Reklama

Niedziela Przemyska

Więcej, Mocniej, Bardziej…

Z inicjatywy księży michalitów, sióstr michalitek i Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej w sanktuarium św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym odbyło się Michalickie Spotkanie Młodych 2022.

Niedziela przemyska 40/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Michalickie Spotkanie Młodych 2022

S. Agnieszka Zych

Był czas na modlitwę i spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty i wysłuchanie świadectw wiary

Był czas na modlitwę i spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty i wysłuchanie świadectw wiary

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek po południu Miejsce Piastowe wypełniły rzesze młodych ludzi z całej Polski. W spotkaniu wzięło udział ok. 1000 osób. Tegorocznym hasłem było „Więcej, Mocniej, Bardziej!” – więcej ufać, mocniej wierzyć i bardziej kochać. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą do św. Michała Archanioła, którą poprowadził główny organizator ks. Jarosław Witkowski, michalita. Następnie wszyscy odśpiewali Hymn MSM.

W duchu trzeźwości

W pierwszym wystąpieniu ks. Jan Seremak wraz z grupą osób zaprezentowali program profilaktyczny „W mocy wolności”. W programie mogliśmy zobaczyć pantomimę o zniewoleniu przez szatana, następnie wysłuchaliśmy świadectwa małżeństwa z Domowego Kościoła oraz refleksji na temat problemu uzależnienia i drogi ku wolności. Występ w niesamowity sposób nawiązał do tematu bliskiego i potrzebnego młodzieży, jakim jest zniewolenie. Pod wieczór odbyła się przepiękna adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia poprowadzona przez zespół niemaGOtu, który został z nami już do zakończenia dnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Strefa Tik Toka

Mówi się, że są wszędzie tam, gdzie młodzi, więc nie mogło zabraknąć ich na MSM. Sebastian Picur i Krzysztof Kołtunowicz, księża tik-tokerzy, drugiego dnia spotkania udzielili wywiadu, podczas którego pytania zadawali nie tylko prowadzący, ale i młodzi, którzy chcieli, by duchowni odkryli przed nimi wszystkie karty dotyczące ich internetowej przygody. Po występach zaprosiliśmy naszych gości do ścianki medialnej, gdzie nienasycona młodzież mogła zadać im jeszcze więcej pytań, lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

W atmosferze wspólnoty

W sobotę gościliśmy również inne wspaniałe osoby. Ksiądz Maciej Czaczyk przez koncert i świadectwo opisał swoją drogę od kariery muzycznej do duchowej, z kolei budująca konferencja ks. Grzegorza Sprysaka wskazała na najważniejszą istotę wiary i podstawy dobrej relacji z Bogiem. Po południu odbyły się też tematyczne spotkania w mniejszych grupach. Następnie w niesamowitej, atmosferze braterstwa w Bogu i wspólnoty odbył się koncert długo wyczekiwanego ks. Jakuba Bartczaka. Dzień zakończył występ równie oczekiwanej gwiazdy wieczoru, Roksany Węgiel.

Reklama

Pośród wszystkich tych gwiazd znalazło się miejsce dla tej najjaśniejszej. Po koncercie ks. Jakuba na scenę przyszły wszystkie siostry michalitki i księża michalici. Zostały też wniesione relikwie i obraz bł. o. Bronisława Markiewicza. Niebo nad Miejscem Piastowym rozbłysło milionami fajerwerków. Prosiliśmy wtedy wspólnie o nowe powołania kapłańskie i zakonne, oraz powierzyliśmy wszystkie młodzieńcze serca wstawiennictwu o. Markiewicza.

Niedzielne spotkania

W niedzielę, w poruszającej atmosferze skupienia i aktywnego zaangażowania, odbyła się Eucharystia, podczas której oprawę muzyczną przygotował zespół Światło Uwielbienia wraz z diakonią. To właśnie oni przez całe trzy dni prowadzili nas we wspólnej modlitwie przez śpiew. A jak wiadomo, kto śpiewa, modli się dwa razy.

Michalickie Spotkanie Młodych zakończył wspaniały koncert artysty Tau, Piotra Kowalczyka, który jest żywym przykładem na to, jak wejść na właściwą drogę z Jezusem. Piękne świadectwo wiary i nawrócenia.

W atmosferze przyjaźni

Teren sanktuarium i szkoły im. bł. Bronisława Markiewicza, za sprawą bardzo wielu osób na trzy dni stał się miejscem przyjaznym, otwartym na młodzież i nie tylko. Dostępne były m.in. strefa adoracji i modlitwy w ciszy w sanktuarium, możliwość spowiedzi podczas całego spotkania, a także strefa chillout, gdzie pomiędzy spotkaniami w grupach i występami młodzież mogła się spotkać, zbudować niezapomniane wspomnienia, relacje i spędzić razem czas. Od rana do wieczora był też dostępny sklep „Sztosik”, w którym można było nabyć pamiątkową bluzę, opaskę, czy coś do jedzenia. Otworem stały namioty, w których zaopatrywano na bieżąco w kanapki i ciepłą herbatę, a to wszystko owoc ogromnej, pełnej zaangażowania współpracy młodzieży michalickiej z wolontariatu.

Reklama

Czas cudów

Michalickie Spotkanie Młodych było czasem pełnym cudów. Tych małych, takich jak promienie słońca, które przebiły się przez zachmurzone niebo podczas Eucharystii, ale i tych wielkich, które dokonały się podczas tych trzech dni w sercach każdego z współtworzących to spotkanie, zarówno uczestników, jak i organizatorów.

O działaniu Pana Boga podczas tego spotkania świadczy głos samej młodzieży: – Wydawało mi się, że Michalickie Spotkanie Młodych to kolejny projekt, który nie zachęci młodych do wiary, lecz tym razem się przeliczyłam – mówi Emilia z Wejherowa. – Miejsce to pokazało mi i zapewne wielu osobom, które tam były, jak świetnie może być przekazana wiedza na temat Boga i jak przyjemne są rozmowy z Nim. Sposób, w jaki przekazywane były tam wiadomości, był naprawdę dobry: przykładem mogą być zajęcia w grupach, gdzie pisaliśmy własne spostrzeżenia na dany temat i tłumaczono nam różne wątki, których nie rozumieliśmy. Mimo, że były tam osoby z różnych miejsc Polski, czułam się, jakbym była w środku mojej rodziny – cieszy się uczestniczka. I dodaje: – Zrozumiałam sens tegorocznego hasła, że warto jest zagłębić się w relacje z Bogiem. Więcej z Nim rozmawiać, mocniej Go kochać i bardziej Mu ufać, to jest moje spostrzeżenie i liczę, że każdy na tym wyjeździe znalazł swoje więcej, mocniej i bardziej. Jednym słowem dziękuję. Dziękuję za przekonanie mnie do tego, żeby zacząć uczęszczać na religię. Dziękuję za pomoc we wzmocnieniu więzi z Bogiem, które dotychczas nie były najlepsze. Dziękuję za wspaniały czas, który tam spędziłam – podsumowuje Emilia.

Podziękowania

Tegoroczne MSM nie odbyłoby się bez współpracy wielu młodych ludzi ze wspólnot RAM, KSM, Ruchu Światło-Życie, Gwardii Ołtarza, a także uczniów z klas mundurowych, kierunku promedycznego i wszystkich osób, które zgłosiły się jako wolontariusze z Michalickiego Zespołu Szkół. Należą się im ogromne podziękowania za to, że poświęcili swój czas i zadbali o to, by spotkanie przebiegło bezproblemowo, w bezpiecznych, sanitarnych warunkach. Należy też wspomnieć o grupie prowadzącej wydarzenie, która uformowała się przy współpracy z niezastąpioną siostrą michalitką Agnieszką Zych. Na scenie przez trzy dni towarzyszyli młodym Mateusz Bereźnicki, Jadwiga Gorczyca, Mateusz Dziamba i Aleksandra „Ramona” Wróbel, którzy dbali też o to, by każdy uczestnik był poinformowany w sprawach organizacyjnych, ale też tworzyli rodzinną atmosferę i dbali o każdy punkt programu.

Serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tego dzieła dzieci Bożych. Dzięki nim wiemy, jak więcej ufać, mocniej wierzyć i bardziej kochać.

2022-09-27 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: 38 lat temu doszło do katastrofy w Czarnobylu

2024-04-26 08:22

[ TEMATY ]

Czarnobyl

Adobe Stock

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do awarii, która stała się największą katastrofą w historii energetyki jądrowej.

Wybuch czwartego reaktora siłowni, do którego doszło w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku, doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. Obecnie reaktor czwartego bloku jest przykryty zabezpieczającym "Sarkofagiem" i "Arką".

CZYTAJ DALEJ

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

[ TEMATY ]

św. Józef Moscati

Archiwum

Św. Józef Moscati. Kadr z filmu

Św. Józef Moscati. Kadr z filmu

W odległym 1927 roku był to Wtorek Wielkiego Tygodnia. 12 kwietnia w wieku 47 lat, zmarł Giuseppe Moscati, lekarz ubogich… W Kościele katolickim wspomnienie świętego przypada 27 kwietnia.

Święty doktor

CZYTAJ DALEJ

Radosna twarz Kościoła

2024-04-26 16:28

Magdalena Lewandowska

Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Już po raz 8. odbyła się Cecyliada – przegląd piosenki religijnej dla przedszkolaków.

Organizatorem wydarzenia jest katolickie przedszkole Lupikowo przy współpracy parafii św. Trójcy na wrocławskich Krzykach. Przegląd ma charakter ewangelizacyjny i integracyjny – nie ma rywalizacji, jest za to wspólny śpiew na chwałę Bogu. W tym roku wzięło w nim udział 80 dzieci z wrocławskich przedszkoli i jedna śpiewająca wspólnie rodzina. – Cecyliada to wydarzenie, które od lat gromadzi najmłodszych członków Kościoła, z czego jesteśmy bardzo dumni. Cieszymy się, że właśnie poprzez tę inicjatywę możemy zachęcać dzieci do wielbienie Boga i uświęcania się poprzez muzykę – mówi Aleksandra Nykiel, dyrektor przedszkola Lupikowo. Podkreśla, że co roku nie brakuje zgłoszeń, a kolejne edycje pokazują potrzebę takich wydarzeń. – Muzyka pięknie potrafi kształtować wrażliwość religijną, patriotyczną, ale też wrażliwość na drugiego człowieka. Śpiew pomaga doświadczyć i opowiadać o miłości Boga, a takie wydarzenia uczą też, jak na tę miłość odpowiadać – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję