zajaśniały, stały się błękitne. Odniosła wrażenie, że kogoś widzi...

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Premier: zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku

2022-11-29 14:26

[ TEMATY ]

gospodarka

Monika Jaworska

Potrzebne są między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Potrzebne są  między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że cały świat zmaga się z "konsekwencjami dwóch wirusów" - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. "Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy, Polski, ale wobec całej Europy" - mówił Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję