Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pomnik Pamięci

17 września przypada kolejna rocznica napaści Sowietów na Polskę. Jest Światowym Dniem Sybiraka.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 40/2022, str. I

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Sybiraka

Adam Łazar

Warta harcerzy i strzelców przy pomniku

Warta harcerzy i strzelców przy pomniku

W Oleszycach na Rynku odsłonięto i poświęcono Pomnik Ofiar II Wojny Światowej. Uroczystość ta poprzedzona została modlitwą w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Eucharystię sprawował i homilię wygłosił wikariusz parafii ks. Tomasz Rybiński. W modlitwie poświęcenia prosił Boga za tych, „którzy stali się ofiarami ucisku, przemocy i złości i oddali życie w obronie ludzkiej godności oraz wolności Ojczyzny. Obdarz ich nagrodą nieśmiertelności i chwały. Błogosław nam, którzy wspominamy ich imiona...”. Na pomniku widnieje napis: „Pamięci mieszkańcom miasta i gminy Oleszyce poległym i pomordowanym w latach 1939-1947 przez Niemców, Sowietów i nacjonalistów ukraińskich, więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, deportowanych na Sybir i do Kazachstanu oraz przymusowo przesiedlonych z pasa przygranicznego. Wieczna im pamięć. Burmistrz i Mieszkańcy Miasta i Gminy Oleszyce oraz Stowarzyszenie Czas na Pomoc A.D. 2022”.

Inicjatorem wzniesienia pomnika było Stowarzyszenie Czas na Pomoc, poparte przez burmistrza miasta i gminy Oleszyce. Stowarzyszenie zostało powołane 14 kwietnia 2010 r. i ma na celu wspomaganie zdolnej młodzieży, znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej, integrację społeczności lokalnej i poszanowanie dziedzictwa kulturowego.

– Nasza obecność na tej uroczystości jest wyrazem szacunku i pamięci dla poległych i pomordowanych w latach 1939-1947. Z każdym rokiem ubywa żywych świadków narodowej historii. Jest to ostatni moment, by oddać im hołd i zapewnić o trwałej pamięci – powiedział prezes Stowarzyszenia Czas na Pomoc, Mariusz Czereba. – Bez pamięci trudno sobie wyobrazić silny naród. Dlatego wszelkie inicjatywy, które zmierzają do odbudowy pamięci, są niezwykle cenne. Niech od dziś to będzie miejsce, w którym będziemy spotykać się podczas uroczystości państwowych i miejskich, oddawać cześć i wyrażać wdzięczność wszystkim, dzięki którym możemy dziś żyć w wolnej Polsce. Pomnik, przy którym stoimy, wyraża szacunek i wdzięczność dla tych, którzy zginęli oraz zostali przesiedleni, dla których zsyłka, deportacja była ostatnią drogą do Boga. Dla tych, których sercem rządził patriotyzm i dobro Ojczyzny – mówił burmistrz Oleszyc, Andrzej Gryniewicz. Przypomniał myśl jednego z ojców niepodległości marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem, staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmującym dane terytorium”. Podziękował wszystkim, którzy przywracają pamięć i dbają, byśmy nie zatracili się jako wspólnota.

Starosta lubaczowski, Zenon Swatek, powiedział, że w Oleszycach nie było takiego miejsca, by spotkać się podczas uroczystości. Teraz będzie. Pogratulował wszystkim, dzięki którym pomnik powstał. W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury otwarto wystawę pt. Okupacja sowiecka na prawym brzegu Sanu w latach 1939-1941, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Część artystyczną przygotowali uczniowie szkoły podstawowej w Zalesiu. Tomasz Róg, historyk z Cieszanowa, wygłosił prelekcję, popartą prezentacją archiwalnych zdjęć, na temat: Losy mieszkańców gminy Oleszyce w latach 1939-1947. Świętowanie zakończyło się występem zespołu wokalno-teatralnego z Przemyśla pt. Smak wolności oraz poczęstunkiem przygotowanym przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Duży wkład pracy w powstanie pomnika i organizację uroczystości włożyła Maria Lechowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Czas na Pomoc.

2022-09-27 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światowy Dzień Sybiraka w Wieluniu

[ TEMATY ]

Wieluń

Światowy Dzień Sybiraka

Zofia Białas

17 września, w 81. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, w kościele Ojców Franciszkanów w Wieluniu odbyła się uroczystość z okazji Światowego Dnia Sybiraka. Jej mottem były słowa Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie!”.

Uroczyste obchody rozpoczęły się zbiórką pocztów sztandarowych na placu przed kościołem. Przybyły chorągwie powiatu wieluńskiego, gminy Wieluń, Koła Związku Sybiraków w Wieluniu i II LO im. Janusza Korczaka. Sztandary zostały uroczyście wprowadzone do kościoła, gdzie była sprawowana Msza św. w intencji zmarłych i zamordowanych na zesłaniu Polaków oraz tych, którzy przeżyli. Podczas Liturgii śpiewał zespół wokalny II LO pod kierunkiem Jakuba Jurdzińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy obowiązuje post?

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję