Reklama

Porady

Prawnik wyjaśnia

Ubezpieczenie dziecka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rodzice nie pracują, a dziecko wymaga interwencji lekarskiej. Czy dziadkowie mogą ubezpieczyć wnuka?

Odpowiedź eksperta
Osoby do 18. roku życia mają prawo do opieki zdrowotnej niezależnie od tego, czy są ubezpieczone czy nie. W ustawie zapisano jednak, że podlegają one obowiązkowi ubezpieczenia, co oznacza, że muszą być do niego zgłoszone. Zgłoszenie dziecka lub dzieci do ubezpieczenia nie ma wpływu na wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziecko niezgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny osoby ubezpieczonej, albo takiej, która niepodlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z jakiegokolwiek innego tytułu otrzymuje świadczenia zdrowotne na zasadach ogólnych tak jak osoba ubezpieczona. Dokumentem potwierdzającym jego prawo do świadczeń jest dokument potwierdzający tożsamość albo skrócony odpis aktu urodzenia.

I jest to właściwie odpowiedź na zadane wyżej pytanie, choć celem uszczegółowienia wyjaśniam: dziecko zgłaszają do ubezpieczenia jego matka lub ojciec, babcia lub dziadek, żona ojca lub mąż matki. Dziecko przysposobione zgłasza do ubezpieczenia osoba, która je przysposobiła. Może ono być zgłoszone do ubezpieczenia także przez inną osobę, która prawnie sprawuje nad nim opiekę, również w ramach rodziny zastępczej.

Reklama

Dziadkowie mogą zgłosić wnuka tylko wtedy, gdy żadne z jego rodziców nie jest objęte obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym lub nie jest uprawnione do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji z tytułu wykonywania pracy lub pracy na własny rachunek.

Dziecko ma kilka potencjalnych tytułów do ubezpieczenia: jako członek rodziny, jako podopieczny instytucji lub jako uczeń. W zależności od tytułu do ubezpieczenia zgłasza je:

• jedno z rodziców lub dziadków;

• albo instytucja, która opiekuje się dzieckiem lub w której dziecko przebywa;

• albo szkoła, do której uczęszcza.

Rozróżnienie dzieci na ubezpieczone i nieubezpieczone jest ważne z uwagi na fakt, że od tego zależy, z jakich środków finansowane jest leczenie. Przepisy stanowią bowiem, że opieka zdrowotna nad dzieckiem ubezpieczonym finansowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia ze składek osób ubezpieczonych. Za opiekę nad dzieckiem nieubezpieczonym natomiast także płaci NFZ, ale z dotacji, którą otrzymuje z budżetu państwa.

2022-10-04 12:22

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odszkodowanie za nieudaną operację

Jestem ofiarą nieudanej operacji plastycznej. Co prawda podpisałam zgodę na jej przeprowadzenie, ale efekt jest daleki od spodziewanego. Czy mogę się ubiegać o odszkodowanie?
CZYTAJ DALEJ

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

[ TEMATY ]

nominacja

dyplomacja

diecezja kielecka

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent: z Michniowem miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie

2025-07-12 15:12

[ TEMATY ]

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Andrzej Duda

pl.wikipedia.org

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 82. rocznicy pacyfikacji Michniowa podkreślił, że w zamyśle niemieckiego okupanta miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie. Dodał, że pamięć o ofiarach zbrodni to ważny element tożsamości całego narodu.

Jak wskazał prezydent w liście, Michniów chlubił się wielopokoleniową tradycją udziału w walkach o niepodległą Polskę. „Wielu mieszkańców służyło w Wojsku Polskim podczas wojny obronnej 1939 roku. Wieś pomagała też oddziałowi partyzanckiemu Armii Krajowej pod dowództwem porucznika Jana Piwnika ps. Ponury” - napisał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję