Reklama

Niedziela Lubelska

LUBLIN

Muzyczne inspiracje

Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia.

Niedziela lubelska 40/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

festiwal organowy

Archiwum R. Grudnia

Robert Grudzień i Claret Gospel

Robert Grudzień i Claret Gospel

Ten letni festiwal stał się ważnym punktem na mapie kulturalnej miasta, regionu i Polski. Od ponad 25 lat uczy i skłania do refleksji w duchu przesłania św. Jana Pawła II o sztuce w służbie ewangelizacji. Dzieło Roberta Grudnia, współtworzone przez proboszczów parafii Świętej Rodziny w Lublinie ks. Ryszarda Juraka i ks. Tadeusza Pajurka, doczekało się albumowego wydania. Jubileuszowa publikacja, wsparta przez Grupę Azoty S.A. ukazała się nakładem lubelskiej Polihymnii. Album wstępem opatrzył abp Stanisław Budzik.

Pomysł festiwalu na Czubach, który połączył wdzięczną pamięć o św. Janie Pawle II z prezentacją muzyki organowej, narodził się ćwierć wieku temu. W 1995 r. z kościoła św. Michała w Monachium do parafii Świętej Rodziny w Lublinie sprowadzono organy Carla Schustera, wybudowane w 1956 r. – Organy posiadają zarówno wysokie mikstury, jak i charakterystyczną dla muzyki romantycznej paletę fletów i głosów smyczkowych. W Monachium ulokowane były we wnęce, która tłumiła dźwięk, a na Czubach umieszczono je w głównej nawie kościoła, dzięki czemu pogłos dodał brzmieniu szlachetności i potęgi. W ten sposób Lublin zyskał prawdziwego króla instrumentów, na którym można zaprezentować całą literaturę organową od renesansu do współczesności – mówi Robert Grudzień. W niedługim czasie po zamontowaniu organów przypadła 10. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie. Tak narodził się pomysł na letni festiwal. – Święty Jan Paweł II od początku jest dla nas przewodnikiem. W myśl jego Listu do artystów staramy się prezentować sztukę bardzo różnorodną w formach, ale zawsze ukazującą wartości chrześcijańskie i humanistyczne – mówi Robert Grudzień.

Podczas 25 lat festiwalu udokumentowanego na kartach albumu odbyło się 256 koncertów, a w świątyni przy ul. Jana Pawła II zaprezentowało się ponad 3000 artystów. Przy organach zasiadali wirtuozi królewskiego instrumentu z Polski, Austrii, Niemiec, Francji, Ukrainy, Litwy, Estonii, USA, Kanady i Kolumbii. Oprócz nich, publiczność mogła podziwiać tak wybitne postaci świata sztuki, jak Krzysztof Penderecki, Teresa Żylis-Gara, Małgorzata Walewska, Alicja Węgorzewska, Krzesimir Dębski, Wiesław Ochman, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Kolberger, czy Jerzy Zelnik. W papieskiej świątyni odbyły się niezapomniane koncerty „Poznańskich Słowików”, Chóru KUL, „Mazowsza”, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej czy egzotycznej grupy Claret Gospel. – 25 lat festiwalu to ogrom pracy, zaangażowania i poświęcenia wielu osób. Myślę, że ta idea artystyczna jest bliska św. Janowi Pawłowi II i on wciąż nam błogosławi. Wszystkim z serca dziękuję za wkład pracy w realizację tego dzieła, jakim jest Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin--Czuby, a także wydanie albumu, który jest podsumowaniem jego 25-letniej historii – mówi Robert Grudzień. /buk

2022-09-27 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jędrzejów: muzyka Stanisława Moniuszki motywem przewodnim festiwalu organowego u cystersów

[ TEMATY ]

festiwal organowy

Stanisław Moniuszko/Wikipedia

Stanisław Moniuszko jest uważany za twórcę polskiego stylu narodowego w operze i pieśni. Przeszedł do historii kultury przede wszystkim jako autor oper

Stanisław Moniuszko
jest uważany za twórcę
polskiego stylu narodowego
w operze i pieśni.
Przeszedł do historii kultury
przede wszystkim jako autor oper

6 lipca rusza XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w klasztorze oo. Cystersów – podczas lipcowych i sierpniowych koncertów melomani będą mogli usłyszeć arie z najsłynniejszych oper Stanisława Moniuszki, które zabrzmią w klasztornym kościele w archiopactwie cysterskim.

- To nasze najważniejsze wydarzenie kulturalno –religijne w te wakacje – informuje w rozmowie z KAI o. Jakub Zawadzki, cysters i proboszcz cysterskiej parafii w Jędrzejowie. Przypomina, że wykorzystywane są wówczas jedne z najcenniejszych organów w Polsce oraz że artystyczne wydarzenie gromadzi melomanów z różnych zakątków kraju. Kościół jest wtedy zawsze pełen, a uczestnicy koncertów nawiedzają także konfesję bł. Wincentego Kadłubka, który został pochowany w Jędrzejowie. Tutaj mieści się jego sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

„Wyraziłem oburzenie takimi insynuacjami i podkreśliłem, że nic nie może zachwiać spójności i jedności wielonarodowego narodu rosyjskiego” - powiedział ambasador.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję