Reklama

Zdrowie

Specjalista radzi

Dekalog diabetyka

14 listopada przypada Światowy Dzień Cukrzycy. Co powinniśmy wiedzieć o tej chorobie?

Anna Wyszyńska: Jakie są podstawowe zalecenia, których powinni przestrzegać pacjenci z cukrzucą?

Alicja Szewczyk: Cukrzyca to choroba przewlekła, jej skutki mogą uszkodzić różne narządy. Pacjent może te skutki ograniczyć, jeżeli będzie systematycznie kontrolował przebieg choroby. Pierwsze zalecenie chciałabym zaproponować nie diabetykom, ale wszystkim osobom, które dawno nie kontrolowały poziomu glikemii. Każda osoba po 45. roku życia powinna raz na 2 lata sprawdzić ten poziom w laboratorium. Badanie jest konieczne zwłaszcza wtedy, gdy odczuwamy takie objawy jak: suchość w jamie ustnej, wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, permanentne zmęczenie. Norma dla osoby dorosłej wynosi na czczo 70-99 mg/dl. Przy innym wyniku badania trzeba skonsultować się z lekarzem, aby ocenił sytuację. Jeżeli lekarz stwierdzi chorobę, to powie też, czy jest to cukrzyca typu 1 czy typu 2. Wyjaśniając najprościej – cukrzyca typu 1 wiąże się z podawaniem insuliny już od momentu jej stwierdzenia. W cukrzycy typu 2 stosowane są leki doustne, ale jeszcze przed ich włączeniem można zastosować leczenie behawioralne, czyli takie, które polega na zmianie stylu życia, odpowiednim odżywianiu i zwiększeniu aktywności fizycznej.

Czy dieta diabetyka jest skomplikowana?

Trzeba przede wszystkim przestrzegać regularności posiłków. Możemy się zdecydować na cztery lub pięć posiłków, ale w jednakowych odstępach czasu. Jeżeli jesteśmy głodni, to między posiłkami możemy zjeść jakieś warzywo lub napić się wody. W tej diecie rezygnujemy z cukrów prostych, dlatego np. owoce, które je zawierają, nie powinny być przekąską między posiłkami. Dietę i produkty, które należy spożywać, oraz produkty, które należy ograniczyć lub wyeliminować, wskażą pielęgniarka diabetologiczna albo dietetyk. Podstawą diety są produkty mające niski indeks glikemiczny i produkty zawierające błonnik, który powoduje m.in., że składniki pokarmowe, takie jak białka, tłuszcze i węglowodany, wchłaniają się wolniej i nie dochodzi do gwałtownego i niekorzystnego dla chorego podwyższenia poziomu glukozy we krwi. Dlatego warto do każdego posiłku włączać cenne źródło błonnika, którym są warzywa, np. wzbogacić kanapkę liściem sałaty czy ogórkiem.

Czy każdy diabetyk powinien mieć glukometr?

Regularne mierzenie stężenia glukozy we krwi jest u diabetyka tak samo ważne jak pomiar ciśnienia tętniczego u osoby chorującej na nadciśnienie. Mierząc stężenie glukozy, sprawdzamy, jak się on zmienia pod wpływem diety, aktywności fizycznej i przyjmowanych przez pacjenta leków. Diabetyk powinien być także zaopatrzony w wagę kuchenną, która pozwala stosować tzw. wymienniki węglowodanowe. Ponieważ są gotowe tablice takich wymienników, pacjent zaopatrzony w wagę łatwo może obliczyć, ile węglowodanów zawiera porcja jego posiłku. Ważne jest też, by chorzy dbali o to, aby zawsze mieć przy sobie jakiś produkt jako pierwszą pomoc, gdy cukier spada, np. glukozę w tabletkach czy kanapkę, aby nie dopuścić do zasłabnięcia. Rad dla diabetyków jest więcej, ale jedną z najważniejszych jest, by mimo choroby cieszyć się życiem. Jeżeli dobrze „zaopiekujemy się” naszą cukrzycą, będziemy ją systematycznie kontrolować, nie stanie się to trudne.

2022-11-07 11:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jędrzejowscy diabetycy świętowali 20 lat działalności

[ TEMATY ]

Jędrzejów

diecezja kielecka

diabetycy

Katarzyna Dobrowolska

Swoim zaangażowaniem promują wiedzę na temat najbardziej podstępnej choroby nazywanej epidemią XXI wieku. Dzielą się własnym doświadczeniem walki z chorobą, działają na rzecz profilaktyki, wspierają i edukują osoby, które dopiero usłyszały diagnozę.

Udowadniają, że z chorobą da się cieszyć życiem i pomagać innym. Za 20- letnią służbę na rzecz promocji zdrowia jędrzejowskim diabetykom dziękowali w czasie gali w jędrzejowskim Domu Kultury - Paweł Faryna - starosta jędrzejowski, burmistrz Jędrzejowa – Marcin Piszczek, przedstawiciele kół diabetyków z różnych miast i okolic województwa m. in. Buska Zdroju, Pińczowa, Skarżyska. Prezes Zarządu Głównego PSD – Anna Śliwińska, która pogratulowała wytrwałej działalności społecznej prezes jędrzejowskiego Koła Annie Gołdyn. W czasie gali podkreślano, że problem cukrzycy dotyka już 8 procent społeczeństwa w Polsce. Wiele osób żyje z niezdiagnozowaną chorobą. Pandemia COVID-19 jeszcze nasiliła te problemy.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Nieść światło Chrystusa

2023-02-02 20:12

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Opatowie, w kościele Ojców Bernardynów obchodzony był Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego.

W tegoroczne obchody diecezjalnego dziękczynienia za dar osób zakonnych wpisała się poranna Msza św. sprawowana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w kaplicy klasztornej sióstr klarysek w Sandomierzu oraz popołudniowa Eucharystia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opatowie. Wespół z Biskupem Ordynariuszem Mszę św. koncelebrowali ks. prof. Leon Siwecki, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, o. Edgar Semeniuk, gwardian oraz proboszcz parafii, ojcowie zakonni oraz przybyli księża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję