Reklama

Niedziela w Warszawie

Nazywają siebie Braćmi

Większość z nich ma 35-45 lat. Są mężami i ojcami dzieci w różnym wieku. Choć znaczna część ma już rozeznane powołanie rodzinne, jest we Wspólnocie także kilku kapłanów i singli. Razem budują własną osobowość na nieprzemijalnych wartościach.

Niedziela warszawska 46/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Ruch Droga Odważnych

Archiwum DO

Uczestnicy Drogi Lawa, czyli trzydniowych ćwiczeń duchowych

Uczestnicy Drogi Lawa, czyli trzydniowych ćwiczeń duchowych

Ruch Droga Odważnych łączy w sobie kilka różnych projektów. W samym sercu inicjatywy znajduje się Wspólnota Przymierze, gdzie związują się najbliższe relacje. Obecnie zrzesza ok. 120 mężczyzn w całej Polsce, którzy spotykają się regularnie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Elblągu i Poznaniu na comiesięcznych Mszach św. Dodatkowo też pracują on-line w mniejszych grupach. Bo Droga Odważnych to ciągła uważność w świecie, którym rządzi pośpiech i chęć samodoskonalenia na przekór trendom powierzchowności.

Najpierw zobacz

Organizacją kieruje ponad 20 liderów, którzy pełnią różne funkcje we Wspólnocie. Przygotowują konferencje, komentarze do Słowa Bożego, prowadzą mniejsze grupy, jak również działania zewnętrzne w postaci m.in. rekolekcji. W działania Drogi Odważnych angażują się także kapelani, z kapucynami prowincji warszawskiej, którzy obejmują asystencję kościelną nad ruchem. Dobrami materialnymi Wspólnoty zarządza Fundacja, która prowadzi również Redakcję odpowiedzialną za przygotowanie wszystkich treści.

– Chcemy docierać do jak najszerszego grona mężczyzn – opowiada Dariusz Dudek, pracownik Redakcji. – Mówimy – jeśli Wam się podoba, to zapraszamy głębiej, na Drogę Lwa, na Akademię Przywództwa. Bardziej Wam się podoba? W takim razie zapraszamy do Wspólnoty. Ale najpierw – zobacz i spróbuj.

Zainteresowani mogą skorzystać z profesjonalnie prowadzonej strony internetowej, gdzie regularnie pojawiają się nowe informacje i sprawozdania z wieloaspektowych działań. Organizatorzy dzielą się wszystkimi materiałami dotyczącymi rozwoju fizycznego, osobowego i duchowego.

Owoce zarazy

Pandemia wymogła na nich nowe sposoby działania – zwłaszcza zwrócenie się w kierunku przekazu wirtualnego. Spotkania i konferencje on-line dla wielu okazały się silnie integrujące. Zaproszeni goście, rekrutujący się ze znanych środowisk katolickich, w przystępny sposób mówili o kwestiach autorytetu w Kościele, rodzinie i Ojczyźnie. Dotykali też aktualnych zjawisk związanych z relacjami międzyludzkimi i bycia razem.

Reklama

Każda konferencja stanowiła zaproszenie do dalszego działania, ponieważ oferowała kilkutygodniowy program formacyjny. Zawarty został w zeszycie z konkretnymi materiałami: spotkaniem ze Słowem Bożym, pytaniami do własnej refleksji, ale także do tego, aby potem w małych grupach on-line dodatkowo podyskutować. Łącznie w czasie pandemii uczestniczyło w tej formie kilkuset mężczyzn. Nie dość, że wzajemne kontakty nie zostały utracone, to jeszcze wiele osób po tym doświadczeniu przystąpiło formalnie do Wspólnoty.

Droga, która zaprasza dalej

– Naszym aktualnym, sztandarowym projektem jest Droga Lwa. To są bardzo intensywne, trzydniowe ćwiczenia duchowe, tak nazywamy nasze rekolekcje dla mężczyzn – wyjaśnia Dariusz. – To do czego przygotowujemy się ze szczególnym zaangażowaniem, to najbliższa edycja, która odbędzie się w pierwszy weekend marca.

Miejscem zaplanowanym dla tego stacjonarnego wydarzenia, jest Warszawa – parafia Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Program obejmie konferencje, pracę w grupach, Eucharystię, skupienie się na wymiarze duchowym, fizycznym i osobowym, czyli zarządzanie swoim życiem, a także codziennymi emocjami.

– To są dla nas trzy szczególnie ważne wymiary – dodaje Dariusz. – W ten całościowy sposób staramy się ujmować życie mężczyzn. Ten projekt jest dla nas najbardziej istotny. Skupia on ludzi przede wszystkim spoza Wspólnoty.

Dla wielu uczestnictwo w Drodze Lwa jest inspiracją do rozszerzenia tematu w postaci półrocznej Akademii Przywództwa. – Ten projekt obejmuje bardzo intensywne spotkania formacyjne, odbywające się co tydzień – stwierdza.

Małe grupy i praca z mentorem oraz zjazdy w Warszawie raz na miesiąc pomagają zgromadzić mądry kapitał społeczno-duchowy. Inicjatorzy przyznają, że to ich najbardziej dopieszczone „dziecko”. Koncepcja działań jest wciąż rozwijana i pogłębiana. Nic dziwnego, że każda edycja znajduje nowych chętnych.

Reklama

W jedności siła

Męskie inicjatywy to niejedyna strona działań formacyjnych będących składową Drogi Odważnych.

– Do końca roku mamy jeszcze w planach inicjatywy małżeńskie i rodzinne. To projekty skierowane do całych rodzin. Współpracujemy z Seminarium Małżeńskim – dodaje Dariusz.

Co się kryje pod tą nazwą? Połączenie siły mężczyzn z Drogi Odważnych i siły kobiet, uczestniczek Ubogaconej – siostrzanego projektu, kształtującego osobowość pań. Na kanwie tego spotkania żony z Ubogaconej i mężowie z Drogi Odważnych prowadzą formację małżeńską.

Projektem, który jest teraz opracowywany i wdrażany, są randki małżeńskie. Działania odbywają się zarówno w formie bezpośredniej w parafii św. Tadeusza na warszawskiej Sadybie, jak on-line.

Ponieważ liczba miejsc w kościele jest ograniczona, można wziąć udział w konferencji wirtualnej i także otrzymać scenariusz randki małżeńskiej do przeprowadzenia w domu. Najbliższa taka randka odbędzie się 13 listopada.

Kolejnym wspólnym projektem jest rodzinny Sylwester w Zembrzycach pod Krakowem. I w tym przypadku uczestnicy mogą liczyć na wieloaspektowe doświadczenie. Konferencja, Eucharystia, narty, rodzinna integracja, wieczór z planszówkami i oczywiście zabawa do białego rana. Na dzieci zaś czekają liczne atrakcje i profesjonalna opieka.

Miłość, służba, formacja

– Często mówiłem, że Bóg i rodzina są najważniejsze w moim życiu, ale to były puste frazesy niemające odzwierciedlenia w codzienności. Dopiero po dołączeniu do męskiej wspólnoty, inni mężczyźni wskazali mi drogę konkretnych działań i wyzwań, którą mam podążać, jeżeli pragnę owocnie i prawdziwie rozwijać relacje z Bogiem i bliskimi memu sercu osobami – dzieli się doświadczeniem Jakub Kopczyński. – Wspólnota jest moim drugim domem, gdzie doświadczam szczerych relacji oraz pełnej akceptacji zarówno z moimi zaletami, jak i wadami. W końcu to miejsce mojego wzrostu stawiające przede mną wyzwania, gdzie mogę służyć z pasją i radością talentami, jakimi obdarzył mnie Bóg. Owocem tego są organizowane przeze mnie w ramach inicjatyw Drogi Odważnych wyprawy survivalowe „Próba Ezawa”, które tworzą przestrzeń do budowania relacji ojca z synem.

– Na spotkaniach Drogi Odważnych często mówimy o środowisku wzrostu, czyli takich relacjach i osobach nas otaczających, które pomagają nam wzrastać. To wspólnoty, które nie tylko mnie podtrzymują, ale też motywują do działania, do zmiany życia, do stawania się lepszym człowiekiem. Wiadomo, że w hierarchii wartości żona i dzieci są wyżej niż Wspólnota, ale ona właśnie ma mnie wspierać w problemach. Kładziemy mocny nacisk na zaufanie i dzielenie się. Dzięki temu, że mam takie środowisko, mogę trwać przy wartościach, jakimi są rodzina, męstwo, poświęcenie i służba – podsumowuje Dariusz Dudek.

2022-11-07 17:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

[ TEMATY ]

św. s. Faustyna Kowalska

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowaną w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łodzi przy ul. Krośnieńskiej 9, gdzie przed 100-laty mieszkała Helena Kowalska, zakończyły się obchody 100-lecia obecności Apostołki Miłosierdzia w Łodzi. Helena Kowalska mieszkała w Łodzi od września 1922 roku do lutego 1923.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję