Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Podróż do źródeł

Pasjonaci historii, teologii i wszyscy, którzy chcieli lepiej poznać przeszłość Kościoła pomorskiego, spotkali się na ogólnopolskiej konferencji w Koszalinie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 48/2022, str. III

[ TEMATY ]

konferencja

Koszalin

Archiwum prywatne

Bp Zbigniew Zieliński dziękuje prelegentom za pokaznie świętości w pomorskiej przestrzeni

Bp Zbigniew Zieliński dziękuje prelegentom za pokaznie świętości w pomorskiej przestrzeni

Pod hasłem „Świętość Kościoła na przykładzie historii Pomorza” w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa, zorganizowana przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Koszalinie.

Apostoł z pasją

Podczas pierwszego wykładu pt. „Otton z Bambergu – święty mocno stąpający po ziemi. W kręgu dwunastowiecznej debaty nad ideałem biskupa i misjonarza na miarę końca wieków” prof. dr hab. Stanisław Rosik odwołując się do Żywotów nakreślił obraz apostoła Pomorza, jako człowieka z pasją, dbającego o sprawy wewnętrzne i zewnętrzne człowieka, wspierającego zakony poza swoją diecezją, posiadającego „nuty menadżerskie” w posługiwaniu biskupim. Zauważył przy tym, że św. Otton obejmując stolicę biskupią w Bambergu zimą 1103 r. w geście pokory, przybył na nią boso, „a stopy musiał długo kurować”.

Wymiary świętości

Z kolei bp prof. dr hab. Henryk Wejman w wykładzie pt. „Oblicza świętości Ottona z Bambergu. Studium faktów biograficznych” przedstawił trzy wymiary świętości patrona Pomorza. Pierwszy to bezgraniczna posługa w misjach ewangelizacyjnych. Otton miał świadomość relacji z Bogiem, obdarowaniem przez Boga. Podkreślał wartość chrztu św. i mocno go akcentował. Jego świętość przejawiała się w świadomości cnót moralnych. Drugi wymiar dotyczy wrażliwości na bliźnich. Przejawiała się ona w zaradzeniu biedzie, wszelkich poradach, pocieszeniu. Służył przy ołtarzu i stole. Był z ludźmi i dla ludzi. Trzeci wymiar ukazuje wierność powierzonej misji, którą prowadził na drodze dialogu, a także osobistego świadectwa. Biskup Wejman zauważa, że te trzy wymiary dają impuls dla współczesności do działania wspólnoty eklezjalnej, narodowej i ogólnoświatowej.

Ważni dla Pomorza

„Nieznane źródło do dziejów św. Wojciecha i jego znaczenie” przedstawił ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski. Interesujące historycznie motywy pobytu Wojciecha na Monte Cassino w 990 r. znajdują się w Kronice klasztornej Leona z Marsylii (XI wiek).

Reklama

Natomiast dr hab. Katarzyna Parzych-Blakiewicz, prof. UWM z perspektywy świętości bł. Doroty z Mątów (1347-94), mistyczka, czczona jako patronka Pomorza. To na jej osobie Adam Mickiewicz wzorował Aldonę z Konrada Wallenroda), dokonała próby odczytania aktualności śladów jej życia z dzieł Jana z Kwidzyna. W przedłożonym wystąpieniu pt. „Hagiologiczny patronat – teologiczna refleksja nad śladami pamięci o bł. Dorocie z Mątów” podkreśliła, że bł. Dorota, reprezentując postawę chrystocentryczną i eucharystyczną, uczy życia w miłości do Boga, niezłomności w wierności i wierze.

„Przesłanie świętości dla poszczególnych dróg powołania życiowego” ks. prof. dr. hab. Ireneusza Werbińskiego zakończyło wystąpienia prelegentów. Słowo wiążące wygłosił ks. bp Zbigniew Zieliński.

Konferencja koszalińska wpisuje się w część projektu badawczego WT US „Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: jubileusz 900-lecia”, skupionego wokół tematu misji Ottona z Bambergu i historii chrześcijaństwa na terenie Pomorza.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IX Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego

[ TEMATY ]

hospicjum

konferencja

tonyhall / Foter.com / CC BY-ND

Tematem IX Ogólnopolskiej Konferencji Wolontariatu Hospicyjnego jest „Wolontariusz Hospicyjny Świadkiem Bożego Miłosierdzia” nawiązuje do tegorocznego Roku Bożego Miłosierdzia. W ten sposób łączymy się z życiem i posługą polskiego Kościoła.

Konferencja jest jedyna w swoim rodzaju w kraju i w świecie.

CZYTAJ DALEJ

Indie/ 50 osób zginęło, 300 zostało rannych w wyniku zderzenia się pociągów na wschodzie kraju

2023-06-02 18:41

[ TEMATY ]

Indie

Karol Porwich /Niedziela

Co najmniej 50 osób zginęło, a 300 zostało rannych i przewiezionych do szpitali w wyniku wykolejenia się pociągu pasażerskiego po zderzeniu z innym składem w piątek w stanie Orisa na wschodzie Indii - informuje agencja Reutera za lokalnymi mediami.

Ok. 200 osób może być uwięzionych pod wykolejonymi wagonami. Trwa akcja ratunkowa. Ratownicy, z pomocą lokalnych mieszkańców, próbują ich uwolnić.

CZYTAJ DALEJ

Szef NASA o zaangażowaniu Polski w misje kosmiczne: możliwości Polski są nieograniczone

2023-06-02 19:37

[ TEMATY ]

NASA

lot w kosmos

PAP/Chema Moya

Szef NASA Bill Nelson

Szef NASA Bill Nelson

Polska odgrywa coraz ważniejszą rolę w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i coraz aktywniej z nią współpracuje – powiedział szef NASA Bill Nelson podczas wizyty w Polsce. Odniósł się także do ewentualnych planów wysłania Sławosza Uznańskiego w kosmos w ramach misji NASA. Nelson ujawnił także najbliższe plany NASA związane z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i misjami na Księżyc i Marsa.

Pytany o to, czy rząd polski prowadzi rozmowy z NASA, by umożliwić polskiemu astronaucie Sławoszowi Uznańskiemu udział w jednej z misji NASA odparł, że obecnie nie są prowadzone negocjacje w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję