Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 42/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pokolenie JPII dla Ukrainy

Z udziałem 5,5 tys. uczniów i nauczycieli z ponad 160 placówek na Jasnej Górze odbyła się 22. Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Jej uczestnicy modlili się o pokój oraz za ukraińskich rówieśników. Mottem spotkania było, tradycyjnie, hasło Dnia Papieskiego – w tym roku: „Blask Prawdy”. Zebrane podczas tegorocznej pielgrzymki środki finansowe zostaną przeznaczone na potrzeby materialne uchodźców – rodzin z Ukrainy.

Należący do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II są zobowiązani m.in. do realizowania w życiu nauczania swojego patrona. Jan Rychlicki, przewodniczący Rady Społecznej Rodziny Szkół Jana Pawła II, stara się przekazać młodym to, co i dla niego stało się kiedyś ważne, aby „do plecaka wiedzy i doświadczeń zabierali zachętę papieża, by od siebie wymagać nawet wtedy, gdy inni nie będą tego czynić”. Dawid ze szkoły podstawowej w Zręcinie chce od patrona uczyć się miłości do Polski, z kolei Emilka ze szkoły podstawowej w Orzechowcach – wytrwałości w dążeniu do celu, pomagania innym i miłości do Matki Bożej. Pielgrzymka zawsze jest też przygotowaniem do Dnia Papieskiego. Rodzina Szkół im. Jana Pawła II jest jednym z największych jego współorganizatorów.

Hasło Dnia Papieskiego rozważali także maturzyści arch. warszawskiej. Przyjechali w dwóch grupach, w sumie prawie 2 tys. młodych. – Prawda kosztuje dużo, lecz nas wyzwala. Chcemy jej szukać, nawet jeśli jest bolesna, i wyciągać z niej wnioski. Nieważne, z której strony wieje wiatr, trzeba iść przez życie z podniesioną głową – mówili maturzyści, zapytani o to, jak rozumieją hasło ich pielgrzymki.

Papieskie „Totus Tuus”

„Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, gdyby nie było Jasnej Góry” – powiedział Jan Paweł II zaraz na początku swojego pontyfikatu. Nawiedzał on jasnogórskie sanktuarium wielokrotnie: jako student, kapłan, biskup i kardynał. Jako papież podczas pielgrzymek do ojczyzny był na Jasnej Górze aż sześć razy, a w 1991 r. spotkał się z młodymi na VI Światowych Dniach Młodzieży, na które przybyło ponad 1,5 mln pielgrzymów. W 1993 r., podczas spotkania z polskimi biskupami w Rzymie, podkreślił, że „znak Maryi jest wymowny również dla przyszłości (...). Doświadczenia przeszłości uczą nas, w kim szukać oparcia, kto jest największym sprzymierzeńcem Kościoła i narodu. To, co nawiązało się między Matką Bożą, Matką Kościoła, Królową Polski, a Kościołem i narodem w Polsce, jest swego rodzaju przymierzem”. On, największy z jasnogórskich pielgrzymów, w tym przymierzu trwał najwierniej i tego nadal nas uczy.

Reklama

Obok wielkiego duchowego dziedzictwa św. Jan Paweł II pozostawił na Jasnej Górze liczne wota. Te najbardziej cenne i symboliczne umieszczone są przy obrazie Matki Bożej. Są nimi: zakrwawiony pas sutanny – przestrzelony w czasie zamachu 13 maja 1981 r., a także Złota Róża, złoty różaniec i ażurowy medalik w kształcie serca. Wśród pamiątek są i te zaskakujące, takie jak rower kolarski czy czarne BMW E34. Samochód wciąż można oglądać w nowej części bastionu św. Rocha.

Jasnogórski flesz

• 17 października – Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce;

• 17-18 października – pielgrzymka maturzystów diec. kieleckiej (gr. I i gr. II);

• 18-19 października – Sympozjum Czterech Konferencji Życia Konsekrowanego w Polsce;

• 20 października – pielgrzymka ratownictwa medycznego;

• 20-21 października – konferencja naukowa „Kościół katolicki podczas II wojny światowej”, dedykowana o. Jerzemu Tomzińskiemu w pierwszą rocznicę jego śmierci;

• 21 października – pielgrzymka maturzystów diec. łomżyńskiej (gr. I); czuwanie modlitewne w intencji Polonii świata, organizowane przez księży chrystusowców;

• 21-22 października – pielgrzymka diec. włocławskiej przed nawiedzeniem Matki Bożej w znaku ikony jasnogórskiej;

• 22 października – pielgrzymka myśliwych.

2022-10-11 12:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polskiej pracy należy się szacunek

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Sławoj Leszek Głódź

Bożena Sztajner

ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO: tv.niedziela.pl.

CZYTAJ DALEJ

Co wiemy o egzorcyzmach? Historie wielkich świętych

2023-01-25 21:48

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

pl.wikipedia.org

Spinello Aretino. Egzorcyzm św. Benedykta

Spinello Aretino. Egzorcyzm św. Benedykta

Pan Jezus wypędził z opętanych bardzo wiele złych duchów. Z Jego polecenia i mocą Jego imienia czynili to również jego apostołowie i uczniowie. Złe duchy wypędzali także liczni późniejsi święci, a dziś – często biorąc ich sobie za niebiańskich pomocników – czynią to setki egzorcystów na całym świecie. Bo zło nie śpi..., a „diabeł, jak lew ryczący, krąży, szukając, kogo pożreć”.

Wypędzając złego ducha, wszyscy egzorcyści czynią to oczywiście, odwołując się do Bożej mocy, do mocy imienia Jezus. Jako swoistych sojuszników w walce z szatanem przywołują jednak na pomoc także Tę, która stoi w epicentrum walki ze złem, Dziewicę, która miażdży głowę węża – nową Ewę, Matkę Bożą, Świętą Bożą Rodzicielkę, a także księcia wojska niebieskiego Świętego Michała Archanioła, archaniołów, swoich aniołów stróżów oraz mieszkańców nieba – Bożych świętych. Kontynuując misję uwalniania ludzkości spod władzy księcia ciemności, żyjący blisko Boga i bezskutecznie dręczeni przezeń święci byli bardzo skutecznymi pogromcami duchów nieczystych. Dawniej – w czasach, gdy chrześcijaństwo dopiero podbijało świat – wypędzanie demonów z ludzi i miejsc było dla nich niemal codzienną aktywnością. W opisach ich życia znaleźć można mnóstwo takich historii. Szatan najbardziej bał się zazwyczaj tych najpokorniejszych, najbardziej rozmodlonych i najbardziej umartwionych. W tym gronie znajdował się Święty Antoni Opat.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-27 11:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Włodzimierz Rędzioch

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję