Reklama

Głos z Torunia

Rodziny na Bożą chwałę

W przyszłym roku będziemy obchodzili 50. rocznicę pierwszych rekolekcji dla rodzin i powstania pierwszych kręgów Domowego Kościoła. Tymczasem do ruchu włączają się kolejne małżeństwa.

Niedziela toruńska 40/2022, str. I

[ TEMATY ]

Domowy Kościół

Emilia i Błażej Majewscy

Ruch Światło-Życie to dar dla całych rodzin

Ruch Światło-Życie to dar dla całych rodzin

Nowy rok formacyjny Ruch Światło-Życie rozpoczął 17 września w kościele św. Maksymiliana Kolbego na toruńskiej Skarpie. Wśród zgromadzonych pojawił się m.in. moderator diecezjalny Ruchu oraz moderator Domowego Kościoła (rodzinnej gałęzi ruchu), kapłani opiekunowie kręgów rodzinnych, młodzież, a także kilkadziesiąt małżeństw wraz dziećmi.

Rozwój i wzrost

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się Eucharystią. W homilii ks. Jacek Wieczorek, nowy moderator diecezjalny Domowego Kościoła, wskazywał m.in. na konieczność rozwoju i wzrostu. – Wszystko, co czynimy, powinno odbywać się ku większej chwale Bożej – zakończył. Pod koniec Mszy św. doszło do oficjalnego i uroczystego przekazania posługi par rejonowych. Po trzech latach nastąpiła zmiana małżeństw, które będą odpowiadały za rozwój Domowego Kościoła i powierzonych kręgów w swoich rejonach. Była to też ważna chwila w rozwoju wspólnoty w diecezji toruńskiej – powstał kolejny, już siódmy, rejon obejmujący kręgi małżeństw, co świadczy o popularności wspólnot rodzinnych.

Radość i ciekawe historie

Po zakończonej Liturgii uczestnicy przeszli do sali widowiskowej. Justyna i Krzysztof Marcinkowscy, nowa para diecezjalna, rozpoczęli uroczystą agapę od podziękowań ustępującej parze diecezjalnej oraz kończącemu posługę moderatora diecezjalnego ks. kan. Dariuszowi Aniołkowskiemu.

Reklama

W pierwszej części spotkania zgromadzeni mogli wysłuchać świadectw małżeństw z przeżytych w wakacje rekolekcji w charyzmacie Światło-Życie. Były one pełne radości oraz ciekawych historii. Nie zabrakło także świadectwa młodej uczestniczki oazy młodzieżowej.

Podsumowania

Druga część spotkania przebiegała w atmosferze uczty miłości: przy ciepłych napojach i słodkościach przygotowanych przez małżeństwa. Był to doskonały moment do rozmów podsumowujących czas wakacyjny, jak również do podzielenia się pomysłami na nowo rozpoczynający się rok formacyjny w Domowym Kościele i całym Ruchu Światło-Życie. Bogu dziękujemy za ten dar, jak również za osobę jego założyciela, czcigodnego sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

2022-09-27 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Domowy Kościół drogą do Pana Boga

Niedziela sandomierska 7/2018, str. VI

[ TEMATY ]

wywiad

Domowy Kościół

Ks. Adam Stachowicz

Wiesława i Mirosław Bąkowie

Wiesława i Mirosław Bąkowie

Ks. Adam Stachowicz: – Na co dzień posługujecie w Ruchu Światło-Życie, a konkretnie w jego rodzinnej gałęzi. Macie od 36 lat doświadczenie wspólnego życia małżeńskiego, ale też ciągłej formacji osobistej i małżeńsko-rodzinnej. Jednocześnie działacie, pomagając szczególnie młodym małżonkom i rodzicom oraz przygotowującym się do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego. Możecie więc dużo powiedzieć o rodzinie…

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Anglia i Walia: mniej niż połowa mieszkańców to chrześcijanie

2022-11-29 16:01

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Chrześcijanie stanowią dziś mniej niż połowę mieszkańców Anglii i Walii. Wzrasta natomiast liczba wyznawców innych religii i osób bez przynależności religijnej – wynika z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2021 roku, które opublikował brytyjski krajowy urząd statystyczny.

Po raz pierwszy w historii liczba osób deklarujących się jako chrześcijanie spadła poniżej 50 proc. i wyniosła 46,2 proc., czyli 27,5 mln. Oznacza to spadek o 13,1 proc. w stosunku do 2011 roku, gdy za chrześcijan uznało się 59,3 proc. mieszkańców Anglii i Walii, czyli 33,3 mln.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję