Reklama

Niedziela Legnicka

Przed poświęceniem ołtarza

8 grudnia odbędzie się poświęcenie nowego ołtarza dla kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie. Z autorem projektu, ks. dr. Stanisławem Szupieńko, rozmawia ks. Piotr Nowosielski.

Niedziela legnicka 49/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Chojnów

Ks. Stanisław Szupieńko

Ołtarz wpisuje się w bogate wnętrze wyposażenia i prezbiterium kościoła

Ołtarz wpisuje się w bogate wnętrze wyposażenia i prezbiterium kościoła

Ks. Piotr Nowosielski: Chojnów to miasto o długiej historii sięgającej średniowiecza. O znaczeniu miasta w historii świadczą zachowane zabytki. Co obecnie wyróżnia to miasto?

Ks. Stanisław Szupieńko: Nie wchodząc w szczegóły należy podkreślić, że Chojnów posiada wiele walorów, a ozdobą miasta były od dawna i są obecnie dwa kościoły parafialne. Pierwszym z nich jest monumentalna fara miejska, obecnie nosząca wezwanie Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jest to ważny zabytek architektury gotyckiej na Śląsku. Drugi chojnowski okazały kościół został zbudowany w latach 1909-11 i otrzymał wezwanie Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Józefa.

Przedmiotem naszego zainteresowania jest dziś kościół, który powstał w Chojnowie w pierwszych latach XX w. Co powinniśmy wiedzieć o tym kościele?

W związku z tym, że chojnowska fara miejska aż do pierwszych lat po II wojnie światowej była użytkowana przez protestantów, na przełomie XIX i XX w. parafia katolicka podjęła inicjatywę budowy nowego kościoła. Ożywiona, ambitna aktywność duszpasterska wspólnoty katolickiej w Chojnowie i wzrastająca liczba wiernych wymagały wówczas odpowiednio dużej i reprezentatywnej świątyni.

Dzięki podjęciu wytrwałych działań w celu realizacji ambitnego celu budowy nowej świątyni oraz po uzyskaniu wymaganych urzędowych pozwoleń i zgromadzeniu koniecznych środków finansowych i materiałów budowlanych, możliwa była realizacja zamierzonego dzieła. Projekt nowego kościoła wykonał znany i ceniony berliński architekt Friedrich Oskar Hossfeld. Nowy kościół otrzymał architektoniczną formę zbliżoną do nadreńskich dwuwieżowych bazylik romańskich, wyróżniając się wysmakowaną formą architektoniczną na tle innych tego typu budowli powstałych w tym czasie na Śląsku.

Ponieważ ambicją wspólnoty katolickiej w Chojnowie była realizacja świątyni charakteryzującej się wysokim poziomem artystycznym i wykonawczym, nie tylko w zakresie architektonicznym, lecz również w zakresie wystroju i wyposażenia świątyni, dlatego do wykonania wystroju malarskiego kościoła zaangażowano znanych twórców malarstwa kościelnego braci Ottona i Rudolfa Linnemann z Frankfurtu nad Menem.

Reklama

Realizując malarski wystrój kościoła w Chojnowie, artyści ci inspirowali się twórczo najlepszymi osiągnięciami średniowiecznego malarstwa miniaturowego. Odwołując się do różnych motywów tego malarstwa, wykonali na stropie nawy kościoła malowidła, nawiązujące do wezwań Litanii loretańskiej, Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP, a na przecięciu naw umieścili przedstawienie postaci Matki Bożej Niepokalanej. Ci sami autorzy wykonali też współgrające stylowo z wystrojem malarskim nowego kościoła projekty witraży, które umieszczono w prezbiterium kościoła.

Ówczesna parafia katolicka do wykonania najważniejszych elementów wyposażenia nowej świątyni wraz dekoracją rzeźbiarską zaangażowała rzeźbiarza Hugo Burgera z Berlina (1872 – 1958). Ten artysta wykonał zasługujące na uwagę trzy ołtarze, których ikonografia była inspirowana trzema częściami Różańca. Poszczególne tajemnice różańcowe przedstawione zostały w płaskorzeźbionych kompozycjach o dużych walorach artystycznych. We wnętrzu kościoła na uwagę zasługują również takie elementy wyposażenia liturgicznego, jak ambona i chrzcielnica oraz konfesjonały i ławki zachowane w oryginalnej malaturze i kolorystyce.

Jaki jest obecnie stan zachowania kościoła oraz wymienionych elementów jego wystroju i wyposażenia?

Omawiany kościół jest chlubą parafii, gdyż utrzymany jest dość dobrym stanie, co dotyczy zwłaszcza jego wnętrza oraz wystroju malarskiego i najcenniejszych elementów wyposażenia. Bowiem przed kilku laty przeprowadzona została kompleksowa restauracja całego wnętrza, co było możliwe dzięki trosce i zaangażowaniu ówczesnego proboszcza parafii ks. prał. Tadeusza Jurka. Obecny jej gospodarz, ks. dr Dariusz Pudełko, z troską podjął się koniecznych prac budowlanych przy kościele, aby zabezpieczyć cenną zabytkową substancję świątyni przed różnymi zagrożeniami. Równocześnie dostosowuje wnętrze w wymaganym zakresie, czego przykładem jest zastąpienie tymczasowego ołtarza nowym kamiennym.

Reklama

Na co należy zwrócić uwagę widząc w prezbiterium nowy kamienny ołtarz?

Trzeba pamiętać, że ołtarz, przy którym sprawowana jest Eucharystia, jest centralnym miejscem każdego kościoła. To mocno akcentował Sobór Watykański II, podkreślając fakt obecności Chrystusa w gromadzącej się wokół ołtarza wspólnocie wiernych. Te racje teologiczne i reforma liturgiczna sprawiły, że liturgia Mszy św. sprawowana wobec wspólnoty wiernych wymagała umieszczenia w centralnym miejscu kościoła ołtarza, mającego formę kamiennego stołu ofiarnego. Realizując zalecenia soborowe, we wnętrzu kościoła umieszczono drewniany ołtarz, który w zamyśle miał charakter tymczasowy, choć używany był przez dłuższy czas.

Obecnie zgodnie z zaleceniami liturgicznymi oraz w ścisłym nawiązaniu do istniejących rozwiązań historycznych w zakresie formy i stylistyki architektoniczno-rzeźbiarskiej kościoła, wykonany został nowy kamienny ołtarz z marmuru według projektu ks. dr. Stanisława Szupieńki, we współpracy z p. Marią Przystasz. Ściśle współgra on z istniejącą historyczną nadstawą, co uwzględniono zarówno przy doborze kamienia, jak i w samym kształcie nowego ołtarza i w zdobiącej go subtelnej dekoracji mozaikowej.

Nowy kamienny ołtarz posiada mensę, wykonaną z białego marmuru, którą podtrzymują cztery pary kolumn z białymi bazami i kapitelami oraz czarnymi trzonami. Całość wsparta została na stopniowanym cokole, na którym spoczywa, umieszczona centralnie, wypełniająca antepedium dekoracyjna mozaika z motywem eucharystycznym.

2022-11-29 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obchody jubileuszowe w Chojnowie

[ TEMATY ]

Chojnów

diecezja legnicka

ks. Waldemar Wesołowski

Dobiegają końca obchody 140 rocznicy urodzin pierwszego powojennego proboszcza w Chojnowie ks. Adama Szczepana Łańcuckiego, 75 rocznicy przybycia Polaków ze Wschodu do powojennego Chojnowa, oraz srebrny jubileusz parafii św. ap. Piotra i Pawła.

Przez tydzień odprawiane były Msze św. w różnych intencjach, wierni mogli także uczestniczyć w prelekcjach popularno-naukowych przypominających powojenną historię miasta i jego mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Zima to też Jego dzieło - Ewangelizacja na stoku

2023-02-06 11:32

Natalia Błajda

Uczestnicy ewangelizacji na stoku.

Uczestnicy ewangelizacji na stoku.

Rzepedź/Chyrowa. Na stoku narciarskim w Chyrowej odbyła się druga edycja Zimowej Ewangelizacji na stoku włączająca się w inicjatywę Bieszczady dla Jezusa.

Zima – stok – narty – taniec – radość – miłość – spotkanie – pojednanie – uwielbienie – rozmowa – Eucharystia – to elementy składowe Ewangelizacji na stoku. W niedzielę, 5 lutego ewangelizatorzy formujący się w Szkole Nowej Ewangelizacji św. Jakuba apostoła ruszyli na wspomniany stok narciarski, aby w radości mówić o Chrystusie amatorom białego szaleństwa. Okazji do rozmowy o wierze było wiele. Ekipa taneczna zapraszała do rozgrzewki narciarskiej, tam uczestnicy mogli poruszać się w rytmie proponowanych utworów muzycznych i usłyszeć orędzie Dobrej Nowiny i świadectwo życia jednego z ewangelizatorów. Narciarze wchodzący dopiero w świat zimowych aktywności mogli skorzystać z rad instruktora, a przy okazji porozmawiać o Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję