Reklama

Niedziela w Warszawie

Kobiety nadziei

O adwentowym spotkaniu oraz nadziejach i wyzwaniach duszpasterstwa kobiet z o. Pawłem Drobotem rozmawia Monika M. Zając.

Niedziela warszawska 49/2022, str. I

[ TEMATY ]

duszpasterstwo kobiet

Archiwum

O. Paweł Drobot, redemptorysta

O. Paweł Drobot, redemptorysta

Monika M. Zając: Już 7 grudnia kobiety z całej archidiecezji zaproszone są do udziału w adwentowym spotkaniu modlitewnym, które odbędzie się w kościele św. Władysława z Gielniowa, ul. Przy Bażantarni 3 o godz. 10. Termin nieprzypadkowy – dzień przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP. Jaka refleksja będzie towarzyszyć w tym dniu kobietom?

O. Paweł Drobot: Maryja jest Kobietą nadziei. Niepokalane Poczęcie to jedna z tajemnic naszej wiary. Mówię świadomie „tajemnic”, a nie dogmatów. Papież Pius X w 1854 r. ogłosił, że Maryja mocą szczególnego przywileju łaski Bożej została zachowana od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego. Chrześcijanie wierzyli w tę prawdę od samego początku, gdy zaczęli rozumieć rolę Maryi jako Matki Jezusa, Syna Bożego.

7 grudnia chcemy zaprosić kobiety do wspólnej modlitwy, stworzyć przestrzeń do nawiązania kontaktów oraz wskazania środowisk, gdzie można znaleźć formację dla kobiet.

„Kobiety nadziei” – pod takim hasłem odbędzie się spotkanie. Proszę je rozwinąć.

Kobiety, dla których szczera wiara w Boga ma znaczenie, odnajdują w Maryi inspirację do życia. Jest ona Kobietą nadziei, ponieważ jako pierwsza została wybrana przez Boga. To oznacza, że ma doświadczenie Bożego Miłosierdzia, które jest całkowicie darmowym darem. Tak jak życie, które otrzymujemy. Z tego doświadczenia rodzi się przekonanie, że Bóg troszczy się o Jej przyszłość.

Jakie nadzieje związane są z kobietami w Kościele w Polsce?

W Kościele w Polsce jest wiele środowisk duszpasterskich, stowarzyszeń, fundacji oraz kobiet, które angażują się na rzecz lokalnych społeczności. Kobiety, które są świadome swojego powołania, swojej misji życiowej, noszą w swoich sercach nadzieje dotyczące miłości – aby być kochane i znaleźć kogoś, kogo mogą obdarzyć miłością. Kobiety już wiele wnoszą w życie Kościoła. Moją nadzieją jest to, aby stawały się coraz bardzie świadome swojej misji.

Reklama

Coraz więcej kobiet angażuje się aby czynić dobro, dzielą się swoją wiarą dumne z tego, że wierzą w Boga. To jest ważny znak nadziei.

A z jakimi są trudnościami spotykają się kobiety, także już zaangażowane w życie wspólnoty Kościoła?

Spotykam kobiety, które mówią, że czują się niezrozumiane przez niektórych duszpasterzy. Gdy chcą zaproponować coś bardziej „ambitnego” niż tradycyjne koło różańcowe, spotykają się z odpowiedzią: „A po co?”. Wiele kobiet ma ciekawe, innowacyjne, nieszablonowe propozycje przekazu wiary i ewangelizacji. Zdarza się, że napotykają opór ze strony duszpasterzy. Często nie jest to zła wola księży, ale brak czasu, by się zaangażować w przedstawiane propozycje. Czasami są to paradygmaty typu zawsze tak było.

Czy każda działalność prowadzona przez kobiety Kościoła może być nazywa katolicką?

W szerokim tego słowa znaczeniu, jeżeli jest to forma apostolstwa, czyli niesie ze sobą przekaz ewangeliczny, to tak. Katolicki oznacza „powszechny”. Jest to świadectwo wiary. Trudno natomiast określać mianem katolickie wszelkie formy działalności, które są realizowane, lecz nie są związane z przekazem wiary i budowaniem wspólnoty Kościoła. Mogą to być cenne działania społeczne czy kulturalne. Nie wszystko jednak można nazwać działalnością duszpasterską Kościoła.

Jaka jest rola duszpasterza kobiet?

W październiku br. odbyło się w Warszawie spotkanie kobiet oraz duszpasterzy kobiet. Jedna z uczestniczek doskonale wyraziła oczekiwania kobiet wobec duszpasterzy. Określenie „duszpasterz” brzmi dość oficjalnie. „Towarzysz” może kojarzyć się z jakąś zbytnią poufałością. Duszpasterz kobiet powinien być jak dobry ojciec, który daje poczucie bezpieczeństwa, wspiera, ale też daje wolność w rozwoju i wyrażania się kreatywności kobiet. To także ktoś, kto otacza szacunkiem kobiety, z którymi współpracuje. To ojciec duchowy, który prowadzi do umocnienia relacji z Bogiem, wspiera i dodaje odwagi w rozwoju powołania życiowego.

Reklama

Ale duszpasterstwo kobiet to nie tylko duszpasterz...

Wyzwaniem jest tworzenie zespołów duszpasterskich, w które zaangażują się kobiety. To one najlepiej wiedzą, w jaki sposób dotrzeć do innych kobiet. Duszpasterstwo powinno być swego rodzaju punktem odniesienia dla wielości inicjatyw kobiecych na terenie danej diecezji, znakiem jedności w różnorodności działań podejmowanych przez kobiety.

A gdyby ktoś był zainteresowany stałą formacją w takim duszpasterstwie, to powinien...

Istnieje strona internetowa, na której można znaleźć inicjatywy środowisk duszpasterstw kobiet www.kierunekniebo.pl. Znajdują się tam nagrania konferencji, które można odsłuchać oraz informacje na temat duszpasterstwa. Są także media społecznościowe pod tą samą nazwą co strona, gdzie umieszczane są aktualne informacje o wydarzeniach w całej Polsce. Zapraszam do odwiedzin.

O. Paweł Drobot, redemptorysta, duszpasterz kobiet archidiecezji warszawskiej i krajowy duszpasterz wspólnoty „Dzielne Niewiasty”

2022-11-29 13:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjść naprzeciw oczekiwaniom

Niedziela łódzka 38/2022, str. VI

[ TEMATY ]

duszpasterstwo kobiet

Archiwum Duszpasterstwa Kobiet Archidiecezji Łódzkiej

Delegat ds. Duszpasterstwa Kobiet KEP wspólnie z przedstawicielkami wspólnot kobiet

Delegat ds. Duszpasterstwa Kobiet KEP wspólnie z przedstawicielkami wspólnot kobiet

22 października w sercu Łodzi odbędzie się I Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot dla Kobiet działających w Kościele rzymskokatolickim.

To dla nas niezwykłe wyróżnienie, ale i duża odpowiedzialność organizacji takiego wydarzenia. Chcemy zgromadzić w tym mieście nie tylko kobiety odpowiedzialne za wspólnoty działające przy parafiach, ale także kapłanów, którzy z nimi współpracują oraz diecezjalnych duszpasterzy kobiet. Chcemy spotkać się, wspólnie pomodlić i zastanowić nad tym, co możemy zrobić by w jedności z nauczaniem Kościoła tworzyć, przez naszą służbę, dzieła na większą chwałę Boga – mówi jedna z organizatorek wydarzenia. Tematem spotkania organizowanego przez bp. Wiesława Szlachetkę, Delegata ds. Duszpasterstwa Kobiet Konferencji Episkopatu Polski, jest „Charyzmat i Apostolstwo Kobiet w Kościele”. Celem będzie wspólna modlitwa, zapoznanie się oraz wymiana myśli w kontekście tego, co kobiety i kobiece wspólnoty mogą dać Kościołowi i o co go wzbogacić, a także w jaki sposób i w jakich przestrzeniach mogą prowadzić działalność apostolską. – Jan Paweł II w encyklice Mulieris Dignitatem zwraca uwagę, że kobieta, jeszcze bardziej niż mężczyzna widzi człowieka, gdyż widzi go sercem i stara się wyjść naprzeciw, a także przyjść z pomocą. Na różne sposoby ukazuje ona piękno i realizuje zamysły Boga. Tym bardziej zapraszamy te kobiety, działające przy parafiach, które przez swoją służbę i pracę przyczyniają się do rozwoju kobiet w miejscach swojego zamieszkania – dodaje organizatorka. Podczas jednodniowego spotkania organizatorzy przygotowali dwie konferencje dotyczące kobiet jako apostołki apostołów oraz w odniesieniu do charyzmatu kobiecości jako daru i misji. Nie zabraknie czasu na wspólną Eucharystię i adorację Najświętszego Sakramentu. Mszy św. przewodniczył będzie abp Grzegorz Ryś. Miejscem spotkania jest siedziba Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Prezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję