Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Świadectwo wiary

Diecezjalne obchody święta patronalnego Akcji Katolickiej odbyły się w Tomaszowie Lubelskim.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 50/2022, str. I

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Elżbieta Jarońska

Uczestnicy spotkania

Uczestnicy spotkania

Miejscem obchodów było Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. To nasze świętowanie odbyło się w wigilię Uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata z udziałem przybyłych przedstawicieli z dwunastu Parafialnych Oddziałów.

Spotkanie rozpoczęliśmy modlitwą różańcową w intencji zmarłych członków naszego stowarzyszenia i zmarłych kapłanów, którzy pełnili funkcje Parafialnych Asystentów Akcji Katolickiej.

Następnie ks. Krzysztof Świta, jako Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej, wygłosił zebranym konferencję „Jak w dzisiejszych czasach dawać świadectwo wiary”. By dobrze realizować to zadanie zostaliśmy zaproszeni do wierności prostym znakom, takim jak: noszenie medalika, znaczka AK, odzieży ewangelizacyjnej oraz praktykowania takich zasad życia chrześcijańskiego jak piątkowy post czy korzystanie z łask Eucharystii w myśl zasady „Uważaj, jak żyjesz, być może jesteś jedyną Ewangelią, którą ktoś czyta”.

Najważniejszym wydarzeniem wspólnego świętowania była Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył i wygłosił homilię ks. prał. Czesław Grzyb – proboszcz parafii i jednocześnie Parafialny Asystent Akcji Katolickiej. W koncelebrze uczestniczył także obecny wśród nas ks. Krzysztof Świta – proboszcz parafii Świętych Piotra i Pawła w Łaszczowie i Parafialni Asystenci Akcji Katolickiej przybyli na naszą uroczystość: ks. Robert Mokrzyński z parafii Trójcy Przenajświętszej w Starym Dzikowie, ks. Wiesław Knap z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Jarosławcu i ks. Rafał Ćwikła z parafii Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie.

Ksiądz prałat w wygłoszonej homilii zachęcał do tego, abyśmy nie ulegali panice i myślom o złej kondycji Kościoła. Aktualnie to czas pewnego oczyszczenia, a w historii takie sytuacje wielokrotnie miały miejsce. Wszak sam Chrystus zapowiedział, że bramy piekielne go nie przemogą, a osobiste świadectwo każdego z nas, jest najlepszą cegiełką w budowie Chrystusowego Kościoła.

Reklama

W swej osobistej refleksji ksiądz prałat zaznaczył, że jest związany z Akcją Katolicką od początku jej powstawania w diecezji do chwili obecnej. Działo się to poprzez fakt jej tworzenia i pełnienia funkcji pierwszego Diecezjalnego Asystenta AK i jednocześnie Parafialnego Asystenta AK z racji sprawowania wówczas urzędu proboszcza katedry zamojskiej. To tam, w katedrze, najczęściej miały miejsce obchody święta patronalnego naszego stowarzyszenia i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Świętowanie zakończyliśmy agapą przygotowaną przez członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej działającego przy Sanktuarium. I jak zawsze rozmowom, przypomnieniom, pytaniom o kondycję zdrowotną nie było końca. To był dobry czas na okazanie sobie szacunku, pamięci i radości ze spotkania. Wyjechaliśmy umocnieni sobą nawzajem i dobrami Pana danymi dla wspólnoty.

2022-12-07 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. dotacji na budowę muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia

[ TEMATY ]

pokój

Akcja Katolicka

Ziemia Święta

muzeum

BOŻENA SZTAJNER

Stołeczna prokuratura umorzyła śledztwo ws. przyznania przez ministra kultury 6 mln zł dotacji na budowę muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. "Spodziewaliśmy się takiej decyzji, choć, przypomnę, to nie my byliśmy stroną postępowania" - powiedział KAI ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej. Dodał, że archidiecezji zależało na tym, by sprawa dotacji była jasna i nie budziła jakichkolwiek wątpliwości prawnych.

O decyzji Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście Północ poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak. Jak powiedział, śledztwo nie wykazało, by doszło do przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych z ministerstwa kultury. Prokuratura uznała, że przyznając dotację minister Bogdan Zdrojewski działał na podstawie odpowiedniego rozporządzenia. Prokurator podkreślił, że dotacja przeznaczona była nie na budowę kościoła, ale na "przedsięwzięcie ze sfery kultury polegające na adaptacji nieruchomości na cele działalności kulturalnej i edukacyjnej, w formie muzeum ukazującego wkład Kościoła w dzieje Polski". Decyzja jest nieprawomocna.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy na Jasnej Górze

2023-02-06 18:30

screen YT Jasna Góra

bp Maciej Małyga

bp Maciej Małyga

Na Jasnej Górze rozpoczęły się rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy. Prowadzi je bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Rekolekcje rozpoczęły się Mszą świętą w kaplicy Cudownego Obrazu w poniedziałek 6 lutego i potrwają do czwartku 9 lutego. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii bp Małyga nawiązał do fragmentu z Księgi Rodzaju mówiącego o stworzeniu świata. - Słyszeliśmy piękne słowo o Bogu, który może na nowo stworzyć w nas światłość - wskazał biskup, cytując słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Przyjdź! Bądź moim światłem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję