Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 43/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Patron na trudne czasy

„Św. Maksymilian Maria Kolbe” – to tytuł wystawy biograficznej, która znajduje się na wałach, od strony wejścia do Skarbca. Ten kapłan i męczennik był wielkim czcicielem Maryi, a także pielgrzymem jasnogórskim. Przed utworzeniem Niepokalanowa celebrował tu Mszę św. – Ekspozycja zawiera dwadzieścia paneli wystawienniczych, przedstawiających nie tylko życie i działalność Maksymiliana Marii Kolbego, ale także kult świętego – powiedziała Katarzyna Helik z IPN w Łodzi, autorka wystawy. Wyjaśniła, że ekspozycja jest połączeniem materiału ikonograficznego i narracji. Wyjątkowe są materiały operacyjne zgromadzone przez IPN, np. teczki i meldunki dotyczące sprawy o kryptonimie „Maksymilian”. – Święty Maksymilian widział w Maryi ratunek dla świata – przypomniał podczas otwarcia wystawy przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Podkreślił, że franciszkanin jest patronem na trudne czasy: – To szansa dla nas, abyśmy zawsze patrzyli na różne wydarzenia naszego życia, nawet tak dramatyczne, jak teraz wojna na Wschodzie, z nadzieją, bo Bóg objawia się przede wszystkim w sytuacjach trudnych po to, by zobligować nas do jeszcze większego zawierzenia Jego Miłosierdziu.

Brat zakonny apostołem pojednania i pokoju

Wszyscy jesteśmy w oczach Bożych tak samo ważni – przypomniał braciom zakonnym bp Damian Muskus z Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Zachęcił, aby byli przeniknięci duchem Chrystusa, modlitwy, pokory i braterstwa, bo „choć często niewidoczni dla świata, wypełniają zadania, bez których nie da się skutecznie głosić Ewangelii”.

Na Jasnej Górze odbyła się 39. Pielgrzymka Braci Zakonnych pod hasłem: „Być braćmi dzisiaj – posłani w pokoju Chrystusa”. Pielgrzymkowym przewodnikiem był św. Józef, patron uchodźców. Bracia, których w Polsce jest ok. 1,1 tys., pełnią różne posługi, m.in. zakrystiana, furtiana, ekonoma, ale są też nauczycielami czy lekarzami. Pielgrzymka przebiegała w duchu modlitwy za cierpiących z powodu wojny oraz o pokój dla Ukrainy. Jak powiedział br. Franciszek Grzelka, brat starszy albertynów, którzy mają dwa domy zakonne w Ukrainie, do kuchni klasztornej w Zaporożu przychodziło ok. 150 osób, a teraz bracia wydają żywność dla ponad tysiąca osób; podobnie jest we Lwowie. Na prośbę bp. Jana Sobiły bracia odprawiają także pogrzeby, gdy na miejsce nie może dojechać kapłan.

Reklama

Grekokatolicy z błaganiem o pokój

Na Jasnej Górze, z udziałem ok. tysiąca osób, odbyła się pielgrzymka wiernych dekanatu warszawsko-łódzkiego Kościoła greckokatolickiego. Modlitwie przewodniczył abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski. – Musimy ufać w miłosierną miłość Matki Bożej, która wstawia się za nami przed swoim Synem – przekonywał hierarcha. – Prosimy, by wojna się skończyła, by za wstawiennictwem Maryi wszystkie rany zostały uleczone, żeby na tej umęczonej ziemi zapanował pokój, którego Ona jest orędowniczką – modlił się. – W tym trudnym momencie Polska tak dużo zrobiła dla Ukrainy, dziękuję za to i dziękuję Jasnej Górze za otwarcie swych drzwi – powiedział. Zdaniem p. Hanny z Ukrainy, ten trudny czas jest szansą dla tych, którzy wierzą, by jeszcze bardziej zaufali, a dla niewierzących, by się nawrócili.

Jasnogórski flesz

• 25 października – pielgrzymka maturzystów diec. warszawsko-praskiej;

• 27 października – nocna modlitwa dziękczynna za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego „Z bł. Prymasem czuwamy w Domu Matki”;

• 28 października – pielgrzymki maturzystów diec. toruńskiej i diec. łomżyńskiej (II grupa);

• 28-30 października – Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne;

• 29 października – pielgrzymka Ruchu Ludowego.

2022-10-18 13:27

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnie pożegnanie o. Krystiana Gwioździka, paulina z Jasnej Góry

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra News Facebook

Msza św. pogrzebowa śp. o. Krystiana Gwioździka odprawiona została dziś na Jasnej Górze. Przewodniczył jej metropolita częstochowski abp Wacław Depo. O. Krystian 6 lat był podprzeorem klasztoru, a także przez wiele lat prefektem gości, przyjmującym na Jasnej Górze przede wszystkim hierarchów kościelnych.

Kondolencje przesłał Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Jacek Kiciński: Każde powołanie jest odpowiedzią Ducha Świętego na dany czas w świecie. [Wywiad]

2023-02-02 15:19

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Święto Ofiarowania Pańskiego to dzień, kiedy szczególnie pamiętamy o osobach życia konsekrowanego. Zapraszamy do lektury rozmowy z bp. Jackiem Kicińskim, przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP

ks. Łukasz Romańczuk: Gdy mówimy o osobach konsekrowanych, na pierwszą myśl przychodzą zakonnicy i siostry zakonne. Do tego grona należy więcej "stanów". Kto zatem jeszcze świętuje 2 lutego i dlaczego to święto obchodzimy tego dnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję