Reklama

Niedziela Świdnicka

W konfrontacji z fake newsem

W październiku na Jasnej Górze zainicjowano cykl konferencji „Kościół w XXI wieku”, której pierwsza sesja – „Prześladowany jak katolik” rozpoczęła bardzo potrzebną dyskusję. Kolejna – 10 grudnia.

Niedziela świdnicka 49/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Biskup świdnicki zachęca, by bronić ludzkiej godności i dobrego imienia Kościoła

Biskup świdnicki zachęca, by bronić ludzkiej godności i dobrego imienia Kościoła

Tym razem Akcja Katolicka Diecezji Świdnickiej we współpracy z oddziałami w Częstochowie i Warszawie zapraszają do Świdnicy na konferencję zatytułowaną „Fake newsem w katolika”.

Jak odpowiadać na hejt?

Jednym z uczestników rozmów będzie bp Marek Mendyk, który został zaproszony do panelu dyskusyjnego „Pomówienie, hejt, manipulacja”. Biskup świdnicki zauważa, że z samej konferencji zdaje się wypływać wezwanie, skierowane do wszystkich członków Ludu Bożego, by włączyli się w misję budowania autentycznego wizerunku Kościoła w mediach.

– Na pomówienie, hejt i manipulację należy zawsze odpowiedzieć miłością i prawdą. Następnie z chrześcijańską odwagą podnieść czoło, by bronić ludzkiej godności oraz dobrego imienia Kościoła. Taktyka wspomnianej wyżej triady – pomówienia, hejtu, manipulacji – opiera się zawsze na dwóch filarach: kłamstwie i strachu. Zainfekować kłamstwem sferę przekazu medialnego, następnie wzbudzić w ludziach i społeczeństwie atmosferę nieufności i strachu, a stąd już tylko krok do przekonania człowieka, że w przypadku hejtu, czy pomówień najlepiej w ogóle nic nie mówić. Lepiej się nie wychylać, lepiej nie eskalować, bo może być jeszcze gorzej. Pamiętajmy, że lęk zawsze jest największym wrogiem apostoła – podkreślił bp Mendyk.

Reklama

W rozmowie z mediami pasterz diecezji zauważył, że jako katolicy nie oczekujemy kolorowych laurek wystawianych Kościołowi w mediach. – My po prostu w niniejszej przestrzeni chcemy być sprawiedliwie traktowani. Dlatego zawsze należy wspierać instytucje oraz osoby, które, zwłaszcza w mediach, w tym mediach społecznościowych, przeciwstawiają się mowie nienawiści względem Kościoła – powiedział bp Mendyk, wyrażając radość z faktu, że inicjatywa wiernych świeckich zwraca uwagę na aktualne wyzwania dla Kościoła.

Zanurzeni w katolickich mediach

Do udziału w konferencji gorąco zaprasza Jacek Pawlik, prezes Zarządu Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej. – Zauważmy, że wiele w przestrzeni medialnej mówi się o mediach katolickich, jednak zbyt mało wspomina się o tym, czy ich zasięg, misja apostolska i oddziaływanie jest po prostu skuteczne. Widzimy spektakularne akcje o charakterze antykatolickim w lewicowo-liberalnych mediach. To one kształtują dziś wizerunek Kościoła. A katolickie? O tym powiedzą te osoby, które są zanurzone w rzeczywistość mediów katolickich oraz ci, którzy doświadczyli zbiorowego milczenia ze strony mediów katolickich w dobie fałszywych oskarżeń i pomówień. Myślę, że abp Andrzej Dzięga, Ewa Nowina-Konopka – redaktor naczelna Naszego Dziennika, ks. Adam Pawlaszczyk – redaktor naczelny Gościa Niedzielnego i pracujący w Radiu Jasna Góra dr Artur Dąbrowski, doskonale przybliżą nam tematykę – podkreślił Jacek Pawlik.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy wszystkich, którym zależy na mądrym, dobrym i prawdziwym przekazie informacji na konferencję zaplanowaną 10 grudnia br. o godz. 10 w auli Wyższego Seminarium Duchownego przy placu Wojska Polskiego 2 w Świdnicy.

2022-11-29 13:33

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śpiący olbrzym zaczyna się budzić

Zdaniem coraz większej liczby katolików w Polsce, mamy dziś do czynienia z nieprawdopodobnym atakiem na wartości chrześcijańskie. - Świeccy powinni być dziś przedmurzem chrześcijaństwa - mówi rzecznik Akcji Katolickiej Bożena Ulewicz. - W latach komunistycznych upominanie się o prawa katolików mogło skończyć się tragicznie: nie brakowało osób, które traciły pracę, a w niektórych przypadkach nie poprzestano na zwykłych szykanach. Dlatego duchowni w wielu sytuacjach bronili wolności religijnej. Dzisiaj księża muszą być ostrożni z formułowaniem pewnych postulatów, by nie być posądzonym o chęć klerykalizowania społeczeństwa. To otwiera pole do popisu dla świeckich zaangażowanych w życie Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej

Niedziela legnicka 5/2004

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

www.parafiastarybialcz.pl

Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, zwane dawniej świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji - świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej było ważnym wydarzeniem w życiu Świętej Rodziny. Św. Łukasz Ewangelista tak je opisuje: „Gdy zaś nadszedł dzień poddania ich, zgodnie z Prawem Mojżeszowym, oczyszczeniu, zanieśli Go do Jerozolimy, aby był ofiarowany Panu, według tego, co jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć ofiarę zgodnie z tym, co jest powiedziane w Prawie Pańskim: parę synogarlic lub dwa gołąbki” (Łk 2, 22-24).

CZYTAJ DALEJ

Klaryska s. Elżbieta Sander: Chrystus niczego nie zabiera

2023-02-02 13:53

[ TEMATY ]

klaryski

wikimapia.org

Chrystus niczego nie zabiera, a daje wszystko. Kto oddaje się Jemu, otrzymuje stokroć więcej – mówi s. Elżbieta Sander OSC z krakowskiego klasztoru sióstr klarysek, wiceprzewodnicząca konsulty Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. 2 lutego obchodzimy w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego.

Dorota Giebułtowicz (KAI): Życie za klauzurą wiąże się na pewno z wieloma ofiarami. Z czego najtrudniej zrezygnować, gdy podejmuje się drogę życia mniszego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję