Reklama

Niedziela w Warszawie

W dobrym brzmieniu

O tym, kogo usłyszymy na tegorocznym Festiwalu Chrześcijańskie Granie, kondycji muzyki chrześcijańskiej i pomysłach na ewangelizację młodzieży, z Michałem Guzkiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niedziela warszawska 43/2022, str. I

[ TEMATY ]

muzyka chrześcijańska

Archiwum MG

Michał Guzek

Michał Guzek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łukasz Krzysztofka: Festiwal Chrześcijańskie Granie został w tym roku nagrodzony przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich Małym Feniksem. Czym dla was jest ta nagroda?

Michał Guzek: To ogromny zaszczyt i wielkie wyróżnienie. Od początku festiwal jest tworzony przez wolontariuszy, którzy bezinteresownie zajmują się jego organizacją. Myślę, że właśnie im można dedykować Małego Feniksa. Nagroda jest też dedykowana szczególnie młodym muzykom, wykonawcom, którzy – pomimo różnych trudności finansowych i czasami oporu ze strony ludzi Kościoła – robią to z ogromną radością i entuzjazmem. Sądzę, że dobrej, czystej radości w trudnym obecnie czasie wszystkim nam potrzeba. Festiwal Chrześcijańskie Granie od wielu lat staje się wspólnotą ludzi bezinteresownych, związanych z Kościołem, mediami – ludzi po prostu otwartych na dobro.

11. Festiwal Chrześcijańskie Granie startuje już 23 października o godz. 15.00 w Dobrym Miejscu przy ul. Dewajtis. Co będzie czekało na fanów dobrej muzyki?

Będzie wiele atrakcji. Dla młodych rodzin przygotowaliśmy strefy dla dzieci, w których będą mogły się pobawić. Będą również goście specjalni. Stoiska, które są przygotowane mają za zadanie stworzyć przestrzeń spotkania. Bo festiwal to nie tylko muzyka, ale przede wszystkim spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gośćmi specjalnymi będą...

Ponieważ festiwal w tym roku wpisuje się w niedzielę misyjną, będą to m.in. wspólnoty misyjne Domy Serca czy świadectwo młodego człowieka ze wspólnoty Shalom. Przyjadą do nas również kapucyni z Małopolski. Wśród nich znajdą się bracia, którzy w 2012 r. występowali w konkursie Debiuty jako osoby świeckie. A teraz pojawią się na scenie ze świadectwami jako młodzi kapucyni. Zaprezentujemy też dwie inicjatywy. Jedną związaną z kapucynami, czyli spotkanie młodych w Wołczynie, oraz Qulturalne Bierzmowanie.

Reklama

A kogo z wykonawców zobaczymy i usłyszymy na scenie?

Czołówkę młodej sceny muzyki chrześcijańskiej. To zespoły, które zostały wyłonione przez radiowców, ale także przez publikę: „Bonoboco” z Krakowa, „Sezon na czereśnie” z Małopolski i Marta Madejska z Częstochowy. To są często muzycy zawodowi albo grający już od kilku lat, mający na swoim koncie wydane płyty, znane przede wszystkim w swoich środowiskach. Gwiazdami naszego festiwalu będą też dwa zespoły: „Tylko Ty” (laureaci NON STOP CCM) i „Jedno” (Debiut 2021).

W świeckich mediach muzykę chrześcijańską słyszy się rzadko. Czy mamy do czynienia z jej kryzysem?

Kondycja muzyki chrześcijańskiej jest taka, jak kondycja Kościoła w Polsce. Myślę, że przeżywamy pewien kryzys po covidzie. Szczególnie ludzie młodzi nie potrafią do końca odnaleźć się w Kościele. Ale na szczęście mamy bardzo dużo perełek – młodych ludzi, którzy dzisiaj chcą chwalić Boga. W Polsce jest kilkadziesiąt młodych zespołów, które co roku nagrywają płytę albo utwory. Dzisiaj wyzwaniem dla parafii i wspólnot jest zaopiekowanie się takimi zespołami. Chciałbym zaapelować do księży, żeby nie szczędzili czasu, pieniędzy i miejsca dla właśnie tego typu inicjatyw młodzieżowych. Chodzi o to, żeby wychodzili, wręcz dobijali się do ludzi młodych, bo dzisiaj to Kościół musi wyjść do nich i ich szukać. Festiwal jest jedną z propozycji, która chce w imieniu młodych wołać do ludzi Kościoła o wsparcie dla takich inicjatyw młodzieżowych.

W jaki sposób można to zrobić?

Możemy przyjść na festiwal, kupić bilet przez www.patronite.pl/chrzescijanskiegranie lub różne bileterie, oczywiście też na stronie www.festiwal.chrześcijańskiegranie.pl. Każdy zakupiony bilet i wsparcie festiwalu to pomoc w budowie mostu między społeczeństwem a Kościołem.

Reklama

Czy dzisiaj trudno jest promować muzykę z wartościami?

Jest trudniej niż dawniej, bo środki społecznego przekazu dzisiaj nie docierają tak skutecznie, jak kiedyś do ludzi młodych. Oni są poza mediami tradycyjnymi. Dlatego staramy się dotrzeć z przekazem przez środowiska, wspólnoty młodzieżowe, parafie, w których jeszcze ludzie młodzi się znajdują. Mamy nadzieję, że przez aktywność młodych ludzi, którzy są jeszcze w parafii, dotrzemy również do tych, którzy znajdują się już poza parafią.

Dużo jest młodych wykonawców, którzy chcą zajmować się muzyką chrześcijańską?

Jest ich sporo, ale dużo zależy od wsparcia osób, parafii, rodziców, szkół i innych środowisk. Jest Ogólnopolska Lista z Mocą, w ramach której te zespoły mogą się zaprezentować. W różnych rozgłośniach są audycje, które prezentują muzykę chrześcijańską, ale to jeszcze za mało. Myślę, że jeżeli takich festiwali czy audycji byłoby więcej i też byłoby większe wsparcie w parafiach i wspólnotach dla takiej muzyki, to potencjał w Kościele jest ogromny. Ale jeszcze dzisiaj wiele środowisk niestety nie zobaczyło tego potencjału do końca.

Na czym polega fenomen muzyki chrześcijańskiej?

Istotą jest zawsze bardzo autentyczny i mocny przekaz. Muzyka jest przestrzenią, która wywołuje dużo emocji i jest też w niej cząstka nieba, piękna, dobra i prawdy. A prawda może zbawić świat. Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem, w Nim tego doświadczamy, a tam, gdzie doświadczamy piękna i dobra, możemy również doświadczyć mocy Boga.

Festiwal będzie transmitowany przez telewizję ewangelizacyjną www.dobremedia.pl. Dlaczego warto jednak wybrać się osobiście na Dewajtis?

Przez przekaz muzyczny na festiwalu Boża moc i łaska mogą dotknąć i poruszyć serca wielu ludzi. Mam nadzieję, że będzie to festiwal z mocą, który pomoże nam otworzyć się na coś nowego, a błogosławieństwo, którego udziela nam Kościół, może pomóc wielu osobom nawet przemienić życie. Festiwal będzie przepięknym spotkaniem! I jest ono możliwe w realu.

Michał Guzek. Jeden z pomysłodawców festiwalu Chrześcijańskie Granie oraz Listy z Mocą. Prowadził audycje z muzyką chrześcijańską. Prezes fundacji Chrześcijańskie Granie oraz założyciel serwisu chrzescijanskiegranie.pl. Organizator koncertów i spotkań związanych z muzyką chrześcijańską.

2022-10-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Doświadczam piękna Boga

Niedziela warszawska 25/2023, str. I

[ TEMATY ]

muzyka chrześcijańska

Archiwum rodzinne

Hubert Kowalski

Hubert Kowalski

O wielbieniu Boga muzyką, rozumieniu Kościoła i radości płynącej z wiary z Hubertem Kowalskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Jest Pan jednym z prowadzących w parafii św. Jakuba na Ochocie muzykolekcje. Czemu zawdzięczają one swoją nazwę?

Hubert Kowalski: Refleksji, związanej z uczestniczeniem w warsztatach muzycznych w szczególności poświęconych muzyce liturgicznej. Akcenty były tam kładzione nie tylko na aspekt muzyczny, ale także duchowy. Po nich ukuliśmy pojęcie muzykolekcji, czyli pewnego rodzaju połączenia muzyki i zaangażowania jej w formę rekolekcji. Wiele postronnych osób po tego typu warsztatach przychodziło do mnie i mówiło, że nie spodziewało się takiego połączenia, bo myśleli, że to stricte warsztaty muzyczne, a przeżyli w zasadzie rekolekcje.

CZYTAJ DALEJ

Bp Miziński: bądźmy wierni dziedzictwu św. Wojciecha

– Dzisiaj musimy się zapytać, co uczyniliśmy z tym dziedzictwem, które przyniósł nam św. Wojciech – mówił w homilii bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, który 23 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

– Zapewnienie Chrystusa zmartwychwstałego w słowach: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jeruzalem i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi” zrealizowało się nie tylko w życiu apostołów, ale także w życiu i posłudze ich następców. Św. Wojciech jest tego jasnym przykładem – podkreślił bp Miziński.

CZYTAJ DALEJ

„Prawo i Kościół”

2024-04-25 08:39

[ TEMATY ]

Akademia Katolicka w Warszawie

Archiwum AKW

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

Zadowolenia z obecności na konferencji wielu znakomitych naukowców i uczestników nie krył ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rektor uczelni, który powitał zgromadzonych oraz zaprezentował Akademię Katolicką w Warszawie, organizującą to ambitne przedsięwzięcie naukowe. Ks. dr hab. Tomasz Jakubiak, prof. AKW – wykładowca prawa kanonicznego oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji – stwierdził na początku spotkania, że obecność tak znamienitych gości, w tym ministra nauki i szkolnictwa wyższego, jest dowodem na to, że Akademia Katolicka, choć ma w nazwie przymiotnik „katolicka”, może wnosić wkład w rozwój różnych dyscyplin naukowych. Podkreślił również, że wydarzenie to pozwala uzmysłowić sobie różnice i podobieństwa w aparacie naukowym prawa kościelnego i państwowego. Zauważył, że jest to istotne, gdyż badacze, wypowiadając się o Kościele, posługują się tymi samymi terminami, czasami mającymi inne znaczenie. To ukazanie odmiennego spojrzenia jest według ks. Jakubiaka bogactwem tego spotkania, pozwoli bowiem na poznawanie i konfrontowanie swoich stanowisk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję