Reklama

Niedziela w Warszawie

On ciągle tu jest

Dawne mieszkanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki na plebanii kościoła św. Stanisława Kostki jest skarbnicą dla wszystkich, chcących lepiej poznać życie kapelana „Solidarności”.

Niedziela warszawska 42/2022, str. V

[ TEMATY ]

ks. Jerzy Popiełuszko

Archiwum PK

Dzięki „Szkole Letniej” młodzież może zgłębiać życie i nauczanie bł. ks. Jerzego

Dzięki „Szkole Letniej” młodzież może zgłębiać życie i nauczanie bł. ks. Jerzego

W dwóch pokojach na pierwszym piętrze mieści się Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Obecnie jest to jedno z najlepiej opisanych, uporządkowanych i zdigitalizowanych archiwów poświęconych bł. ks. Jerzemu na świecie.

Swoimi początkami sięga dokumentacji Kościelnej Służby Informacyjnej (KSI), powołanej po śmierci ks. Popiełuszki przez ks. prał. Teofila Boguckiego, ówczesnego proboszcza.

– Ks. Bogucki widział, że jest ogromny ruch przy grobie ks. Jerzego, którego osoba cieszyła się coraz większym kultem. Poprosił, aby powstała grupa opisująca wszystko, co się tutaj dzieje – mówi Niedzieli Katarzyna Soborak, współzałożycielka KSI oraz późniejsza założycielka i kierownik Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu bł. ks. Jerzego.

W 1994 r. przedstawiono materiał o rosnącym kulcie męczennika kard. J. Glempowi, który podkreślił, że stanowi to przyczynek do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. Rozpoczął się on na szczeblu diecezjalnym w 1997 r. W tym czasie żoliborskie archiwum powiększało się. Po beatyfikacji w 2010 r. pojawiła się myśl o utworzeniu specjalnego ośrodka, czuwającego nad dziedzictwem ks. Jerzego. Został on powołany w 2011 r.

Trzy lata temu zakończyła się digitalizacja przechowywanych tu archiwaliów. To około 100 tys. stron dokumentów i 5 tys. zdjęć. Są także materiały audio i wideo.

– Większość dokumentów to informacje o kulcie ks. Jerzego, a także o jego osobie i życiu – zaznacza Paweł Kęska, specjalista ds. projektów rozwoju Muzeum, Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu oraz sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki i dodaje: – Po ich zdigitalizowaniu można już przystępować o wiele swobodniej do badań naukowych.

Ośrodek przyciąga nie tylko naukowców. Stałymi gośćmi są również ludzie młodzi, dla których bł. ks. Jerzy – choć nie poznali go osobiście – jest kimś ważnym. Z myślą o licealistach organizowana jest od dwóch lat „Szkoła Letnia”, na którą przyjeżdża młodzież i nauczyciele z całej Polski.

Reklama

– Pracujemy z nimi, tworzymy wspólnie środowisko. W czasie spotkań mamy mnóstwo wzruszeń, przychodzą do nas coraz to nowi młodzi ludzie w wieku kilkunastu lat, którzy się przywiązują i utrzymują później z nami kontakt. To dla nas największa nagroda – podkreśla Kęska.

Ośrodek realizuje także inne projekty. Przygotowuje m. in. do publikacji w Internecie nagrania świadków życia bł. ks. Jerzego, a także naukowo opracowuje jego nieznane dotąd wypowiedzi.

– Rzucą one nowe światło na osobę ks. Jerzego. Nie zmienią jego wizerunku, ale go uszczegółowią i pogłębią – wskazuje Kęska. Efekty prac ukażą się niebawem w postaci obszernej książki.

38. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego:

16 października, godz. 19.00 (Amicus) – spektakl Pokonać piekło w wykonaniu teatru „Nie teraz”.

18 października, godz. 19.00 (Amicus) – wieczór świadków życia ks. Jerzego.

19 października, godz. 18.00 (kościół św. Stanisława Kostki) – uroczysta Msza św. w rocznicę śmierci.

30 października, godz. 19.00 (kościół św. Stanisława Kostki) – wspólny śpiew pieśni śpiewanych w czasie Mszy św. za Ojczyznę w stanie wojennym.

2022-10-11 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W imię wolności

Niedziela toruńska 44/2014, str. 1

[ TEMATY ]

ks. Jerzy Popiełuszko

Wiesław Ochotny

Poświęcenie Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku

Poświęcenie Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku

Diecezja toruńska zakończyła przeżywanie obchodów 30. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana „Solidarności”, patrona robotników, rodzin i osób uciemiężonych przez przedstawicieli ustroju politycznego panującego w Polsce 30 lat temu.

CZYTAJ DALEJ

Te książki sprawią, że Walentyki nabiorą nowego znaczenia!

2023-02-07 12:01

[ TEMATY ]

miłość

Angela_Yuriko_Smith/pixabay.com

Masz dość słabych patentów na walentynkowe randkowanie? Podaruj swojej Miłości słowa o …Miłości. To idealny czas, aby jeszcze mocniej uzmysłowić sobie jak potężna jest MIŁOŚĆ.

Ks. Piotr Pawlukiewicz - O miłości

CZYTAJ DALEJ

Premier: ogłaszamy kolejny impuls rozwojowy na rzecz lepszej przyszłości Polski (krótka3)

2023-02-08 13:01

[ TEMATY ]

premier

PAP/Mateusz Marek

Ogłaszamy kolejny impuls rozwojowy, impuls na rzecz nowej odbudowy, lepszej przyszłości Polski - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji funduszy europejskich na lata 2021-2027. Budujemy ojczyznę nowoczesną, niezależną gospodarczo - dodał.

"Polska sprawiedliwa, nowoczesna, przyjazna do życia i innowacyjna, odporna na kryzysy i niezależna gospodarczo - taką ojczyznę budujemy" - powiedział w środę szef rządu, podczas uroczystej inauguracji funduszy europejskich na lata 2021-2027 dla Polski, odbywającej się na Zamku Królewskim w Warszawie. "Dziś w miejscu historycznej odbudowy ogłaszamy kolejny impuls rozwojowy, impuls na rzecz nowej odbudowy, lepszej przyszłości" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję