ROSJA – WATYKAN
Propaganda?
Rosja przyjęła przeprosiny Stolicy Apostolskiej za słowa papieża Franciszka z listopadowego wywiadu dla magazynu America o tym, że największych okrucieństw podczas wojny na Ukrainie dopuszczają się żołnierze z narodów nierosyjskich, m.in. Czeczeni i Buriaci. „Uważamy incydent za zakończony i liczymy na kontynuację konstruktywnej współpracy z Watykanem” – powiedziała podczas briefingu w Moskwie Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ. Przeprosiny miały mieć formę noty dyplomatycznej, którą podpisał kard. Pietro Parolin. Watykan przez swojego rzecznika Matteo Bruniego potwierdził jedynie fakt kontaktów dyplomatycznych, nie odniósł się natomiast do samej treści noty. Trudne do rozstrzygnięcia jest, szczególnie wobec braku potwierdzenia ze strony watykańskiej, ile w słowach Zacharowej jest propagandy, a ile prawdy. Zauważamy tylko, że w tych enuncjacjach nie ma zaprzeczenia okrucieństw, których sprawcami są Rosjanie.
IZRAEL
Zagrożenie
Reklama
Krucha tkanka wieloetnicznego i wieloreligijnego społeczeństwa izraelskiego jest zagrożona przez rasistowskie nastawienie niektórych członków prawdopodobnego nowego rządu Izraela – uważa łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa. To bardzo mocne słowa, choć patriarcha zastrzega, że nie można mówić o prześladowaniu chrześcijan. Chodzi o zagrożenie jeszcze większą marginalizacją. Jest ono związane z prawdopodobnym wejściem do koalicji rządowej ortodoksyjnej partii Zjednoczony Judaizm Tory. Postuluje ona m.in.: wzmocnienie segregacji płciowej na plażach, zniżki na transport publiczny tam, gdzie dominują ultraortodoksi, zwolnienie młodzieży ultraortodoksyjnej ze służby wojskowej oraz wyłączanie elektrowni na czas szabatu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
ŻEGNAMY
Zmarł bp Werno
Zmarł jeden z najstarszych biskupów w Polsce – bp Tadeusz Werno z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Odszedł do Pana 20 grudnia w wieku 91 lat. W latach 1974 – 2007 był biskupem pomocniczym – piuskę otrzymał jeszcze od Pawła VI, a święceń biskupich udzielił mu kard. Stefan Wyszyński. Położył wielkie zasługi dla Kościoła w Koszalinie i Kołobrzegu, dla społeczności lokalnych Świdwina i Słupska oraz dla polskiego państwa, za co został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pogrzeb odbył się 23 grudnia w Koszalinie.
ORĘDZIE PAPIEŻA
Dwa wirusy
„Tylko pokój (...) może pomóc nam przezwyciężyć kryzysy osobiste, społeczne i globalne” – napisał Franciszek w orędziu na przypadający 1 stycznia 2023 r. 56. Światowy Dzień Pokoju. Rodzi się on z braterskiej i bezinteresownej miłości – analizuje Ojciec Święty. Zwraca przy tym uwagę na potrzebę odkrycia skarbu, którym jest ludzkie braterstwo oparte na naszym wspólnym Bożym dziecięctwie. W orędziu nie brakło również odniesienia do wojny na Ukrainie. Powoduje ona przede wszystkim cierpienie narodu ukraińskiego, ale jej skutki ogarniają cały świat. W tekście Franciszek odnosi się do dwóch wirusów: COVID-19, którego po ponad 2 latach zmagań raczej udało się pokonać, i wirusa wojny, który zaczął szaleć tuż po tym. „Wirus wojny jest trudniejszy do pokonania niż te, które dotykają ludzkiego organizmu, ponieważ pochodzi nie z zewnątrz, ale z wnętrza ludzkiego serca, zepsutego przez grzech” – diagnozuje smutno papież. O ile w tej pierwszej bitwie narzędziem walki była przede wszystkim technologia, o tyle w drugim przypadku może ona pomóc znacznie mniej, bo najbardziej narażone na nią są ludzkie serca, które potrzebują duchowego lekarstwa. Jest takie – nazywa się Miserikordyna.
WATYKAN
Urodziny papieża
Franciszek obchodził 17 grudnia swoje 86. urodziny. Jak zauważył portal Crux, jest on pierwszym urzędującym papieżem od ponad 100 lat, który obchodził taką szacowną rocznicę. Z urodzinami papieża zbiegła się informacja o poprawiającym się stanie jego kolana; on sam powiedział, że rehabilitacja przynosi zamierzone efekty. Papież coraz więcej chodzi. Urodzinowym prezentem dla niego było mistrzostwo świata Argentyny w piłce nożnej. Franciszek najbardziej pragnie jednak pokoju dla Ukrainy.