Reklama

Wiadomości

Rodzina zawsze w centrum

22 października obchodziliśmy Dzień Praw Rodziny. To okazja do przypomnienia, jak ważną rolę w państwie odgrywa rodzina. – Dobrze to rozumiemy, dlatego konsekwentnie stawiamy na rodzinę – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Niedziela Ogólnopolska 44/2022, str. 43

[ TEMATY ]

rodzina

MRiPS

Minister Marlena Maląg podkreśla, że inwestowanie w rodzinę to dbanie o przyszłość narodu

Minister Marlena Maląg podkreśla, że inwestowanie w rodzinę to dbanie o przyszłość narodu

Obejmując władzę w 2015 r., w centrum naszych działań postawiliśmy rodzinę. Nie zmieniła tego pandemia, nie zmieniła wojna w Ukrainie i kryzys, z którym zmaga się dzisiaj cała Europa. Rodzina jest fundamentem bytu i rozwoju państwa, o czym z okazji Dnia Praw Rodziny szczególnie przypominamy – mówi min. Marlena Maląg.

86 mld zł na politykę rodzinną w 2022 r.

W tym roku na działania związane ze wsparciem rodzin w ramach różnego rodzaju programów wydatki budżetu państwa wyniosą blisko 86 mld zł. Od uruchomienia programu „Rodzina 500+” w kwietniu 2016 r. to już 202,3 mld zł wsparcia. Świadczeniem jest dzisiaj objętych 7,1 mln dzieci. – Program „Rodzina 500+” zmienił sposób postrzegania polityki społecznej w Polsce. To nie świadczenie socjalne dla najmniej uposażonych, ale inwestycja w przyszłość młodego pokolenia, w przyszłość każdego dziecka – podkreśla szefowa MRiPS.

Wsparcie na opiekę nad najmłodszymi dziećmi

Rodzinny kapitał opiekuńczy to z kolei nawet 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Tu również nie obowiązuje kryterium dochodowe, a rodzice sami wybierają, czy chcą otrzymywać po 1 tys. zł miesięcznie przez rok, czy po 500 zł miesięcznie przez 2 lata. W 2022 r. z rodzinnego kapitału opiekuńczego skorzysta ok. 615 tys. dzieci, a kwota wsparcia to ok. 3,1 mld zł. Na dzieci, które nie są objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym, przysługuje natomiast dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. To nawet 400 zł miesięcznie, które trafia bezpośrednio do placówki. W 2022 r. ze wsparcia ma skorzystać ok. 110 tys. dzieci.

Więcej żłobków w całej Polsce

Dzięki wspieraniu tworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w ramach programu „Maluch+” coraz więcej rodziców może posyłać dzieci do placówki, a samemu wrócić do pracy. W Polsce funkcjonuje dzisiaj 8 tys. placówek opieki nad dziećmi do lat 3, w których znajduje się blisko 230 tys. miejsc opieki. W 2015 r. takich miejsc było zaledwie 84 tys.

Reklama

Spokojny powrót do szkoły

Rodzice starszych dzieci mogą liczyć na dofinansowanie zakupu wyprawki szkolnej. 300 zł jednorazowego wsparcia przysługuje na każde uczące się dziecko do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do ukończenia 24. roku życia. W latach 2018-22 do rodzin trafiło 6,6 mld zł, a wsparciem objęto 4,4 mln uczniów. Wnioski o świadczenie w ramach tegorocznej edycji programu „Dobry start” można składać do końca listopada.

Wsparcie rodzin w obliczu kryzysu

Zaledwie 2 lata po wybuchu pandemii COVID-19 przyszło nam się mierzyć z wojną w Ukrainie. Rosnąca inflacja i kryzys energetyczny uderzyły w całą Europę, wszyscy solidarnie płacimy cenę za sprzeciw wobec rosyjskiej agresji. – Nasz rząd nie godzi się na to, by koszty polityki Kremla ponosiły polskie rodziny. Obniżyliśmy VAT m.in. na podstawowe produkty żywnościowe i energię, wprowadziliśmy dodatek osłonowy, węglowy, a także dodatki na inne źródła ciepła w ramach Rządowej Tarczy Energetycznej. Zamroziliśmy ceny energii elektrycznej w 2023 r. i wprowadziliśmy dodatek elektryczny. Uruchomiliśmy dodatkowe środki dla samorządów, blisko 14 mld zł, m.in. na poprawę efektywności energetycznej – wylicza min. Maląg.

2022-10-30 07:00

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Synod: biskupi mówią o wyzwaniach stojących przed rodziną w obliczu zagrożeń

[ TEMATY ]

rodzina

Synod o rodzinie

Grzegorz Gałązka

Wyzwania stojące przed duszpasterstwem rodzin w obliczu aktualnych zagrożeń zdominowały wczorajszą popołudniową i dzisiejszą poranną kongregację generalną III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Poinformowano o tym dziennikarzy podczas briefingu w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej.

Rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi SJ powiedział, że wczoraj wiele miejsca zajął problem kryzysu wiary związany z kryzysem małżeństwa i rodziny. Ojcowie synodalni zaznaczyli, iż wiara jest osobistym wyborem Chrystusa, przymierzem z Nim. Podkreślali znaczenie zaufania do łaski, a nie koncentrowania się na ludzkiej słabości.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: przebaczenie, wspólnota i misja źródłami pokoju

2023-02-01 10:32

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wybierzmy bycie świadkami przebaczenia, obrońcami we wspólnocie, ludźmi w misji pokoju w świecie” - powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na lotnisku „Ndolo” w stolicy Demokratycznej Republiki Konga – Kinszasie.

Bandeko, bobóto [Bracia i siostry, pokój]

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję