Reklama

Papież do biskupów z Łotwy i Estonii

2015-06-11 16:14

kg (KAI) / Watykan / KAI

Grzegorz Gałązka

Zagrożenia dla życia duchowego, takie jak sekularyzm i relatywizm, problemy rodziny i większe dowartościowanie świeckich w Kościele – to główne tematy, jakie poruszył Franciszek w przemówieniu do biskupów z Łotwy i Estonii. Pięciu hierarchów z tych dwóch krajów, składających wizytę „ad limina Apostolorum” papież przyjął 11 czerwca na audiencji w Watykanie.

„W społeczeństwie, które ma za sobą długi okres ucisku przez reżymy oparte na ideologiach przeciwnych godności i wolności ludzkiej”, trzeba „zmierzyć się z innymi groźnymi pułapkami, jak sekularyzm i relatywizm” – powiedział Ojciec Święty. Zachęcił swych gości do niezmordowanego kroczenia nadal drogą głoszenia Ewangelii Chrystusowej, która jest „słowem zbawienia dla ludzi wszystkich czasów i wszystkich kultur”, nie tracąc przy tym nigdy ufności.

Kapłani winni „uwrażliwiać rodziny, parafie i całą wspólnotę chrześcijańską na sprawy wychowania młodego pokolenia, aby pomagały one dzieciom i nastolatkom być gotowymi na wezwanie Boże”. Niezbędne jest też włączanie w życie Kościoła „dzielnych świeckich, których dzięki Bogu macie wielu”, aby brali na siebie tę odpowiedzialność, jaką – zgodnie z nauczaniem Soboru Watykańskiego II – winni podejmować w dziedzinie kulturalnej, społecznej i politycznej oraz charytatywnej i katechetycznej.

Biskupom Ojciec Święty powierzył zadanie „czuwania nad nimi i pobudzania ich, aby na szczeblu diecezjalnym i parafialnym, jak również w stowarzyszeniach i ruchach kościelnych mogli kształtować swe sumienia i pogłębiać «poczucie bycia Kościołem», zwłaszcza gdy chodzi o znajomość jego nauki społecznej”. „Niech czują się zawsze blisko serca Kościoła!” – życzył papież.

Reklama

Przeszedł z kolei do spraw wspierania rodziny – „daru Boga na rzecz realizowania się mężczyzny i kobiety, stworzonych na Jego obraz i będącej podstawową komórką społeczeństwa, miejscem, gdzie uczymy się współżyć w różnorodności i należeć nawzajem do siebie a rodzice przekazują wiarę dzieciom”. Zwrócił uwagę na „częste postrzeganie małżeństwa jako formy nagrody uczuciowej, którą można tworzyć w dowolny sposób i zmieniać według własnej wrażliwości”. Wyraził zaniepokojenie, że tego rodzaju „koncepcja pomniejszająca wpływa także na sposób myślenia chrześcijan, powodując łatwość w uciekaniu się do rozwodu lub do rzeczywistego rozdzielenia”.

W tym kontekście Franciszek przypomniał biskupom z obu krajów nadbałtyckich, że winni zadać sobie pytanie o jakość przygotowania do małżeństwa młodych narzeczonych i jak pomagać tym, którzy przeżywają trudności. Chodzi o to, aby dzieci nie stawały się pierwszymi ofiarami, małżonkowie zaś nie czuli się wykluczeni z miłosierdzia Bożego i troski Kościoła, ale aby im pomagać na drodze wiary i chrześcijańskiego wychowania ich dzieci – wyjaśnił Ojciec Święty.

Wskazał następnie na trudny problem emigracji, wywołanej nierzadko kryzysem gospodarczym i społecznym, jaki dotknął także oba te kraje, a który prowadzi do wzrostu liczby rodzin z jednym tylko rodzicem, wymagających szczególnej troski duszpasterskiej. „Nieobecność ojca lub matki w wielu rodzinach pociąga za sobą większy wysiłek drugiego małżonka na rzecz wychowania dzieci” – powiedział papież. Dodał, że dla takich rodzin „naprawdę cenna jest wasza uwaga i miłość duszpasterska waszych kapłanów, w połączeniu z rzeczywistą bliskością całej wspólnoty”.

W audiencji uczestniczyło czterech łotewskich biskupów diecezjalnych z metropolitą ryskim abp. Zbigniewem Stankiewiczem na czele i administrator apostolski Estonii bp Philippe Jourdan.

Tagi:
Franciszek ad limina

Reklama

Białoruscy biskupi u papieża: Franciszek dał nadzieję, że przyjedzie

2018-02-01 17:59

RV / Watykan (KAI)

Episkopat Białorusi rozpoczął wizytę ad limina. Dziś białoruscy biskupi byli u papieża Franciszka. Czuliśmy się, jakby ojciec rozmawiał ze swymi dziećmi – powiedział po audiencji abp Tadeusz Kondrusiewicz metropolita mińsko-mohylewski.

ACKI/pixabay.com

„Trzeba było przedstawić informacje, osiągnięcia, problemy. Jak powiedzieliśmy, co było 25 lat temu, a co jest dzisiaj, że było 60 księży, a dziś jest 500, że są nowe struktury, parafie, silne media, to papież tylko kiwał z podziwu głową. A potem papież powiedział: «Zadawajcie pytania, ja będę zadawał pytania». I w ten sposób minęły dwie godziny jakby to było 15 minut. Było to bardzo ciekawe. Papież najbardziej interesował się duszpasterstwem, duszpasterstwem młodzieży i rodzin. Interesował się formacją duchowieństwa, stałą formacją, a także w seminariach. Po prostu powiedział nam: «Bądźcie bliżej księży!». Oczywiście, rozmawialiśmy o relacjach Kościół-państwo. Z jednej strony, te relacje są poprawne, bo otrzymujemy pozwolenie na budowę kościołów, na pielgrzymki i nabożeństwa, choć trzeba pochodzić za tym. Ale są też problemy, problemy przede wszystkim z księżmi z zagranicy, z pozwoleniami na pobyt.

Papież był bardzo zdziwiony. Powiedział: «To jak w Chinach! A przecież świat jest zglobalizowany, Kościół się wzbogaca, gdy ktoś przyjedzie z zagranicy». A dla nas jest to wielki problem. Oczywiście, zapytaliśmy, kiedy wreszcie noga Następcy św. Piotra stanie na ziemi białoruskiej. Papież odpowiedział, że w tym roku jest to niemożliwe, bo planu są już zaklepane. «Ale bardzo bym chciał nawiedzić tę ziemię. Prezydent mnie zaprosił» – powiedział Franciszek. Dał nadzieję, że przyjedzie. Bez żadnych uwarunkowań. Bardzo ciekawiły go też relacje z innymi wyznaniami, szczególnie z Kościołem prawosławnym. Pojawiają się niekiedy jakieś małe problemy, ale trzeba powiedzieć, że większych problemów nie mamy. Bardzo był z tego zadowolony” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Kondrusiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik KEP: jednoznaczna dezaprobata wobec aktów agresji w Białymstoku

2019-07-21 18:12

BPKEP / Warszawa (KAI)

Przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Trzeba wyrazić jednoznaczną dezaprobatę wobec aktów agresji, takich jak te, które miały miejsce w Białymstoku – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Episkopat.pl

Rzecznik KEP przypomniał wypowiedź przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego, opublikowaną na łamach tygodnika katolickiego „Niedziela”, dostępnym od 17 lipca: „Osoby te nie są w pierwszym rzędzie gejami, lesbijkami, biseksualistami czy transseksualistami – one są przede wszystkim naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które chce On doprowadzić do zbawienia”.

Przewodniczący Episkopatu dodał: „W imię wierności naszemu Zbawicielowi i w imię miłości do naszych sióstr i braci musimy jednak głosić całą Ewangelię – nie unikając wymagań, które ona niesie, i nie przestając nazywać śmiertelnym grzechem tego, co nim w istocie jest. Gdybyśmy tak nie czynili, okradalibyśmy naszych bliźnich z prawdy, która także im się należy”.

„Każda forma agresji jest wbrew nauce Jezusa Chrystusa. Szacunek należy się każdemu człowiekowi bez względu na jego poglądy” – powiedział rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: Netflix stracił na aborcyjnym szantażu

2019-07-22 18:40

Vaticannews.com

Netfilix stracił w minionym kwartale 126 tys. subskrybentów w USA. Obrońcy życia wiążą te wyniki z bojkotem amerykańskiego giganta show biznesu, po tym, jak podjął się on bezpardonowej walki o aborcję w stanie Georgia.

W minionym kwartale Netflix odnotował najgorsze wyniki w swej historii. Po raz pierwszy od ośmiu lat ubyło mu subskrybentów, podczas gdy prognozy przewidywały wzrost o 352 tys.

Warto pamiętać, że pod koniec maja do bojkotu Netflixa wezwali obrońcy życia. Amerykańska firma szantażowała bowiem władze stanu Georgia, który przyjął nowe antyaborcyjne prawo. Ogranicza ono aborcję do momentu, w którym wykrywalne jest bicie serca dziecka, czyli do ok. 6 tygodnia ciąży. Netflix zapowiedział, że jeśli prawo wejdzie w życie, to zaprzestanie tam swoich produkcji i wycofa inwestycje. Przemysł filmowy ma tymczasem wielkie znaczenie dla stanu Georgia. Zatrudnia on 92 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem