Reklama

Niedziela w Warszawie

Budują relacje

W ursuskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa mocno wybrzmiewa posługa dla narzeczonych, małżeństw i rodzin z dziećmi.

Niedziela warszawska 46/2022, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Aneta Posielężna

Spotkanie ojców i mężów w salce parafialnej

Spotkanie ojców i mężów w salce parafialnej

Parafia przy ul. Piastowskiej 6a organizuje kurs dla narzeczonych Radość i Nadzieja, a dla małżeństw chcących wzmocnić relacje w swoim związku, przygotowywane są spotkania Ja+Ty=My. Zarówno kurs, jak i spotkania prowadzone są w formie warsztatów przez Katarzynę i Jakuba Skrzyńskich, pomagają im Aneta i Jacek Fabińscy. Współprowadzącym jest ks. Karol Okniński.

– Warsztatowa forma pracy jest niesamowicie ważna dla narzeczonych i małżonków. Pracując z sobą według programu opracowanego przez Instytut Studiów nad Rodziną, lepiej się poznają, uczą się komunikacji oraz wyrażania swoich uczuć i potrzeb. A także odkrywają wartość sakramentu małżeństwa – mówi Niedzieli ks. Karol.

W parafii odbywają się również spotkania adresowane do rodzin z dziećmi. Uwielbienie W Rodzinie jest w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Po końcowym błogosławieństwie uczestnicy nabożeństwa idą do parafialnej salki. Tam przy kawie, herbacie i czymś słodki rozmawiają m.in. o życiu małżeńskim czy wyzwaniach wychowawczych. W taki sposób buduje się relacje. Okazji do ich nawiązania jest w parafii więcej.

I tak np. dla rodzin służby liturgicznej zorganizowano spotkanie przy kawie i cieście oraz wyjazd rowerowy z ogniskiem i kiełbaskami. – Nasi synowie są ministrantami, więc i my braliśmy w tym udział – mówią nam Agnieszka i Rafał Szcześniewscy, podkreślając że znajomości parafialne przenoszą się na grunt prywatny, co jest dodatkową wartością parafialnych spotkań.

Bem Aventurados

W 2016 r. w Krakowie były ŚDM. Wcześniej młodzi z innych krajów mieszkali w parafiach w Polsce. Osoby, które w parafii NSPJ przyjęły pielgrzymów, po ich wyjeździe utworzyły wspólnotę Bem Aventurados, czyli błogosławieni.

Pierwszym owocem współpracy Bem Aventurados z kapłanami jest Godzina Święta. Odbywa się ona nieprzerwanie od 2017 r. w pierwszy czwartek miesiąca. Kolejny owoc to Msza św. za Ojczyznę sprawowana w drugą niedzielę miesiąca. – Organizowaliśmy także: wyjazd na „Różaniec do Granic”, pielgrzymkę do Łagiewnik, dwa razy zainicjowaliśmy Nowennę Pompejańską – mówi Barbara Kopka.

Reklama

Modlitwa, śpiew i wspólnoty

Niedawno w parafii została reaktywowana schola. – Ideą jest stworzenie zespołu, który zbiera dzieci chcące się modlić i uwielbiać Boga śpiewem – wyjaśnia pani Iza, która prowadzi scholę.

Przy Piastowskiej 6a są też: Dziecięca Wspólnota Wiary i Światło – jedyna w archidiecezji warszawskiej, kręgi Kościoła Domowego, koła Żywego Różańca, Grupa Abba rozważająca na spotkaniach Słowo Boże.

W pierwszą sobotę miesiąca, na dodatkowej Mszy św. o godz.11, wierni wynagradzają Najświętszemu Sercu Maryi, a od września, przed wieczorną Eucharystią wprowadzono adorację Najświętszego Sakramentu.

Parafia w następnym roku będzie świętowała srebrne gody. – 25 lat, a można śmiało powiedzieć, że stworzono wspólnotę, cząstkę Kościoła, jednego świętego, powszechnego – podsumowuje ks. Robert Wyszomirski, proboszcz parafii.

2022-11-07 17:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Plebańskie jabłka

Niedziela legnicka 43/2021, str. III

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Jabłka

Jabłka

Podobno najlepiej smakują owoce z księżowskiego sadu.

Mogli się o tym przekonać ci, którzy odwiedzili parafię w Gwizdanowie, gdzie proboszcz ks. Tomasz Hęś, umożliwił wszystkim chętnym zebranie jabłek. Jabłonki w sadzie parafialnym wręcz uginają się od owoców, zaproponował więc swoim parafianom i nie tylko, by sami zrywali sobie jabłka.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Nasi KSM-owicze zwiedzają Trójmiasto

2023-02-02 13:14

[ TEMATY ]

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

ks. Marcin Bobowicz

KSM-owicze naszej diecezji początek ferii zimowych spędzili w Trójmieście. Towarzyszyli im duszpasterze – ks. Marcin Bobowicz i ks. Mariusz Słaboń.

- Ten wyjazd to taka nasza przerwa od nauki i okazja do zregenerowanie sił, a także podziękowanie za posługę – mówi Marta Dudek. – Chcemy się razem pomodlić i zintegrować, i oczywiście pozwiedzać. Byliśmy m.in. w katedrze w Oliwie, w Europejskim Centrum Solidarności, zwiedziliśmy Sopot, byliśmy również w aquaparku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję