Reklama

Niedziela w Warszawie

Na wzór Rodziny z Nazaretu

Troska o rodziny oraz formowanie duchowe osób związanych z ochroną zdrowia, to w parafii Świętej Rodziny na Zaciszu dwie krzyżujące się drogi do doświadczenia żywej wiary i lepszego funkcjonowania.

Niedziela warszawska 50/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Jutrznia w Adwencie

Jutrznia w Adwencie

Działalność parafii, jej program duszpasterski, nawiązuje do życia i idei Świętej Rodziny z Nazaretu. Ale ta wspólnota wiernych równie silnie zaznacza się w szerszej świadomości jako miejsce kształtujące duchowo społeczność lekarską. W piękny i namacalny sposób łączy rodzinną codzienność ze środowiskiem medycznym, a także osobami niosącymi posługę chorym.

Ciągłość pokoleniowa

– Staramy się utrzymać rodzinny charakter życia parafialnego – zauważa ks. prał. Andrzej Mazański, proboszcz parafii Świętej Rodziny na Zaciszu i opiekun działającego w jej przestrzeni Środowiska Medycznego. – W każdą niedzielę o godz. 10.30 odprawiana jest Msza św. dla rodzin.

Ze szczególną pieczołowitością traktowane są wszelkie aspekty życia rodzinnego, na każdym naturalnym etapie jego trwania. Ważną rolę pełni w tym Poradnia Rodzinna, w której odbywają się spotkania dla narzeczonych, rodziców, rodziców chrzestnych i przymierzających się do tej roli. Bardzo poważnie traktowane jest także przygotowanie do sakramentu I Komunii św.

– Do dziś pamiętam słowa bp. Romualda Kamińskiego, który powiedział, że do naszej parafii należą nie tylko ci, którzy tutaj mieszkają, ale także ci, którzy mieszkali kiedyś i przebywali – wspomina prałat.

To pokazuje ciągłość pokoleniową, wyjście poza ścisłe ramy miejsca, ale i skupienie się na osobach. Ważną rolę w działaniach duchowych i życiu parafian pełnią święci – lekarze, m.in. św. Łukasz czy J. B. Molla. Są nie tylko autorytetami i moralnymi drogowskazami przywoływanymi w tematach spotkań formacyjnych dla środowiska medycznego, ale także żywymi postawami dla wiernych ze Świętej Rodziny.

Po prostu – po ludzku

Otwarte spotkania środowiska medycznego odbywają się już 11. rok. Obecnie w 2. czwartki miesiąca, a rozpoczyna je Eucharystia.

– Eucharystia pozwala doświadczyć obecności i działania Najlepszego Boskiego Lekarza, bez którego nic nie możemy uczynić. Powołanie lekarskie nie jest łatwe, a wspólna modlitwa dodaje sił i otwiera serce na innych – dzieli się doświadczeniem dr Grażyna Rybak.

Reklama

Program spotkań na rok 2022/2023 dostępny jest na stronie parafii. Co one dają prelegentom i uczestnikom? Wartości są wielowymiarowe.

– Doświadczam, że spotkania środowiska medycznego na Zaciszu chronią mnie i innych przed wypaleniem zawodowym, pomagają trwać w bliższej relacji z Bogiem i ludźmi. Cieszę się z tej współpracy kapłanów i lekarzy, z wzajemnego ubogacania się powołaniem i odkrywaniem zbawczej wartości cierpienia i zwykłego uśmiechu, który też jest terapeutyczny – zauważa dr Rybak.

By być lepszym pracownikiem, lekarzem, opiekunem nie trzeba wiele. Często wystarczy potraktować drugiego człowieka z uważnością, tak zwyczajnie, po ludzku. A w tym właśnie pomagają spotkania środowiska medycznego. Nie tylko otwierają serce, ale też pogłębiają świadomość na to, ku czemu i Komu zmierza każde życie.

2022-12-07 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz „na wydmie piaszczystej”

Niedziela łódzka 38/2022, str. I-II

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii w Tuszynie

Ks. dr hab. Marek Stępniak

Ks. dr hab. Marek Stępniak

O historii kościoła w Tuszynie oraz o nowych wyzwaniach duszpasterskich z ks. dr. hab. Markiem Stępniakiem – proboszczem parafii, rozmawia ks. Paweł Gabara.

Ks. Paweł Gabara: Jak to się stało, że miejscowość, która powstała w XIII wieku, dopiero obchodzi 140-lecie powstania świątyni?

Ks. dr hab. Marek Stępniak: Za datę utworzenia parafii przyjmuje się 1345 r., choć tereny te były zamieszkałe znacznie wcześniej. Od 1416 r., gdy król Jagiełło nadał prawa miejskie, Tuszyn należał do dóbr królewskich tzw. królewszczyzny. W Tuszynie budowano kościoły drewniane. Żaden z nich nie przetrwał dłużej niż kilkadziesiąt lat. Podczas wizytacji biskupiej w 1857 r. Andrzej Płodowski, właściciel wsi Żeromin, zadeklarował wobec biskupa i wiernych, że ufunduje nową murowaną świątynię, którą wzniesiono w latach 1862-65 „na wydmie piaszczystej”, jak napisał w książce o parafii z 1912 r. ówczesny proboszcz ks. Stanisław Muznerowski. Świątynię konsekrował bp Wincenty Chościak--Popiel 19 września 1882 r. W niedzielę 18 września wraz z abp. Władysławem Ziółkiem świętować będziemy rocznicę konsekracji naszego kościoła. Wcześniej zostanie poświęcony na cmentarzu pomnik nagrobny śp. Stefana Krysińskiego, tuszyńskiego organisty i ojca chrzestnego bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia.

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi

2023-02-06 20:11

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję